Psychoterapia online – czy jest skuteczna?
Istnieje wiele definicji psychoterapii, jednakże w większości z nich kładzie się nacisk na trwałą współpracę eksperta z pacjentem, która zmierza w kierunku satysfakcjonującej dla pacjenta zmiany w nim samym, jego zachowaniu lub sytuacji życiowej. Psychoterapia online to świadczenie usług terapeutycznych przez psychologa lub psychoterapeutę zdalnie, za pośrednictwem Internetu.
Teoretycznie terapia online od tradycyjnej, polegającej na bezpośrednim kontakcie z pacjentem, różni się jedynie formą komunikacji, jednakże wywołuje kontrowersje w środowisku psychologów i psychoterapeutów, zwłaszcza w Polsce. Znajduje zarówno zwolenników, jak i przeciwników.
Przeciwnicy terapii online postulują, że fizyczny kontakt jest niezwykle istotny, gdyż nie tylko umożliwia wnikliwą obserwację pacjenta, ale także pozwala na wymianę emocji, co nie jest możliwe przez telefon, a nawet komunikatory wideo. Zwolennicy natomiast twierdzą, że relacja terapeuty z pacjentem nawiązana przez Internet może być równie głęboka, jak powstała na drodze bezpośredniego kontaktu.
Reklama
Co na ten temat mówią badania naukowe?
Z badań prowadzonych przez izraelskich naukowców na grupie prawie 10 tysięcy pacjentów wynika, że skuteczność terapii przez Internet jest porównywalna do prowadzonej w sposób tradycyjny. Ogólna średnia ważona wielkość efektu terapii online w trakcie badań wyniosła 0,53, co jest zbliżone do średniej wielkości efektu tradycyjnej, bezpośredniej terapii.
Reklama
Jak znaleźć psychoterapeutę online?
Jak znaleźć dobrego psychoterapeutę online? Po wpisaniu w pole wyszukiwarki internetowej właściwego hasła – na przykład psychoterapia przez Internet, wyświetli się nam całe mnóstwo ofert. W wyborze odpowiedniego specjalisty powinniśmy wziąć pod uwagę jego kwalifikacje, doświadczenie, a także nurt, w którym się specjalizuje. Obecnie jednym z najpopularniejszych i zarazem najskuteczniejszych podejść we współczesnej psychologii jest terapia w nurcie poznawczo-behawioralnym (CBT).
Terapeuta powinien też w klarowny sposób przestawić zasady świadczenia usług. Pacjent nie może mieć wątpliwości co do tego, ile trwa wizyta, poprzez jakie medium się odbywa, a także ile kosztuje i w jaki sposób uiścić opłatę. Koszt porady, trwającej zwykle 50 minut, najczęściej waha się w granicach 100-200 złotych. Różnice w cenie zależą w dużej mierze od kompetencji i doświadczenia terapeuty.
Reklama
Dla kogo jest terapia online?
Psychoterapia online jest skierowana do osób, które chcą skorzystać z usług psychoterapeuty, ale z różnych względów nie mogą lub nie chcą odbywać sesji w sposób tradycyjny. Warto jednak podkreślić, że nie każdy problem natury psychologicznej może być leczony zdalnie i co do tego panuje zgodność wśród specjalistów.
W przypadku poważnych problemów psychologicznych zalecana jest terapia bezpośrednia lub hospitalizacja. Zwykle pomoc psychologiczna za pośrednictwem Internetu udzielana jest pacjentom, którzy nie radzą sobie w trudnych sytuacjach osobistych, rodzinnych, partnerskich, a także towarzyskich i zawodowych. Ponadto terapeuci świadczący usługi online często pomagają rozwiązywać problemy związane z uzależnieniem od alkoholu lub narkotyków.
Terapia internetowa będzie także dobrym rozwiązaniem w sytuacji zagrożenia epidemicznego. Obecnie cały świat zmaga się z pandemią zakaźnej choroby COVID-19, wywołanej nowym koronawirusem SARS-CoV-2. Wielu pracowników korzysta z systemu pracy zdalnej. Dotyczy to także psychologów, psychoterapeutów oraz psychiatrów. Terapia online stała jedyną możliwością kontynuowania terapii dla wielu pacjentów. Zalecana jest także nowym pacjentom, którzy odczuwają lęk, niepokój lub kryzys emocjonalny z powodu obecnej sytuacji epidemicznej.
Ponadto wojna w Ukrainie spowodowała znaczący napływ uchodźców do Polski. Z racji bariery językowej trudno znaleźć terapeutę mówiącego po ukrainsku, szczególnie w małych miastach i wsiach. Psychoterapia online może ułatwić kontakt i być dużym wsparciem dla osób potrzebującym leczenia po trudnych doświadczeniach wojennych.
Reklama
Terapia małżeńska online
Wśród najczęściej udzielanych porad internetowych wymienia się poradnictwo dla par lub małżeństw. Z danych GUS wynika, że w 2018 roku rozwiodły się 62843 małżeństwa. Dla porównania w 2000 roku liczba rozwodów w Polsce wyniosła 42770. Wiele małżeństw przed podjęciem decyzji o rozwodzie stara się uratować związek z pomocą psychoterapeuty. Co warto podkreślić, nie trzeba być małżeństwem, aby skorzystać z takiej terapii. Także staż związku nie ma znaczenia. Istnieje jednak warunek konieczny do rozpoczęcia terapii małżeńskiej online – obopólna chęć do naprawy związku i do uczestnictwa w sesjach terapeutycznych.
Terapia dla par lub małżeństw, zarówno internetowa, jak i tradycyjna skupia się na ćwiczeniu umiejętności porozumiewania się, a także określeniu zasad wspólnego życia, które zaakceptują obie strony. Niezwykle istotne jest to, że terapeuta musi zachować maksimum neutralności. Nie może opowiadać się za żadną ze stron konfliktu małżeńskiego.
Czytaj też: