Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍
Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍
Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍

Trzustka – co powinieneś o niej wiedzieć?

Niepozorny organ, jakim jest trzustka, odpowiada za ważne procesy naszego organizmu. Jak pracuje trzustka i jakie choroby zagrażają jej prawidłowemu funkcjonowaniu? I przede wszystkim - jak należy o nią dbać?
Narząd trzustka
Źródło: 123RF
Spis treści

Potrzebny gruczoł

Trzustka znajduje się w górnej części brzucha. Jest organem gruczołowym – oznacza to,  że reguluje hormonalną pracę organizmu. Trzustka wytwarza przede wszystkim insulinę, a także glukagon, które odpowiadają za poziom glukozy we krwi. Oprócz tego trzustka odpowiedzialna jest za wytwarzanie tak zwanego soku trzustkowego, spełniającego ważną rolę w procesie trawienia.

Reklama

Wytwarzanie soków trawiennych

Dzięki trzustce odbywa się proces trawienny. Sok trzustkowy, wytwarzany przez ten organ, jest jednym z soków trawiennych, dzięki któremu dochodzi do przyswajania z pokarmu potrzebnych organizmowi wartości odżywczych. Trzustka wytwarza dziennie około 2 litry soków trawiennych. 

Innymi wytwarzanymi przez trzustkę enzymami występującymi w ślinie lub soku trzustkowym są m.in.: amylazy rozkładające skrobię czy chymotrypsyna odpowiedzialna za trawienie białek. Enzymy produkowane przez trzustkę odpowiadają więc za trawienie węglowodanów, białek oraz tłuszczy, umożliwiając ich przyswajanie przez organizm.

Zobacz wideo: Jak rozpoznać raka trzustki?

Reklama

Gdy trzustka woła o pomoc

Znając funkcje trzustki domyślamy się, jak ważna jest jej rola w organizmie. Stąd też należy dokładnie przyjrzeć się temu, czy nasza trzustka funkcjonuje prawidłowo. Pierwsze objawy chorej trzustki pojawiają się dopiero, gdy znaczna jej część uległa obumarciu. Wiele z nich jest również niezauważalnych lub ignorowanych, przez co leczenie jest znacznie utrudnione.

Reklama

Przyczyny bólu trzustki

Wpływ na choroby trzustki ma przede wszystkim niezdrowy styl życia. Dieta obfitująca w tłuszcze i węglowodany sprawia, że trzustka oraz wątroba stają się przeciążone, odpowiadając ostrym bólem w okolicy brzucha. Wpływ na trzustkę ma również nadużywanie alkoholu oraz nałogowe palenie papierosów.

Reklama

Pierwsze objawy choroby

Do pierwszych objawów chorej trzustki zalicza się ból w górnej części brzucha. Z kłucia przechodzi w ostry ból promieniujący w okolice pleców. Może pojawiać się tuż po przejedzeniu. Bólowi może towarzyszyć nagły spadek ciśnienia. Do tego dochodzą wymioty, zaparcia oraz wzdęcia, a nawet wysoka gorączka oraz dreszcze.

Reklama

Choroby zagrażające trzustce

Trzustka narażona jest głownie na ostre zapalenie, doprowadzające do silnego bólu i specyficznych, towarzyszących zapaleniu objawów – brunatnoczerwonych plam w okolicy pępka po lewej stronie ciała, sugerujących martwicę tkanki tłuszczowej.

Ostre zapalenie trzustki wywoływane jest przez nadużywanie alkoholu, kamicę żółciową (pojawienie się kamieni żółciowych), uraz mechaniczny, a także choroby wirusowe, takie jak świnka czy wirusowe zapalenie wątroby. Choroba trzustki wymaga specjalistycznej pomocy i pobytu w szpitalu. Brak skuteczności w leczeniu lub zbyt późne rozpoczęcie leczenia mogą przyczynić się do przewlekłego zapalenia trzustki.

W przypadku trzustki możliwe jest również zaistnienie nowotworu. W ostatnich latach zauważa się wzrost zachorowalności oraz umieralności na raka trzustki. U osób chorych pojawiają się: cukrzyca, powiększenie wątroby, problemy żołądkowe, guzy brzuszne. Rak trzustki doprowadza do przerzutów na węzły chłonne. Operacja nie gwarantuje wyleczenia,a umieralność jest bardzo wysoka.

Reklama

Jak dbać o trzustkę?

By zminimalizować ryzyko wystąpienia chorób trzustki, należy zadbać o dietę oraz nie ulegać nałogom. Rzucenie palenia i ograniczenie spożycia alkoholu zmniejszą ryzyko zachorowania. Pozytywny wpływ na trzustkę będzie miała również zmiana nawyków żywieniowych. Sięgaj po produkty bogate w błonnik, ale tym samym ogranicz spożycie roślin strączkowych.

Zadbaj również o odpowiednią dawkę witaminy C znajdującą się w naturalnych, świeżych produktach. Ogranicz spożywanie tłustych, smażonych potraw, ale nie zapominaj o zdrowym tłuszczu zawartym w rybach oraz orzechach. Jeśli natomiast pojawiły się pierwsze objawy  zapalenia, udaj się do lekarza i wykonaj niezbędne badania.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Specjaliści współpracujący z medme
25674

Wojciech Ziółkowski

magister farmacji

Poznaj mnie
25626

Katarzyna Kulig

dermatolog i wenerolog

Poznaj mnie
25675

Marzena Rojek-Ledwoch

dietetyczka, psychodietetyczka

Poznaj mnie
25676

Kamila Pawłowska

dietetyk kliniczny, psychodietetyk

Poznaj mnie
25625

Sylwia Borowska

doktor nauk farmaceutycznych

Poznaj mnie
25886

Magdalena Grosiak

diagnosta laboratoryjny

Poznaj mnie
25887

Magdalena Rutkowska

lekarz weterynarii

Poznaj mnie
25879

Anna Lewandowska

psychiatra dziecięcy

Poznaj mnie
25888

Jolanta Woźniak

prawnik

Poznaj mnie
Pokaż wszystkich
Więcej z kategorii Trzustka
Na co wskazuje nieprawidłowe stężenie enzymów trzustkowych?
Model trzustki
Jak boli trzustka i jakie mogą być przyczyny dolegliwości bólowych?
Kobietę boli trzustka
Trzustka – co powinieneś o niej wiedzieć?
Narząd trzustka
Podobne artykuły
Osoba podczas badania onkologicznego
Rak trzustki - objawy, rokowania, przerzuty
Trzustka może powodować nadmierne gazy
Trzustka a nadmierne gazy – czy stan zapalny powoduje wzdęcia?
Trzustka z zebranym w niej płynem
Torbiel trzustki - czy każda jest niebezpieczna? Objawy i rokowania
Zdjęcie przedstawiające leki na ostre zapalenie trzustki
Ostre zapalenie trzustki - objawy i rokowania. Czy jest wyleczalne?
Trzustka ułożona z puzzli
Przewlekłe zapalenie trzustki - czy jest wyleczalne? Objawy i dieta

Reklama


Rewolucja w precyzji leczenia nowotworów 🙌
Sprawdź!