Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍
Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍
Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍

Tabletki na wypadanie włosów. Jaki suplement wybrać?

Piękne i lśniące włosy to obiekt pożądania nie tylko wśród kobiet, ale też mężczyzn. Nie chodzi nawet o misternie ułożone, podążające za modą fryzury. Słabe, łamliwe i pozbawione blasku włosy potrafią dawać wrażenie przemęczenia i zaniedbania. Z kolei mocne włosy zdają się świadczyć o zdrowiu i wigorze danej osoby. Chociaż z czasem fryzura wielu ludzi zaczyna się przerzedzać, to w sporej części przypadków można temu przeciwdziałać. Zwłaszcza jeżeli osłabienie włosów nie jest spowodowane wiekiem, czy chorobą, ale zaniedbaniami dietetycznymi. Sprawdź, jakie suplementy diety mogą Ci pomóc na wypadające włosy!
szczotka z puklem ciemnych włosów na dwukolorowym (szaro-turkusowym) tle oraz trzy tabletki suplementów obok
W skrócie
  • Wypadanie włosów związane może być z chorobami, wiekiem lub niedoborami witamin albo minerałów. Rozwiązaniem ostatniego problemu jest zmiana diety lub suplementacja.
  • Lista witamin i minerałów wpływających na stan włosów jest bardzo długa, ale z niedoborem poszczególnych składników wiążą się konkretne konsekwencje, np. zbyt mało miedzi przyspiesza siwienie.
  • Szukając idealnego suplementu na wypadanie włosów warto dokładnie przeczytać skład produktu, aby mieć pewność, co do obecności w nich najlepiej przyswajalnych form poszczególnych witamin i minerałów.
SPRAWDŹ TEŻ: Wypadanie włosów po ciąży - przyczyny. Czy można temu zapobiegać?
Spis treści

Kiedy warto stosować suplementy na wypadanie włosów?

Odpowiedź wydaje się prosta — w przypadku wypadania włosów. W rzeczywistości jednak po odpowiednie suplementy diety powinno się sięgnąć już wcześniej, uprzedzając te najgorsze konsekwencje. Kiedy? Po prostu obserwuj kondycję włosów! Jeżeli zaczynają robić się matowe, łatwo się łamią, rozdwajają im się końcówki — to znak, że dzieje się coś niedobrego. Powodem może być ich niewłaściwa pielęgnacja (np. niskiej jakości szampony, źle dobrana odżywka, nieodpowiedni proces mycia), choroby (zarówno związane bezpośrednio ze skórą głowy, jak i bardziej ogólną przypadłością), czy niewłaściwa, uboga w witaminy i minerały dieta. Niekiedy proces wypadania włosów jest skutkiem ubocznym stosowanych leków lub innej terapii, lub po prostu wieku.

Jeżeli wygląd włosów zaczyna Cię niepokoić, zrób wewnętrzny rachunek sumienia i zastanów się, co może stanowić problem w Twoim przypadku. Niestety, zwłaszcza w dzisiejszych pełnych pośpiechu czasach, przyczyną problemów z przerzedzającą się fryzurą jest często po prostu niewystarczające dbanie o siebie. W takim przypadku, by pobudzić wzrost włosów, trzeba zadziałać jednocześnie na wielu frontach — zadbać o odpoczynek, właściwą dietę i intensywne wsparcie przez suplementy diety. Trzeba przy tym pamiętać, że kiedy włosy zaczną już wypadać, to proces ich powrotu do formy może zająć całe miesiące — wysycanie organizmu składnikami wymaga bowiem czasu.

Reklama

Witaminy na wypadanie włosów. Jaki suplement pomoże w Twoim przypadku?

Ludzki organizm jest bardzo skomplikowanym mechanizmem. Nie ma tylko jednego składnika, który odpowiadałby za wzmocnienie włosów. Czasami przyczyną łysienia jest brak pojedynczej witaminy, a czasami stoją za tym liczniejsze niedobory składników odżywczych. Warto przy tym pamiętać, że dla organizmu równie szkodliwy, co brak witamin, bywa również ich nadmiar. Właśnie dlatego w czasie wypadania włosów trzeba sięgnąć po możliwie dopasowany do problemu suplement diety. Niżej znajdziesz listę witamin i minerałów, których niedobór może stać za nadmierną utratą włosów. Porównaj zakres ich oddziaływania ze swoim trybem życia i dietą, by znaleźć potencjalną przyczynę swojego problemu.

Cynk

Niedobór cynku ujawnia się najczęściej w formie zwiększonej łamliwości włosów, ale także paznokci. Dzieje się tak, ponieważ cynk reguluje metabolizm aminokwasów i wpływa na syntezowanie w organizmie keratyny — białka, z którego zbudowane są włosy. Ponadto pierwiastek ten wpływa także na prawidłowe funkcjonowanie układu immunologicznego. Częste choroby to dla organizmu ogromne wyzwanie, podczas którego zużywa większą ilość składników odżywczych, pogłębiając ich braki, jeżeli nie dostarczamy ich mu w odpowiedniej dawce.

Niedobór cynku dotyka często kobiet w ciąży, wegan i wegetarian, łasuchów spożywających zbyt dużą ilość słodyczy oraz osób nadużywających alkoholu. Cynk znaleźć można np. w mięsie i podrobach, żółtkach jaj, rybach i owocach morza, wybranych orzechach (nerkowcach, migdałach), czy w warzywach strączkowych.

Żelazo

Niedobory żelaza bardzo często manifestują się właśnie poprzez nadmierne wypadanie włosów. Wśród objawów znajduje się też zmęczenie i senność, bóle głowy, czy wreszcie anemia. Jak żelazo wpływa na włosy? We włosach zachodzi wiele procesów metabolicznych, do których niezbędne są duże ilości tlenu i składników mineralnych. Żelazo nie dość, że stanowi skład wielu białek i enzymów, to jeszcze bierze udział w wytwarzaniu hemoglobiny i transporcie tlenu. Zbyt mała ilość żelaza oznacza, że substancje nie mogą rozchodzić się po organizmie w odpowiedni sposób, w efekcie czego cierpią również włosy.

Na niedobory żelaza narażone są kobiety przechodzące obfite miesiączki oraz weganie i wegetarianie. Brakom tego pierwiastka sprzyjają także zabiegi i urazy, podeszły wiek oraz zbyt mała aktywność fizyczna. Najlepszymi naturalnymi źródłami żelaza jest wątróbka, czerwone mięso, buraki, szpinak, czy suszone morele.

Miedź

Jeżeli Twoje włosy stają się mniej błyszczące, a ich kolor wydaje się słabnąć, przyczynę może stanowić niedobór miedzi. Pierwiastek ten zaangażowany jest w proces wytwarzania melaniny — barwnika przede wszystkim skóry, ale wpływa on również na głębię naturalnej barwy włosów. Niedobór miedzi przyspiesza także proces siwienia! Warto wiedzieć, że miedź jest silnie powiązana z żelazem i poprawia jego wchłanialność.

W jakich pokarmach znajdziesz miedź? Przede wszystkim w nasionach (np. w słoneczniku), roślinach strączkowych, produktach z pełnego ziarna. Poza tym warto sięgać po wątróbkę, czy owoce morza.

Krzem

Wypadanie włosów, ich słabość i łamliwość — to objawy świadczące o potencjalnym niedoborze krzemu. W parze z nimi może iść przesuszenie skóry i wypryski, osłabiona odporność, czy kruche paznokcie. Braki krzemu mogą również przyczyniać się do przedwczesnego siwienia.

Naturalnie krzem występuje w wielu różnych składnikach diety, jest to zresztą drugi najpowszechniejszy z pierwiastków na globie. Znajdziesz go w marchwi, brokułach, cebuli, bananach, jabłkach, truskawkach, kaszach, produktach pełnoziarnistych, czy orzechach.

Suplementacja krzemu może odbywać się poprzez przyswajanie kapsułek ziołowych z roślin, które zawierają go w dużych ilościach, jak chociażby skrzyp polny. Pierwiastek ten znajdziesz także w wielu naturalnych naparach, np. pokrzywie, podbiale, rdeście, czy perzu.

