Sport jest dobry na wszystko - zdrowie, sylwetkę i samopoczucie. Powinno się go stosować jako środek prewencyjny przed większością chorób - w tym przed nadciśnieniem. Co więcej, nie tylko jako środek prewencyjny, ale nawet jako lekarstwo, gdy choroba nas już dopadnie.
Cały sekret tkwi w tym, by sportu - przy nadciśnieniu - zażywać z rozwagą, aby sobie nie zaszkodzić.
Sport przy nadciśnieniu pomoże ci pod warunkiem, że:
wysokie ciśnienie jest dobrze uregulowane dzięki przyjmowanym lekom;
pacjent jest pod stałą kontrolą lekarza;
uprawiana dyscyplina sportu nie wywołuje nagłego i intensywnego podwyższenia ciśnienia.
Zobacz wideo: Jak rozpoznać nadciśnienie tętnicze?
Sporty niewskazane przy nadciśnieniu
Warto przyjrzeć się bliżej dyscyplinom sportu, które można uprawiać przy nadciśnieniu. Nie wszystkie są bowiem wskazane. Tak np. podnoszenie ciężarów, zapasy, gimnastyka i ćwiczenia na siłowni nie są wskazane. Powodują one zbyt duże i nagłe obciążenie mięśni.
Podobnie niewskazane są sporty z silnym elementem rywalizacji i presji zawodników. Piłka nożna, koszykówka i siatkówka mogą być szkodliwe. Tu co jakiś czas zawodnicy muszą wykonać maksymalny wysiłek. A taki jest niewskazany dla nadciśnieniowców.
Reklama
Masz nadciśnienie to biegaj i pływaj
Jakiej dziedzinie sportu warto się zatem poświęcić przy walce z nadciśnieniem? Tak naprawdę każdej tzw. wytrzymałościowej. Mogą być to spacery, marsze, spokojne biegi, biegi narciarskie, spokojna jazda na rowerze i pływanie.
Zbawienne działanie sportów wytrzymałościowych na nadciśnieniowców wynika z faktu, iż sporty te zmuszają ciało do ruchów cyklicznych, dynamicznych, ale powtarzalnych. Dzięki temu uruchamia się system pomp mięśniowych, a to wspomaga krążenie. Tego rodzaju aktywność fizyczna oczywiście podnosi ciśnienie krwi, ale tylko nieznacznie i chwilowo. W dłuższym okresie czasu taki regularny i mało obciążający mięśnie wysiłek, może nawet wpłynąć bardzo korzystnie i stabilizująco na ciśnienie. Czasem nawet może je obniżać.
Reklama
Mając nadciśnienie warto wiedzieć, że...
- Jeśli masz ciśnienie wyższe niż 200/120 mmHg w chwili spoczynku, musisz unikać wszelkich rodzajów sportów i dużej aktywności fizycznej bez konsultacji z lekarzem.
- Osobom z nadciśnieniem zaleca się treningi w ściśle określonych ramach czasowych. Nie więcej niż 3 - 4 razy w tygodniu i nie dłużej niż 30 - 60 min. Treningi można wydłużać, ale stopniowo.
- Każdy trening powinien zacząć się rozgrzewką, a skończyć stopniowym obniżeniem intensywności. Nie ma mowy o żadnym nagłym wysiłku.
- Jeśli masz nadciśnienie, a nie uprawiasz sportów, wybieraj zawsze schody zamiast windy, a spacer zamiast jazdy autobusem.
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!