Reklama
Na czym polega regeneracja skóry?
Skóra uznawana jest za największy organ ludzkiego ciała. Nie jest jedynie elegancką powłoką, która oddziela narządy wewnętrzne od świata zewnętrznego, a wyspecjalizowaną strukturą, która pełni szereg znaczących funkcji.
Na co dzień dostrzegamy przede wszystkim jej wierzchnią warstwę, czyli naskórek, ale pod nim znajduje się jeszcze skóra właściwa, która jest ściśle powiązana z tkanką podskórną. W tym obszarze znajdują się tkanka łączna, tłuszczowa, zakończenia nerwowe, naczynia krwionośne oraz przydatki skóry.
Sam naskórek dzieli się na warstwy:
- rogową,
- jasną,
- ziarnistą,
- kolczystą,
- podstawną.
Dzięki specyficznej budowie skóra podlega systematycznej odnowie. Ten naturalny, zaprogramowany genetycznie proces, zwany jest regeneracją skóry i polega na:
- ciągłych podziałach i różnicowaniu się nowych komórek w najniżej położonych warstwach naskórka,
- przemieszczaniu się nowopowstałych komórek do zewnętrznej powłoki, czyli warstwy rogowej,
- keratynizacji, czyli rogowaceniu oraz złuszczaniu się komórek na najwyżej położonej warstwie naskórka.
Tym sposobem stare komórki skóry stale wymieniają się na nowe, lepiej funkcjonujące. Odtwarzanie naskórka trwa standardowo około 28 dni.
Jednak wraz z upływem czasu i pod wpływem różnorodnych czynników zewnętrznych i wewnętrznych regeneracja skóry znacznie spowalnia lub ulega zaburzeniu, a na jej powierzchni można zauważyć różnorodne oznaki starzenia lub uszkodzenia, w tym zmarszczki, bruzdy, przebarwienia, czy zmniejszoną sprężystość i elastyczność.
Jak przyspieszyć regenerację skóry?
Naturalne możliwości regeneracyjne skóry mogą ulegać różnorodnym ograniczeniom, nie tylko ze względu na stopniowe starzenie się organizmu, ale także w wyniku:
- urazów mechanicznych, czy chemicznych,
- infekcji o różnej etiologii,
- schorzeń ogólnoustrojowych,
- długotrwałej ekspozycji na promienie UV,
- zanieczyszczenia powietrza,
- warunków atmosferycznych, w tym mrozu i wiatru, ale również upału,
- nieodpowiedniej diety,
- niedoborów witamin i minerałów,
- stosowania używek, w tym palenia tytoniu, czy nadużywania alkoholu,
- nieodpowiednich zabiegów kosmetycznych oraz ingerencji chirurgicznych,
- przebywania w klimatyzowanych pomieszczeniach,
- zaniedbań higienicznych.
W wielu przypadkach skóra może więc potrzebować dodatkowego wsparcia w procesie odpowiedniej i sprawnej odnowy komórkowej. Jak przyspieszyć regenerację naskórka?
Bez względu na to, czy interesuje nas regeneracja skóry twarzy, dłoni, głowy, czy całego ciała, powinniśmy zadbać nie tylko o zewnętrze zabiegi pielęgnacyjne, ale również o właściwe odżywienie i odnowę całego organizmu. Warto przede wszystkim postawić na zdrowy styl życia, a co za tym idzie na:
- prawidłowo zbilansowaną dietę, bogatą w niezbędne witaminy i składniki odżywcze,
- odpowiednie nawodnienie,
- właściwą jakość snu, wypoczynek i relaks,
- regularną aktywność fizyczną,
- ograniczenie kąpieli słonecznych,
- odstawienie palenia papierosów.
Początek treści sponsorowanej
Warto pamiętać, że piękno zaczyna się we wnętrzu. Codzienną zbilansowaną dietę można uzupełnić o dostępne na rynku preparaty witaminowo-mineralne bogate w składniki wpływające na wygląd skóry, włosów i paznokci. Należy zwrócić uwagę na skład wybranego suplementu diety. Powinien on dostarczać organizmowi odpowiednich składników odżywczych, we właściwych proporcjach celem wsparcia naturalnych procesów biologicznych. Chcesz mieć mocną włosy, zdrową skórę i wytrzymałe paznokcie? Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.
Koniec treści sponsorowanejTrzeba również pamiętać, aby dobrze zabezpieczać ciało przed negatywnym wpływem niskich i wysokich temperatur.
Równolegle należy zapewnić skórze właściwe:
- oczyszczanie,
- tonizowanie,
- złuszczanie
- nawilżanie,
- odżywianie.
Wśród mechanicznych metod wpływających na przyspieszenie regeneracji skóry można z kolei wymienić:
- mikronakłucia,
- dermabrazję,
- zabiegi laserowe,
- złuszczanie chemiczne,
- mezoterapię igłową.
