Tryptofan – działanie
Tryptofan jest niezbędny do produkcji białek, enzymów i tkanki mięśniowej. Odpowiada za funkcjonowanie układu nerwowego, dlatego jego niedobór powoduje spadek energii, gorsze samopoczucie, a w skrajnych przypadkach nawet depresję.
Tryptofan bierze udział w wytwarzaniu serotoniny, czyli tak zwanego hormonu szczęścia oraz melatoniny, która odpowiada za rytm okołodobowy organizmu. Aminokwas ten jest również pomocny w odchudzaniu, ponieważ pomaga kontrolować apetyt na węglowodany. Tryptofan wpływa także na laktację i odporność organizmu. Bierze też udział w wytwarzaniu kinureiny, czyli chemicznego filtra UV produkowanego w gałce ocznej.
Reklama
Tryptofan – źródła
Tryptofan w pożywieniu znajdziemy przede wszystkim w produktach bogatych w białko, m.in. rybach, mięsie, żółtym i białym serze, roślinach strączkowych, pestkach dyni i jajkach. Źródłami tryptofanu mogą być również preparaty apteczne.
Reklama
Tryptofan – suplement
W aptekach znajdziemy suplementy diety, które pozwolą nam uzupełnić braki tryptofanu w organizmie. Po tego rodzaju preparaty powinny sięgać zwłaszcza osoby narażone na stres, mające problemy z zasypianiem i długo trwającymi stanami napięcia nerwowego.
Także ci, którzy obserwują u siebie spadek energii i trudności z mobilizacją do działania mogą zacząć przyjmować produkty zawierające tryptofan. Zwykle towarzyszą mu inne substancje aktywne korzystnie wpływające na działanie układu nerwowego, m.in. niacyna, melisa i ekstrakt z szyszek chmielu. Po suplementy z tryptofanem mogą sięgnąć także mężczyźni chcący poprawić jakość swojego życia seksualnego oraz kobiety cierpiące z powodu zespołu napięcia przedmiesiączkowego.
Reklama
Tryptofan – dawkowanie
Średnie dobowe zapotrzebowanie na tryptofan wynosi:
- dla niemowląt do 12. miesiąca życia – 13 mg na kilogram masy ciała,
- dla dzieci od 1. do 3. roku życia – 8 mg/kg m.c.,
- dla dzieci od 4. do 13. roku życia – 6 mg/kg m.c.,
- dla chłopców od 14. do 18. roku życia – 6 mg/kg m.c.,
- dla dziewcząt od 14. do 18. roku życia – 5 mg/kg m.c.,
- dla osób dorosłych – 5 mg/ kg m.c.
Reklama
Tryptofan – skutki uboczne
Przyjmowanie tryptofanu zgodnie z zaleceniami znajdującymi się w ulotce pozwoli uniknąć wystąpienia ewentualnych działań niepożądanych. Należą do nich zawroty głowy i senność. Ponadto, przyjęcie zbyt dużej dawki trypotofanu skutkuje nudnościami, wymiotami, bólami głowy, suchością w ustach, zaburzoną koordynacją ruchów i niewyraźnym widzeniem.
Reklama
Tryptofan a nerwica i depresja
Tryptofan bierze udział w produkcji serotoniny - neuroprzekaźnika nazywanego „hormonem szczęścia”. Bez jego odpowiedniej ilości dochodzi do niedoboru serotoniny w organizmie, co skutkuje spadkiem nastroju, stanami lękowymi, bezsennością, agresywnością, a nawet depresją. W leczeniu depresji stosuje się leki z grupy wychwytu zwrotnego serotoniny, które powodują, że taka sama ilość tego neuroprzekaźnika działa dłużej i intensywniej. Aby podwyższyć poziom serotoniny w mózgu warto zatem przyjmować tryptofan w postaci suplementów..