Czym jest sprzęt rehabilitacyjny i do czego służy?
Wypadek, uraz, operacja, czy choroba należą do grupy kluczowych przyczyn prowadzących do konieczności podjęcia procesu rehabilitacji. W niektórych przypadkach może być to drobne skręcenie stawu lub niegroźne złamanie kości, w innych udar mózgu, przewlekłe schorzenia, czy poważne obrażenia ciała.
U części osób sprawdzą się więc czasowe zabiegi rehabilitacyjne, inni z kolei mogą potrzebować odpowiednich akcesoriów i ćwiczeń na stałe, w zasadzie każdego dnia. Bez względu na czas niezbędny do osiągnięcia lub podtrzymania pożądanej sprawności fizycznej, w większości przypadków potrzebny nam jest konkretny sprzęt rehabilitacyjny. Jak wybrać odpowiedni?
Wszystko uzależnione jest od podłoża braku pełnej sprawności, stopnia jej zaawansowania, czy wieku i kondycji osoby wymagającej wsparcia. To oznacza, że sprzęt do rehabilitacji powinien być dobierany indywidualnie.
Wśród szeregu przyrządów dostępnych na rynku wymienić można m.in.:
- drabinki rehabilitacyjne,
- materace i maty do ćwiczeń,
- fotele do ćwiczeń oporowych,
- szyny do ćwiczeń biernych,
- rotory rehabilitacyjne,
- rowery rehabilitacyjne,
- poręcze, tory i schody do nauki chodzenia,
- kształtki rehabilitacyjne, w tym wałki, półwałki, czy kliny,
- stoły rehabilitacyjne,
- krzesła do masażu,
- przyłóżkowe urządzenia rehabilitacyjne,
- ławeczki do ćwiczeń,
- tablice do ćwiczeń manualnych,
- suche baseny,
- i wiele innych akcesoriów.
Wymienione urządzenia wykorzystywane są zarówno w placówkach medycznych lub opiekuńczych, jak i w warunkach domowych. I to właśnie wybór sprzętu na własny użytek często rodzi najwięcej pytań i wątpliwości. Kupić używany, czy nowy? A może wypożyczyć?
Reklama
Kiedy warto wypożyczyć lub kupić używany sprzęt do rehabilitacji? Zalety i wady
Rehabilitacja domowa zawsze wiąże się z różnorodnymi kosztami, a o tym czy będą one mniejsze czy większe decyduje wiele czynników. To między innymi wspomniany już zakres niepełnosprawności ruchowej, czy czas potrzebny na osiągnięcie pożądanych rezultatów terapeutycznych oraz wiek pacjenta.
Wszelkie narzędzia służące do terapii manualnej, ale również te wspomagające poruszanie się, czy rekonwalescencję można zarówno kupić, jak i wypożyczyć. Kiedy warto sięgnąć po używany sprzęt do rehabilitacji?
Przede wszystkim, gdy:
- zakup nowego przewyższa nasze możliwości finansowe,
- jest potrzebny jedynie tymczasowo, na krótki okres,
- jest na tyle uniwersalny, że mogą korzystać z niego różne osoby,
- chcemy przetestować konkretne rozwiązania.
Wypożyczenie lub zakup używanych przyrządów do rehabilitacji może opłacać się chociażby w przypadku konieczności nabycia profesjonalnego łóżka rehabilitacyjnego, wózka inwalidzkiego, a nawet kul ortopedycznych. Dlaczego? Specjalistyczne łóżka potrafią być drogie, a wózek , czy kule często są potrzebne np. na dwa tygodnie.
Zwracając uwagę na cenę należy jednak zawsze brać pod uwagę czas, który będzie poświęcony na powrót do zdrowia lub utrzymanie optymalnej sprawności. Jeśli więc masz świadomość, że z konkretnych urządzeń będziesz korzystać długotrwale lub na stałe, to bardziej opłacalne może okazać się ich kupienie.
Dylemat nowe, czy używane pojawi się ponownie w związku z kosztami, ale należy wziąć pod uwagę również:
- dopasowanie akcesoriów do osobistych potrzeb,
- kwestie higieniczne,
- sprawność i jakość urządzeń.
Pamiętaj, aby po używane sprzęty rehabilitacyjne sięgać ze sprawdzonych i polecanych źródeł. Tylko wówczas możesz mieć pewność, że nadal spełniają one swoją rolę, a tobie realnie udało się zaoszczędzić.
Kiedy rehabilitacja powinna być oparta na nowych przyrządach?
Reklama
Dlaczego warto kupić nowy sprzęt do rehabilitacji?
Chociaż używane akcesoria rehabilitacyjne mogą, w niektórych przypadkach zdać egzamin, to istnieją sytuacje, w których warto postawić na takie z pierwszej ręki.
Jakie są zalety nowego sprzętu do rehabilitacji? Przede wszystkim:
- może być idealnie dostosowany do wymogów, preferencji i stanu zdrowia konkretnej osoby,
- jest sprawny i ma dłuższą żywotność,
- posiada gwarancję producenta i może być w jej ramach serwisowany,
- spełnia wymogi sanitarne i higieniczne.
Sprawdza się szczególnie przy długotrwałym stosowaniu i bardziej specjalistycznych kryteriach wyboru. Jeśli jest wykorzystywany przez dłuższy okres lub na stałe to jego zakup jest zazwyczaj bardziej opłacalny niż wypożyczenie.
Warto również pamiętać o tym, że istnieje grupa przyrządów do rehabilitacji domowej refundowana przez NFZ (Narodowy Fundusz Zdrowia). Zanim więc podejmiesz decyzję zakupową, warto sprawdzić co znajduje się na aktualnej liście refundacji?
Co zrobić, gdy narzędzia terapeutyczne stają się zbędne? Zawsze można je sprzedać lub oddać potrzebującym. To częsta praktyka chociażby w przypadku sprzętu rehabilitacyjnego dla dzieci, z uwagi na szybki rozwój najmłodszych i konieczność wymiany akcesoriów.