Powyższe zabiegi warto wykonywać w profesjonalnych gabinetach kosmetycznych po uprzedniej konsultacji ze specjalistą.
Reklama
Preparaty do regeneracji skóry
Skuteczne wsparcie odnowy komórek naskórka od zewnątrz wymaga zastosowania odpowiednich preparatów do regeneracji skóry. Na początku należy dokładnie zweryfikować indywidualne potrzeby skóry, aby wszelkie produkty kosmetyczne, czy lecznicze móc dopasować do:
- typu cery,
- wieku,
- płci,
- konkretnych problemów skórnych.
Dlatego tez środek do regeneracji skóry suchej będzie się różnił formułą od kosmetyków do cery tłustej, czy mieszanej. Inne preparaty są także przeznaczone do regeneracji skóry po sterydach, a inne po oparzeniu, laserze frakcyjnym, opalaniu, lecie lub zimie, czy po trądziku. Odmiennych produktów użyjemy także do skóry głowy, twarzy, dłoni i całego ciała.
Gdy już dokonamy wstępnego rozróżnienia, dobrze jest zwrócić uwagę na właściwości i skład wybranego produktu. W formułach regenerujących kosmetyków często występują silnie skoncentrowane:
- witaminy, np. witamina C, E, A,
- mikroelementy,
- enzymy,
- wyselekcjonowane ekstrakty roślinne,
- kwasy nukleinowe,
- fitohormony,
- kwas hialuronowy.
Preparaty do odnowy skóry różnią się między sobą również postacią i zastosowaniem. Poza kremem do regeneracji skóry twarzy czy dłoni, możemy znaleźć również:
- peeling do twarzy i ciała,
- balsam,
- serum,
- olejek,
- krem po oczy,
- maseczkę na twarz,
- maść,
- żel,
- tonik,
- szampon,
- odżywkę do włosów,
- maskę do włosów,
- booster.
Ważne znaczenie ma naturalne pochodzenie substancji aktywnych zawartych w kosmetykach. Im więcej związków naturalnego pochodzenia, tym zdrowiej i lepiej dla naskórka.
Jeśli procesy zachodzące w skórze wymagają dodatkowego pobudzenia i wzmocnienia można również stosować doustnie witaminy na regenerację skóry, czy inne suplementy diety.
Reklama
Domowe sposoby na regenerację skóry
Aby procesy odtworzenia komórek naskórka przebiegały sprawnie i skutecznie, nie zawsze musimy sięgać po mniej lub bardziej inwazyjne zabiegi kosmetyczne, czy najbardziej wyszukane preparaty.
Do domowych sposobów na regenerację skóry zalicza się oczywiście wspomniany wcześniej zdrowy tryb życia, ale również wszelkie rytuały pielęgnacyjne, które można wykonywać samodzielnie w domowym zaciszu. Można do tego celu wykorzystywać zarówno gotowe kosmetyki do odnowy naskórka lub skorzystać ze sprawdzonych metod naturalnych. Istotne jest to, aby regularnie wykonywać:
- Oczyszczanie – z resztek makijażu, sebum oraz innych zanieczyszczeń przy pomocy płynu micelarnego, toniku, specjalnego olejku, czy własnoręcznie skomponowanej mikstury na przykład na bazie wody różanej, pietruszki, czy ryżu.
- Peeling – który pomaga w złuszczaniu obumarłego naskórka, rozjaśnianiu przebarwień i przygotowaniu powierzchni skóry na lepsze wchłanianie preparatów regeneracyjnych. W zależności od zaleceń, peeling wykonuje się 1-2 razy na tydzień lub rzadziej. Wszystko zależy od typu skóry i rodzaju kosmetyku. Można skorzystać z gotowych rozwiązań lub stworzyć własną mieszankę na bazie rozdrobnionych pestek owoców, płatków owsianych, cukru, soli, czy zmielonej kawy oraz wybranego olejku.
- Nawilżanie – środkami, które nie tylko zapewniają skórze odpowiednią dawkę nawilżenia, ale również tworzą warstwę ochronną przed nadmierną utratą wody oraz nie naruszają bariery lipidowej. Są to często formuły o lekkiej konsystencji, ale dogłębnym i długotrwałym działaniu, w tym kremy, balsamy, naturalne olejki roślinne, czy emolienty.
- Odżywienie które dostarcza skórze niezbędnych składników aktywnych wspomagających odnowę komórkową. Substancje odżywcze występują w kremach przeciwzmarszczkowych, na noc i na dzień, balsamach do ciała, czy w bardziej skoncentrowanych formułach, na przykład w postaci maseczki, serum, czy boostera.
Należy pamiętać o tym, że zabiegi regenerujące skórę nie dotyczą jedynie twarzy, dlatego warto sporo uwagi poświęcić również dłoniom, stopom, skórze głowy, czy całego ciała.