Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍
Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍
Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍

Szczepienia ochronne w czasie pandemii - czy wykonywać?

Zgodnie z zaleceniami ekspertów, w czasie koronawirusa nie należy odkładać na później szczepień ochronnych. Niewykonywanie ich w terminie naraża zdrowie nie tylko dzieci, ale i całej rodziny. Obecne miesiące są najlepsze na wykonanie szczepienia, przed kolejną falą SARS-CoV-2.
Dziewczynka podczas szczepienia
Źródło: 123RF
Spis treści

Stanowisko WHO w sprawie szczepień

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) z powodu trwającej pandemii, wstrzymała w Polsce na cztery tygodnie wykonywanie szczepień ochronnych, także tych obowiązkowych, refundowanych z budżetu państwa.

Szczepienia wróciły 18 kwietnia, jednak z zachowaniem ściśle ustalonych zasad bezpieczeństwa. Jak zatem szczepić się w dobie koronawirusa? Jak wyglądają aktualne wytyczne?

Reklama

Szczepienia ochronne w dobie koronawirusa

27 maja 2020 r. odbyła się konferencja prasowa online, zorganizowana przez PAP pt. „Jak szczepić w dobie pandemii koronawirusa? Aktualne wytyczne”. W czasie jej trwania, eksperci przekonywali, żeby już nie odkładać szczepień ochronnych. Należy jak najszybciej, zgodnie z zaleceniami wykonać szczepienia zaległe, powstałe na skutek ogłoszenia miesięcznej przerwy, a następnie realizować kolejne według kalendarza szczepień.

Szczepienia ochronne warto realizować podczas pandemii, bo odwlekania ich naraża nas na ryzyko choroby zakaźnej i jej powikłań, tym bardziej, że koronawirus SARS-CoV-2 najprawdopodobniej pozostanie z nami na dłużej” – przekonywał prezes Polskiego Towarzystwa Wakcynologii dr hab. Ernest Kuchar. Dodał, że zakażenia, którym można zapobiegać, stwarzają większe zagrożenie niż choroba COVID-19, na którą nie ma na razie szczepionki.

Reklama

Koronawirus a krztusiec

Kierownik Kliniki Pediatrii z Oddziałem Obserwacyjnym Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, jako przykład podał zakażenia krztuścem, które w latach 50. XX w. rocznie uśmiercały w naszym kraju ponad 1000 niemowląt. Od prawie 40 lat (od 1983 r.) dzięki masowym szczepieniom nie ma u nas żadnych zgonów wywołanych przez tę chorobę.

Tymczasem na COVID-19 dzieci rzadko chorują, do tej pory odnotowano w Polsce jedynie około 200 przypadków tego zakażenia.

„Trzeba ochronić dzieci, a przy okazji również dorosłych, przed zakażeniami, na które są skuteczne szczepionki, bo każda choroba w trakcie pandemii to duży problem, a choroba wymagająca hospitalizacji to ogromny kłopot” – alarmował dr hab. Kuchar. Również konsultant krajowy w dziedzinie epidemiologii dr hab. Iwona Paradowska-Stankiewicz podkreślała, żeby nie zaniedbywać szczepień, bo one chronią nas i nasze rodziny.

Reklama

Czy można szczepić dzieci podczas epidemii?

Podczas spotkania przypomniano oświadczenie WHO, w którym podkreślono, że „każda przerwa w realizacji szczepień ochronnych, nawet krótka, zwiększa liczbę osób podatnych na zakażenia i ryzyko wybuchu epidemii chorób, którym możemy zapobiegać szczepieniami”. Dlatego wycofano się z zawieszenia szczepień, gdy tylko uznano, że nie ma zagrożenia, by je kontynuować.

Eksperci zapewnili dziennikarzy, że na obecnym etapie pandemii szczepienia można w naszym kraju realizować bezpiecznie. Przykładem jest Wielka Brytania, gdzie jest nawet więcej zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 niż w naszym kraju, a mimo to wykonuje się szczepienia ochronne.

Prezes zarządu Fundacji Instytut Profilaktyki Zakażeń dr Paweł Grzesiowski zaleca jedynie, żeby przestrzegać zasad bezpieczeństwa szczepień w czasie pandemii oraz usprawnić ich wykonywanie, tak żeby nadrobić zaległości i jak najmniej narazić dzieci i ich rodziców na wizyty w przychodni, pamiętając również o bezpieczeństwie personelu medycznego. W tej sytuacji - powiedział – najlepiej wykonywać maksymalna liczbę szczepień, jaka jest możliwa podczas jednej wizyty.

