Skuteczna metoda
Terapia hormonalna, inaczej nazywana zastępczą (w skrócie HTZ) służy przede wszystkim kobietom między 45. a 55. rokiem życia rozpoczynającym menopauzę. Wiążą się z nią nieprzyjemne i często nieprzewidziane dla zdrowia skutki. Dlatego coraz częściej sięga się po terapię hormonalną, która łagodzi objawy menopauzy.
Reklama
Objawy menopauzy
Naturalny proces przekwitania związany jest z wieloma nieprzyjemnymi dla zdrowia objawami, takimi jak: złe samopoczucie wynikające z nadmiernej potliwości ciała, występowanie duszności, kołatanie serca, szybsze męczenie się, problemy ze snem i koncentracją, bóle głowy, depresja. Do tego mogą pojawić się problemy ze stawami, osteoporoza i bóle pleców.
Reklama
Na czym polega terapia hormonalna?
By załagodzić skutki przekwitania, stosuje się hormonalną terapię zastępczą. Polega ona na podawaniu odpowiedniej dawki hormonów, których organizm sam już nie wytwarza – głównie estrogenu w połączeniu z progesteronem. W ten sposób hamuje się niekorzystne zmiany w organizmie i dostarcza hormony potrzebne do prawidłowego funkcjonowania.
Reklama
Korzyści wynikające z terapii
Hormonalną terapię zastępczą przyjmować można w kilku wariantach – w postaci tabletek, zastrzyków domięśniowych, implantów podskórnych, kremów lub globulek dopochwowych. Stosowanie HTZ nie tylko łagodzi skutki menopauzy, ale zmniejsza ryzyko wystąpienia choroby niedokrwiennej serca, zakrzepicy żylnej, raka jelita grubego, choroby Alzheimera oraz osteoporozy.
Reklama
HTZ nie dla każdej kobiety
Poddanie się hormonalnej terapii zastępczej wiąże się jednak z pewnym ryzykiem. Przeciwwskazania dotyczą kobiet, u których zdiagnozowano raka sutka, niewydolność wątroby lub zakrzepicę żylną. Leczeniu hormonalnemu nie mogą też poddać się kobiety z mięśniakiem macicy, chorobą niedokrwienną serca oraz będące w ciąży.
Reklama
Wizyta u ginekologa
Każda terapia hormonalna powinna zostać poprzedzona wywiadem lekarskim i dobrana indywidualnie do potrzeb pacjentki. Podczas wizyty u ginekologa zalecone zostaną między innymi USG piersi i cytologia, a z badań dodatkowych mierzenie poziomu cukru oraz cholesterolu, a także próby wątrobowe.
Reklama
Skutki niepożądane
Stosowanie leków hormonalnych może się wiązać z wieloma skutkami ubocznymi. Możliwe, że u pacjentki poddającej się terapii hormonalnej pojawią się problemy z cerą, nadmiarem wody w organizmie, tkliwość i ból piersi, wzdęcia lub suchość pochwy.
O problemach tego typu należy informować ginekologa. W trakcie terapii należy być pod stałym nadzorem specjalisty i co roku wykonywać obowiązkowe badania ginekologiczne. Zazwyczaj lekarze przepisują leki w tabletkach, które lepiej się przyswajają. Jeśli jednak istnieją problemy związane z wątrobą, lepiej zdecydować się na plastry.