Magnez

Magnez to jeden z ważniejszych składników w organizmie człowieka i nazywany bywa pierwiastkiem życia. Jego niedobór objawia się nie tylko kołataniem serca, czy skurczami, ale także właśnie nadmiernym wypadanie włosów, rozdwajaniem się końcówek i kruchością paznokci. Niestety, niedobór magnezu to dość powszechne zjawisko. Na jego braki wpływa picie zbyt dużych ilości kawy, herbaty, energetyków oraz alkoholu; nadmiar białka i wapnia w diecie; stosowanie antykoncepcji hormonalnej, leków nasennych lub antybiotyków, a także stres oraz problemy z tarczycą.

Bogatymi źródłami magnezu są produkty pełnoziarniste, szpinak, fasola, banany, ryby i owoce morza, nabiał, a także wybrane orzechy, nasiona i suszone owoce.

Witaminy z grupy B

Wiele witamin z grupy b związanych jest z kondycją włosów. Zaliczamy do nich m.in.:

  • witamina B3 (niacyna) - jej działanie koncentruje się w obrębie skóry głowy, dbając o jej nawilżenie i regenerację. Wspomaga też główny budulec włosów, czyli keratynę oraz poprawia stan mieszków włosowych. Niacyna nie tylko zapobiega wypadaniu włosów, ale też stymuluje wzrost nowych. Naturalnie bogate w witaminę B3 są ryby, orzechy, drożdże, czy rośliny strączkowe;

  • witamina B5 (kwas pantotenowy) - nazywana jest także "witaminą przeciwstresową", ponieważ wpływa na regulację poziomu kortyzolu, czyli hormonu stresu. Włosy bardzo silnie reagują na przewlekłe stany napięcia - nie tylko wypadają, ale też szybciej siwieją. Dzięki swojemu działaniu kwas pantotenowy wzmacnia mieszki włosowe i przyspiesza wzrost włosów. Witamina B5 występuje m.in. w jajkach, awokado, ziemniakach, czy kurczaku;

  • witamina B7 (biotyna) - znana jest również pod nazwą "witamina H" i stanowi jeden z najczęstszych suplementów na wypadanie włosów - wzmacnia je i stymuluje ich porost. Wysokie dawki biotyny podawane są z dobrym skutkiem nawet w przypadku przewlekłego łysienia telogenowego. Naturalnie bogate w biotynę są: jajka, sardynki, orzechy oraz drożdże piwne;

  • witamina B9 (kwas foliowy) - składnik ten jest szczególnie istotny w przypadku kobiet w ciąży, ale nie tylko. W odpowiednich dawkach gwarantuje nie tylko wzmocnienie włosów, lecz także ich zagęszczenie za sprawą pobudzenia komórek włosa do pracy. Witaminę B9 znaleźć można w szpinaku, wątróbce, czy bananach;

  • witamina B12 - jej niedobór sprzyja przetłuszczeniu się włosów oraz ich wypadaniu. Braki B12 związane są również z anemią. W codziennej diecie witamina ta występuje w podrobach, rybach i owocach morza, nabiale.

Nienasycone kwasy tłuszczowe

Także kwasy tłuszczowe mają wpływ na porost włosów oraz ich kondycję. Ich niedostateczna ilość w diecie — zwłaszcza kwasów omega-3 - może powodować przesuszanie skóry głowy i osłabienie, a w efekcie również wypadanie włosów. Niezwykle istotne jest także to, że nienasycone kwasy tłuszczowe zaangażowane są w wiele procesów hormonalnych, a zaburzenia w tym zakresie bardzo często przekładają się właśnie na wypadające włosy.

Chcesz zwiększyć poziom nienasyconych kwasów tłuszczowych? Włącz do codziennego jadłospisu więcej produktów typu: tłuste ryby morskie, olej rzepakowy, oliwa z oliwek, awokado, migdały.

