Terapia fotodynamiczna (PDT) jest nowoczesną metodą leczenia. Stosuje się ją w leczeniu trądziku i innych chorób skóry, zwyrodnienia plamki żółtej czy nowotworów złośliwych skóry. Zastępuje często interwencję chirurgiczną. Terapia fotodynamiczna jest metodą nieinwazyjną i mało toksyczną. Polega na aplikacji specjalnych nietoksycznych związków światłoczułych, które w kontakcie z określonym rodzajem światła stają się toksyczne i eliminują komórki nowotworowe, mikroorganizmów: bakterii, wirusów i grzybów. Światło dociera tylko siedem milimetrów w głąb skóry, wiec leczeniu metodą fotodynamiczną mogą być poddawane tylko zmiany powierzchniowe.
Jak wygląda zabieg?
- Zabieg polega na nałożeniu związków światłoczułych (tzw. fotouczulaczy) w formie żelu na miejsce objęte zmianą.
- Następnie zakrywa się je opatrunkiem i czeka około godziny.
- Kolejnym krokiem jest naświetlanie, które trwa około ośmiu do dziesięciu minut.
- W miejscu poddanemu terapii mogą pojawić się zaczerwienienie, obrzęki, a nawet niewielki ból, objawy te jednak z czasem ustępują.
Zabieg jest szybki, bezinwazyjny i bezbolesny, a co najważniejsze pozwala na niszczenie tkanki chorej dokładnie w jej granicy, bez ingerencji i uszczerbku tkanki zdrowej. Zastosowanie tej metody zmniejsza ryzyko okaleczenia i wystąpienia zbliznowaceń w miejscu chorobowym, które jest dużo wyższe podczas stosowania kriochirurgii czy tradycyjnej chirurgii. Terapia fotodynamiczna jest doskonałym rozwiązaniem do leczenia przypadków nowotworów skóry, w których interwencja chirurgiczna jest trudna, niemożliwa lub niesie ze sobą ryzyko oszpecenia, np. na powiekach, w okolicach oka, kąta nosa, skrzydeł nosa czy na policzkach.
Reklama
Terapia fotodynamiczna – wskazania
Terapię fotodynamiczną zaleca się osobom cierpiącym na:
- rogowacenie słoneczne
- plamy posłoneczne
- świetlne zapalenie czerwieni wargowej
- chorobę Bowena
- stan przednowotworowy błon śluzowych ust i warg
- stan przednowotworowy błon śluzowych narządów płciowych, chorób nabłonkowych sromu.
- trądzik
- zwyrodnienie plamki żółtej
Sprawdź też: Rak skóry (podstawnokomórkowy i kolczystokomórkowy)
Reklama
Terapia fotodynamiczna – skuteczność i efekty
Podstawową zaletą tej metody jest jej skuteczność. W zależności od schorzenia sięga od 90% do 97% i jest doskonałą alternatywą dla chirurgii i krioterapii. Ponadto stosowanie metody fotodynamicznej niesie mniejsze skutki ubocznie niż przy stosowaniu chemioterapii (w leczeniu nowotworów skóry).
Niestety wadą tej metody jest jej duży koszt, metoda ta nie należy do najtańszych.
Czytaj także: