Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍
Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍
Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍

Skaza białkowa u niemowląt - objawy, przyczyny i dieta

Skaza białkowa u niemowląt jest najczęstszą formą alergii w wieku dziecięcym. Zazwyczaj daje o sobie znać w pierwszym roku życia, kiedy układ odpornościowy maluszka jest jeszcze niedojrzały. Gdy tylko pojawią się pierwsze objawy skazy białkowej u niemowląt, z diety trzeba wyeliminować uczulające białka.
Niemowlę z krostami na twarzy
Źródło: 123RF
Spis treści

Szacuje się, że na skazę białkową, która jest nietolerancją białek mleka krowiego cierpi w Polsce 5-9 procent dzieci. Jej objawy po raz pierwszy pojawiają się w okresie niemowlęcym, ale u 90 procent chorych przed ukończeniem 3. roku życia mijają. Na razie nie ma skutecznego sposobu zapobiegania skazie białkowej u niemowląt, a jedyną metoda leczenia jest eliminacja białek mleka krowiego z diety.

Nieco częściej diagnozowana jest ona u dzieci karmionych butelką. Dlatego pediatrzy i alergolodzy zalecają młodym mamom karmienie piersią dzieci przez co najmniej 4-6. pierwszych miesięcy ich życia.

Skaza białkowa - objawy

Najczęstszym objawem skazy białkowej u niemowląt są zmiany skórne. U młodszych dzieci zaczerwieniona, przesuszona skóra (czasem błyszcząca i napięta) pojawia się w pierwszej kolejności na policzkach, u starszych dzieci problemy widoczne są także na rączkach, nóżkach, tułowiu. Oprócz rumienia na skórze można czasem zauważyć swędzące krostki, które mogą się zmienić w pęcherze lub łuszczące się plamy. 

Zobacz wideo: Jak kąpać, przewijać i szczepić niemowlaka?

Skaza białkowa u niemowląt powoduje, że dzieci częściej są rozdrażnione, alergia potrafi też manifestować się innymi dolegliwościami, dziecko ze skazą białkową miewa:

  • kolki
  • bóle brzucha
  • krew i śluz w stolcu
  • nudności i wymioty
  • biegunki
  • zaparcia
  • dolegliwości układu oddechowego (katar i kaszel, duszności, kichanie i łzawienie oczu spowodowane katarem)

Dzieci ze skazą białkową częściej niż rówieśnicy bez alergii, zapadają na zapalenie ucha i infekcje układu oddechowego Dodatkowo skaza białkowa może powodować niedobory masy ciała i wzrostu. W skrajnych sytuacjach może nawet dojść do wstrząsu anafilaktycznego, który jest zagrożeniem życia. Dziecko wymaga natychmiastowej pomocy, gdy pojawi się gwałtowna biegunka, a wraz z nią przyspieszony oddech i utrata przytomności.

Sprawdź też: Zespół Patau u noworodka

Reklama

Skaza białkowa u niemowląt - przyczyny

Skaza białkowa u niemowląt nie ma jednej przyczyny, wpływają na jej występowanie czynniki genetyczne i środowiskowe. Bardzo często skazę białkową wywołuje nietolerancja na białko mleka krowiego (u co 4 dziecka), dlatego zaleca się, żeby w rodzinach alergicznych u niemowląt karmionych sztucznie zastępować modyfikowane mleko krowie hydrolizatami o wysokim stopniu hydrolizy.

Ale nie tylko mleko krowie wywołuje skazę białkową. Nietolerancja może wystąpić także na inne białka roślinne i zwierzęce, zawarte m.in. w:

  • rybach
  • soi
  • glutenie
  • wołowinie i cielęcinie
  • kakao i czekoladzie
  • białku jaja kurzego
  • owocach cytrusowych
  • orzechach

Z ostatnich badań przeprowadzonych przez dr n med. Jadwigę Antoniak wśród łódzkich pacjentów, wynika, że równie często jak mleko krowie, uczula dzieci także białko zawarte w marchwi i jabłku.

Zobacz też: Retinopatia wcześniaków

Reklama

Skaza białkowa a karmienie piersią

Czy może wystąpić skaza białkowa u niemowlaka karmionego piersią? Może i jest to sygnał, że mama powinna wyeliminować ze swojej diety składniki, które mogą wywoływać skazę białkową. Dieta matki karmiącej dziecko ze skazą białkową w pierwszej kolejności powinna zostać pozbawiona produktów bogatych w białko mleka krowiego, czyli:

  • mleka krowiego
  • jogurtów i kefirów
  • serów białych i żółtych
  • masła
  • wędlin i mięsa wołowego

Trzeba też zwrócić uwagę na produkty spożywcze, które zawierają białko mleka krowiego, ale tego nie widać na pierwszy rzut oka: pieczywo, pasztety i parówki, słodycze, niektóre leki. Dlatego tak ważne przy skazie białkowej jest dokładne czytanie etykiet ze składnikami, jakie znajdziemy na opakowaniach produktów.