Witamina A

Witamina A działa na włosy pośrednio poprzez wsparcie produkcji czerwonych krwinek i wzmocnienie układu odpornościowego, ale też wchodząc w zależność ze strukturą keratyny — podstawowym budulcem włosa. Uczestniczy w podziale macierzy włosa, a więc również od niej zależy, czy Twoja fryzura będzie lśniąca i złożona z mocnych, grubych pukli. Co więcej, jako przeciwutleniacz, ogranicza ilość wodnych rodników. Witamina A reguluje też pracę gruczołów łojowych, a więc wpływ na właściwy poziom sebum.

Bogactwo witaminy A znajdziesz w nabiale, tłustych rybach, czy morelach.

Witamina C

Podobnie jak witamina A, witamina C wykazuje właściwości przeciwutleniające, ale to nie jedyny sposób, w jaki wpływa na włosy. Przede wszystkim odpowiada za szczelność naczyń krwionośnych, a więc usprawnia transport niezbędnych składników odżywczych do całego organizmu. Witamina C bierze także udział w produkcji kolagenu - jednego z najważniejszych (zaraz po keratynie) elementów budujących włosy.

Co włączyć do diety, by mieć pewność wysokiego poziomu witaminy C? Wszelkiego rodzaju cytrusy, natkę pietruszki, porzeczki, kapustę kiszoną.

Witamina E

To jeden z najsilniejszych antyoksydantów, dlatego znaleźć ją można w wielu kosmetykach i preparatach związanych z kondycją włosów, skóry i paznokci. Popularna "witamina młodości" wpływa na włosy, stymulując ich wzrost poprzez poprawę ukrwienia skóry głowy. Pośrednio reguluje także pracę gruczołów łojowych.

Gdzie szukać witaminy E? Duże jej ilości znajdują się w oleju słonecznikowym, wybranych orzechach, produktach pełnoziarnistych, rybach, czy nabiale.

Kompleks witamin na wypadanie włosów dla pełnego wsparcia

Zazwyczaj za wypadanie włosów odpowiedzialnych jest kilka składników, a nie tylko jeden. Z tego powodu wielu producentów suplementów diety proponuje nie tylko pojedyncze witaminy i minerały, ale gotowe ich zestawy. Warto sięgnąć po nie zwłaszcza po przebyciu długiej choroby lub po ciąży - wtedy niedobory dotyczą częściej szerszego spektrum substancji. Kompleksy witamin na wzmocnienie włosów nie muszą jednak zawierać wszystkich wymienionych wyżej elementów. Popularne jest łączenie tych składników, które są od siebie w jakiś sposób zależne lub na siebie wpływają (chociażby przez poprawę wchłanialności), np.:

  • cynk + miedź,

  • cynk + miedź + magnez,

  • żelazo + witamina C + kwas foliowy,

  • biotyna + krzem,

  • biotyna + kwas foliowy,

  • witamina e + selen.

Oczywiście na rynku istnieje także wiele bardzo wszechstronnych kombinacji składników, które wzmacniają włosy. Każdy znajdzie coś dla siebie - w formie herbatek, proszków, kapsułek, tabletek, a nawet... żelek!

Reklama

Jak czytać składy preparatów przeciw wypadaniu włosów?

Preparaty na wypadanie włosów obowiązują te same standardy zakupowe, co każdy inny suplement diety, co oznacza, że kluczowym dla ich wyboru pozostaje uważna lektura etykiety. Warto zwracać uwagę na ilość składników aktywnych w pojedynczej porcji specyfiku. Niezbędne jest przy tym określenie formy zawartego w składzie pierwiastka — np. różne formy żelaza albo magnezu mają inny poziom wchłaniania, czyli tego, ile finalnie trafi go do organizmu. Wygodne jest także sprawdzenie, ile kapsułek lub tabletek należałoby dziennie wziąć, by zaspokoić normy suplementacyjne — zawsze łatwiej pamiętać o preparacie raz dziennie, a nie kilka.

Poza składem samym w sobie uwagę należy także zwrócić na certyfikację składu (naturalne, ekologiczne, organiczne składy są zawsze lepsze dla człowieka oraz środowiska) oraz brak w nim zbędnych wypełniaczy. Najlepsze suplement diety pozbawione będą sztucznych barwników, cukrowych dodatków i substancji konserwujących. Z pewnością warto także postawić na znane marki — ich wieloletnia obecność na rynku gwarantuje bezpieczeństwo stosowania.