„Priorytetem powinno być szczepienie najbardziej podatnych dzieci, które w przeszłości nie otrzymały rutynowych szczepień” – podkreślił specjalista. Najlepiej, żeby w trakcie szczepienia dziecku towarzyszył jeden rodzic, a przy wejściu do przychodni konieczne jest zmierzenie temperatury dziecka i jego opiekuna. Dzieci zdrowie, które mają być szczepione, nie mogą się stykać w tym samym miejscu z chorymi. Ważna jest higiena rąk, używanie rękawiczek i masek ochronnych w pomieszczeniach.

Dr Ilona Małecka z Katedry i Zakładu Profilaktyki Zdrowotnej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu zapewniała, że jednorazowe wykonanie większej liczby szczepień nie jest groźne dla dziecka, ani nie jest niekorzystne dla jego systemu immunologicznego. Należy tylko przestrzegać – podkreśliła – minimalnych odstępów pomiędzy kolejnymi dawkami tego samego preparatu. Nie można zatem podać od razu dwóch dawek, które zgodnie z ustalenia producenta szczepionki, muszą być stosowane w odstępie np. kilku miesięcy. Konieczne jest też uwzględnienie minimalnego wieku dziecku, w których szczepionka jest podawana.

Reklama

Kogo szczepić w pierwszej kolejności?

Dr hab. Ernest Kuchar namawia, żeby w pierwszej kolejności wykonywać szczepienia pierwotne u dzieci do 24. miesiąca życia.

„Szczepienie można nadrobić i uzupełnić. Chodzi o to, że dla dziecka i jego otoczenia niekorzystny jest ten okres, w którym nie zostało ona zaszczepione i nie jest chronione przed zakażeniem” – podkreślał prezes Polskiego Towarzystwa Wakcynologii.

Źródło: PAP Nauka

Czytaj również:

Bibliografia

  • http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,82423,eksperci-w-czasie-pandemii-nie-nalezy-odwlekac-szczepien-ochronnych.html [data dostępu: 28.05.2020]
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Specjaliści współpracujący z medme
25674

Wojciech Ziółkowski

magister farmacji

Poznaj mnie
25626

Katarzyna Kulig

dermatolog i wenerolog

Poznaj mnie
25675

Marzena Rojek-Ledwoch

dietetyczka, psychodietetyczka

Poznaj mnie
25676

Kamila Pawłowska

dietetyk kliniczny, psychodietetyk

Poznaj mnie
25625

Sylwia Borowska

doktor nauk farmaceutycznych

Poznaj mnie
25886

Magdalena Grosiak

diagnosta laboratoryjny

Poznaj mnie
25887

Magdalena Rutkowska

lekarz weterynarii

Poznaj mnie
25879

Anna Lewandowska

psychiatra dziecięcy

Poznaj mnie
25888

Jolanta Woźniak

prawnik

Poznaj mnie
Pokaż wszystkich
Więcej z kategorii Szczepienia
Szczepionki dla dzieci: płatne, czy bezpłatne? Za i przeciw
Szczepionki dla dzieci
Szczepionka 5w1 – przed czym chroni i czy jest bezpieczna?
Szczepienie dziecka szczepionką 5w1
Szczepionka 6w1 - objawy, powikłania. Jest lepsza niż 5w1?
Dziecko w czasie szczepienia
Podobne artykuły
Szczepienie dziecka zgodnie z kalendarzem szczepień
Kalendarz obowiązkowych i zalecanych szczepień dziecka - kiedy trzeba je zrobić?
Pielęgniarka podaje dziecku szczepionkę na krztusiec, trzymanemu przez opiekuna.
Szczepionka na krztusiec - ochrona dla dzieci i dorosłych
Kobieta w różowej sukience przyjmuje szczepienie na HPV
Szczepienie HPV - cena i refundacja. Jakie mogą być skutki uboczne?
Pies ze wścieklizną
Szczepienia na wściekliznę – dlaczego trzeba się szczepić?
Malaria to choroba tropikalna
Szczepionka na malarię – jak się zabezpieczyć przed wyjazdem?

Reklama


Rewolucja w precyzji leczenia nowotworów 🙌
Sprawdź!