Jeżeli celem Twojego wyjazdu będzie uprawianie sportów, w ubezpieczeniu turystycznym musisz określić rodzaj wykonywanej aktywności. Zwykle dyscypliny dzielą się na sporty amatorskie, ekstremalne, wyczynowe i wysokiego ryzyka. Więcej o klasyfikacji poszczególnych aktywności sportowych dowiesz się z ogólnych warunków ubezpieczenia.
Ubezpieczenie turystyczne a cel podróży
Określenie celu podróży w ubezpieczeniu turystycznym jest niezwykle istotne. Towarzystwa oceniają w ten sposób ryzyko powstania wypadku. Jeśli nieodpowiednio dostosujesz polisę do tego, czego będzie dotyczył Twój wyjazd, ubezpieczyciel odmówi Ci udzielenia pomocy. Ochrona będzie zatem bezużyteczna. Jeśli doznasz kontuzji koszty leczenia, organizacji akcji poszukiwawczej czy ratowniczej za granicą pokryjesz z własnej kieszeni.
Podczas zakupu ubezpieczenia turystycznego musisz określić cel podróży. Masz wówczas do wyboru:
- wypoczynek i zwiedzanie,
- jazdę na nartach i snowboardzie,
- nurkowanie,
- uprawianie sportów ekstremalnych,
- uprawianie sportów wyczynowych,
- pracę fizyczną.
Określenie celu podróży nie jest jednak takie proste. Jeśli planujesz aktywny wyjazd, weź pod uwagę to, że każde towarzystwo inaczej klasyfikuje dyscypliny sportowe. Dla jednej firmy dany rodzaj aktywności będzie sportem wysokiego ryzyka, a dla drugiej sportem ekstremalnym lub wyczynowym. W tej sytuacji, aby ocenić cel podróży prawidłowo, odpowiedzi szukaj w ogólnych warunkach ubezpieczenia towarzystwa.
Reklama
Klasyfikacja poszczególnych rodzajów sportów zimowych w ubezpieczeniu turystycznym
Jeżeli planujesz wyjazd na narty lub chcesz uprawiać inny sport zimowy czy górski, zorientuj się, do jakiego rodzaju aktywności towarzystwo zalicza wybraną przez Ciebie dyscyplinę sportową. Dowiesz się tego z ogólnych warunków ubezpieczenia. Poniżej zobaczysz, jak to wygląda w kilku firmach.
- UNIQA
- sporty amatorskie – aktywności uprawiane rekreacyjnie, w wyznaczonych do tego miejscach, czyli między innymi jazda na nartach i snowboardzie,
- sporty ekstremalne – aktywności, które wymagają ponadprzeciętnych umiejętności i wiążą się z dużym ryzykiem, czyli między innymi skoki narciarskie, jazda po muldach, skoki akrobatyczne na nartach, heliskiing,
- sporty wysokiego ryzyka – wspinaczka wysokogórska, skalna i skałkowa, trekking na wysokości powyżej 3500 m n.p.m., przebywanie na wysokości powyżej 3500 m n.p.m., jazda na nartach i snowboardzie poza wyznaczonymi trasami zjazdowymi.
- AXA Partners
- sporty amatorskie – aktywności uprawiane w wyznaczonych do tego miejscach, między innymi jazda na nartach i snowboardzie,
- sporty wysokiego ryzyka – wyczynowe uprawianie sportów i aktywność w miejscach o ekstremalnych warunkach klimatycznych, dyscypliny, które wymagają ponadprzeciętnych umiejętności, czyli między innymi jazda na nartach i snowboardzie poza wyznaczonymi trasami, trekking z użyciem specjalistycznego sprzętu lub na wysokości powyżej 3500 m n.p.m., wspinaczka,
- sporty wyczynowe – uczestnictwo w treningach, zawodach, obozach, przynależność do sekcji lub klubu sportowego, uprawianie sportów zawodowo.
- Generali
- sporty amatorskie – aktywności, których celem jest rozrywka i wypoczynek,
- sporty wysokiego ryzyka – heliskiing, wspinaczka górska i skałkowa, heliboarding, wyprawa w tereny powyżej 5500 m n.p.m. i obszary lodowcowe, śnieżne, które wymagają użycia sprzętu zabezpieczającego lub asekuracyjnego,
- sporty wyczynowe i zawodowe – uczestnictwo w treningach, zawodach, obozach, przynależność do sekcji lub klubu sportowego, uprawianie sportów zawodowo, amatorska jazda na nartach i snowboardzie.
- SIGNAL IDUNA
- sporty amatorskie – aktywności, których celem jest rozrywka, wypoczynek, utrzymanie i regeneracja sił,
- sporty zimowe – aktywności uprawiane na oznakowanych trasach, między innymi biathlon, biegi narciarskie, kite snowboarding, skiing, narciarstwo zjazdowe, ski bike, skijoering, skitouring po oznakowanych trasach, snowboard, trikke skki,
- sporty ekstremalne – amatorskie lub wyczynowe aktywności, które wymagają ponadprzeciętnych umiejętności i polegają na działaniu w warunkach podwyższonego ryzyka, w terenach lodowcowych i śnieżnych, gdzie używa się sprzętu asekuracyjnego, obejmuje między innymi sporty górskie, aktywności gdzie wykorzystuje się pojazdy do jeżdżenia na śniegu lub lodzie, wspinaczkę górską, wysokogórską i skałkową, wyprawy do miejsc powyżej 5000 m n.p.m.
Jeżeli Twój wyjazd będzie nastawiony na amatorską, rekreacyjną jazdę na nartach, zapoznaj się z tym, o jaką ochronę powinieneś zadbać. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule dostępnym na https://mubi.pl/ubezpieczenie-narciarskie/.
Reklama
Cena ubezpieczenia turystycznego
Koszt ubezpieczenia turystycznego zależy między innymi od celu podróży. Jeśli planujesz uprawiać sport, istnieje duże ryzyko powstania wypadku. Oznacza to zatem wyższą cenę polisy. Z jakimi opłatami musisz się liczyć?
Propozycje przykładowych ofert ubezpieczenia na wyjazd nastawiony na uprawianie sportów sprawdzimy na przykładzie 30-letniego Konrada. Skorzystał on z kalkulatora ubezpieczeń turystycznych, który dostępny jest na https://mubi.pl/kalkulator-ubezpieczenia-turystycznego/. Konrad planuje 10-dniową podróż do Włoch. Interesuje go ochrona kosztów leczenia, NNW oraz OC. Ile zapłaci za polisę, jeśli celem jego podróży będzie jazda na nartach i snowboardzie, uprawianie sportów ekstremalnych oraz wyczynowych?
Narty i snowboard
Sporty ekstremalne
Sporty wyczynowe
Podczas uprawiania sportów wyczynowych istnieje największe ryzyko powstania wypadku. Widać to także po cenach ubezpieczenia turystycznego, które otrzymał Konrad. W przypadku podróży nastawionej wyłącznie na jazdę na nartach i snowboardzie, za ochronę na wyjazd Konrad zapłaci nawet mniej niż 100 zł. Jeśli będzie uprawiał sporty ekstremalne, cena polisy wzrośnie trzykrotnie, a dla sportów wyczynowych nawet ponad czterokrotnie.