Jeśli objawy skazy białkowej u dziecka nie miną należy wykluczać z diety inne produkty, które mogą powodować alergię. Ważna jest też konsultacja z lekarzem i dietetykiem, bo dieta eliminacyjna może doprowadzić do niedoborów witamin i minerałów potrzebnych mamie i dziecku.

Reklama

Skaza białkowa - jak leczyć?

Dieta eliminacyjna  jest jedynym sposobem leczenia w skazie białkowej, ważne jednak żeby jadłospis został ułożony wraz z dietetykiem, który tak dobierze produkty, żeby dziecko otrzymywało wszystkie potrzebne składniki odżywcze.

W niektórych przypadkach konieczne będzie zastosowanie leków antyhistaminowych i maści sterydowych. Bardzo ważna jest też pielęgnacja skóry tzw. emolientami, które będą natłuszczały przesuszoną skórę i zatrzymywały w niej wodę. Trzeba też pamiętać, że chorą skórę mogą podrażniać detergenty, ubranka z wełniany i syntetycznych materiałów. Skóra taka nie powinna być przegrzewana, dlatego kąpiele nie mogą trwać zbyt długo.

W cieżkich postaciach alergii na białka mleka krowiego można zastosować diete elementarną, czyli mieszankę opartą na aminokwsach nie zaswierajacych wcale białek mleka krowiego.

Czytaj też:

Joanna Barczykowska-Tchorzewska
Artykuł napisany przez
Joanna Barczykowska-Tchorzewska
Od początku związana z dziennikarstwem medycznym. Autorka licznych wywiadów, artykułów oraz reportaży poświęconych zdrowiu i medycynie. Wyróżniona w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2015 przez Stowarzyszenie Dziennikarze dla Zdrowia. W latach 2009-2010 związana z Gazetą Wyborczą, od 2010 do 2015 roku odpowiadała za dział zdrowie w serwisach i dzienniku „Polska The Times. Dziennik Łódzki”. Od 2016 roku związana z Medme.pl, jako redaktor naczelna portalu i wiceprezes spółki Pharma Partner.
Pokaż więcej
Joanna Kosielska
Autoryzacja medyczna
Joanna Kosielska
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Specjaliści współpracujący z medme
25674

Wojciech Ziółkowski

magister farmacji

Poznaj mnie
25626

Katarzyna Kulig

dermatolog i wenerolog

Poznaj mnie
25675

Marzena Rojek-Ledwoch

dietetyczka, psychodietetyczka

Poznaj mnie
25676

Kamila Pawłowska

dietetyk kliniczny, psychodietetyk

Poznaj mnie
25625

Sylwia Borowska

doktor nauk farmaceutycznych

Poznaj mnie
25886

Magdalena Grosiak

diagnosta laboratoryjny

Poznaj mnie
25887

Magdalena Rutkowska

lekarz weterynarii

Poznaj mnie
25879

Anna Lewandowska

psychiatra dziecięcy

Poznaj mnie
25888

Jolanta Woźniak

prawnik

Poznaj mnie
Pokaż wszystkich
Więcej z kategorii Noworodek i niemowlę
Dyschezja niemowlęca - objawy, sposoby i leczenie. Ile trwa i jak pomóc dziecku?
Płaczące dziecko z powodu dyschezji niemowlęcej
Krochmal do kąpieli. Co daje? Jak często go stosować? Jak zrobić krochmal do kąpieli?
Dziecko po kąpieli
Katar u noworodka – co stosować, aby trwał jak najkrócej?
Noworodek z katarem
Podobne artykuły
Noworodek bawiący się na podłodze
Skok rozwojowy - kiedy jest pierwszy i jak rozpoznać kolejny?
Kobieta karmiąca dziecko
Ulewanie u noworodka – kiedy powinno zaniepokoić?
Dziecko trzymające główkę
Kiedy dziecko trzyma główkę?
Opakowanie czopków glicerynowych
Czopki glicerynowe dla niemowląt - ile czekać? Działanie
Wcześniak w inkubatorze
Wcześniak w 28, 30 i 34 tygodniu ciąży - cechy i opieka medyczna

Reklama


Rewolucja w precyzji leczenia nowotworów 🙌
Sprawdź!