Reklama

Pamiętaj, nawet skuteczne tabletki na wypadanie włosów wymagają regularności

Masz już idealny produkt dostosowany do swoich potrzeb? To fantastycznie! Pamiętaj jednak, że by substancje aktywne miały szansę się skumulować i dać efekty, musisz przyjmować suplement regularnie. Jeżeli w ciągu kilku miesięcy nie zauważysz poprawy kondycji włosów lub problem zacznie się nasilać — koniecznie skonsultuj się ze specjalistą. Przyjrzy się on Twojej skórze głowy, wykluczając infekcję; zdiagnozuje zmiany hormonalne i wszystkie inne potencjalne przypadłości.

Bibliografia

  • Sulecka, M. (2019). Wpływ wybranych leków, witamin i pierwiastków na łysienie plackowate i telogenowe oraz zwiększone wypadanie włosów.
  • Pyzik, M. (2019). Analiza występowania składników aktywnych w preparatach przeciw wypadaniu włosów oraz przegląd systematyczny opublikowanych badań ich skuteczności.
  • Kasiarz, K. (2014). Łysienie i produkty przeciw wypadaniu włosów.
  • Pasternak, K., Sztanke, M., Sztanke, K., & Bulikowski, W. (2008). Zastosowanie krzemu w leczeniu wypadania wlosow. Journal of Elementology, 13(3 Suppl.).
  • Błaszczyk, M. (2022). Wypadanie włosów w ciąży–przyczyny, pielęgnacja i dieta.
Alicja Górska
Artykuł napisany przez
Alicja Górska
Specjalizuje się w artykułach związanych z szeroko pojętą kulturą, zdrowiem nowymi technologiami oraz kobiecością. Absolwentka twórczego pisania, filmoznawstwa oraz edytorstwa tekstów literackich i użytkowych. Doktorantka Uniwersytetu Łódzkiego.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Specjaliści współpracujący z medme
25674

Wojciech Ziółkowski

magister farmacji

Poznaj mnie
25626

Katarzyna Kulig

dermatolog i wenerolog

Poznaj mnie
25675

Marzena Rojek-Ledwoch

dietetyczka, psychodietetyczka

Poznaj mnie
25676

Kamila Pawłowska

dietetyk kliniczny, psychodietetyk

Poznaj mnie
25625

Sylwia Borowska

doktor nauk farmaceutycznych

Poznaj mnie
25886

Magdalena Grosiak

diagnosta laboratoryjny

Poznaj mnie
25887

Magdalena Rutkowska

lekarz weterynarii

Poznaj mnie
25879

Anna Lewandowska

psychiatra dziecięcy

Poznaj mnie
25888

Jolanta Woźniak

prawnik

Poznaj mnie
Pokaż wszystkich
Więcej z kategorii Pielęgnacja włosów
Henna do włosów: jak farbować i zmyć hennę z włosów? Kolory
Henna do włosów w koszyczku
Siemię lniane na włosy – właściwości i przepis na maseczkę
Ziarenka siemienia lnianego w miseczce
Szamponetka: kolory a efekty na włosach. Czy niszczy włosy?
Różnokolorowe pasemka po zastosowaniu szamponetki
Podobne artykuły
Soda oczyszczona w miseczce
Soda oczyszczona na włosy - jak bezpiecznie ją stosować?
Fryzjer robi kobiecie refleksy na ciemnych włosach
Refleksy na ciemnych włosach i blond. Jak zrobić w domu?
Olejek rozmarynowy do włosów
Rozmaryn na włosy - olej, wcierka, napar i nie tylko. Jakie są efekty jego stosowania?
Fryzjer robi pasemka na jasnych włosach
Pasemka na jasnych i ciemnych włosach. Jak i czym zrobić?
Domowa maseczka z awokado
Maseczka z awokado na włosy - jakie ma działanie?

Reklama


Sonda
Sonda redakcyjna
Czy zauważasz pogorszenie kondycji swoich włosów?
Opakowanie produktu Merz Spezial