Przebarwienia na skórze pojawiają się z wielu powodów. Ich podłożem mogą być uwarunkowania naturalne lub typowo medyczne. Właściwa diagnoza pozwala rozpocząć walkę z niechcianymi zmianami i zastosować taki sposób leczenia, który będzie najskuteczniejszy indywidualnie dla każdej osoby.
Przyczyny przebarwień na skórze
Ciemne lub zbyt jasne plamy na skórze to skutek nieprawidłowego działania komórek wytwarzających melaninę, która jest odpowiedzialna za kolor skóry. Jeśli w organizmie pojawia się nadmiar tego składnika powstają przebarwienia i nierówności w kolorze. Prawidłowe i skuteczne usuwanie przebarwień na skórze należy rozpocząć od poznania przyczyny ich powstawania.
Do najczęściej występujących zaliczane są:
- uwarunkowania genetyczne,
- zaburzenia hormonalne (także te w okresie ciąży i menopauzy),
- chora wątroba,
- problemy trądzikowe,
- nadmierne opalanie bez odpowiedniej ochrony,
- stany zapalne skóry,
- niedobory witamin,
- negatywne skutki działania określonych leków,
- uszkodzenia skóry (także te powstające po nieudanych zabiegach pielęgnacyjnych),
- stosowanie antykoncepcji hormonalnej.
Wczesne rozpoznanie przyczyn niedoskonałości na skórze pozwala na zastosowanie odpowiedniej terapii i dobranie najbardziej skutecznego sposobu walki z niechcianymi plamami.
Reklama
Rodzaje usuwanych przebarwień
Pacjenci najczęściej usuwają przebarwienia takie, jak:
- piegi – drobne plamki, pojawiające się w miejscach szczególnie mocno narażonych na działanie promieni słonecznych (uwarunkowania genetyczne),
- plamy pozapalne – efekt długo utrzymującego się stanu zapalnego skóry,
- plamy typu soczewicowatego – większe plamki, wyraźnie odcinające się od skóry (zmiany wrodzone, ale także powstające przez nadmierną ekspozycję na działanie promieni słonecznych),
- plamy polekowe – powstają po przyjmowaniu określonych leków (najczęściej dotyczy to niesteroidowych leków przeciwzapalnych, leków hormonalnych i antybiotyków),
- melasma – plamy o nieregularnym kształcie, silnie zabarwione, powstające na tle endokrynologicznym,
- melanoza Riehla – siateczkowe przebarwienia na policzkach, skroniach i szyi, pojawiające się pod wpływem słońca lub jako efekt nietolerancji niektórych pokarmów,
- odczyny fitotoksyczne – powstają po zetknięciu się z substancjami fotouczulającymi, wystawionymi dodatkowo na promieniowanie słoneczne.
Reklama
Laserowe usuwanie przebarwień
Usuwanie przebarwień laserem, efekty takich działań i dobranie liczby zabiegów w oparciu o indywidualne potrzeby pacjenta to klucz do skutecznej walki z plamami na skórze.
Wskazaniami do tego konkretnego zabiegu usuwania przebarwień skóry są:
- piegi,
- plamy starcze,
- plamy posłoneczne,
- przebarwienia polekowe i pozapalne.
Liczba koniecznych zabiegów jest bardzo indywidualna. U niektórych wystarczy jeden, aby efekty były już widoczne, inni potrzebują nawet do 4 zabiegów w odstępach 2-4 tygodniowych.
Laser idealnie działa na zmiany barwnikowe, wydzielając w trakcie zabiegu ciepło, które atakuje zabarwione struktury w skórze, ochraniając jednocześnie tkanki otaczające. Przed zabiegiem stosowany jest krem znieczulający, a pacjent nie odczuwa przykrych dolegliwości. Efekty działania lasera nie są widoczne natychmiast. W pierwszych dniach po zabiegu są nawet nieco ciemniejsze, ale wraz ze złuszczeniem naskórka dochodzi do ich wybielania.
Metody z użyciem lasera mogą być stosowane do usuwania przebarwień:
- na twarzy,
- po trądziku,
- z dłoni,
- na nogach,
- słonecznych.
Przeciwwskazaniami do tego typu zabiegu są: ciąża, niektóre choroby skóry, mocna opalenizna lub przyjmowanie leków, które uwrażliwiają na światło. Przed każdym zabiegiem konieczna jest konsultacja u specjalisty.
Reklama
Usuwanie przebarwień kwasami
Kwasy od dawna używane są w kosmetologii do usuwania niechcianych plam na skórze. Specjaliści podkreślają, iż należy stosować je wczesną jesienią i wczesną wiosną. Skóra w tych okresach jest najsłabiej narażona na działanie promieni słonecznych. Cechą charakterystyczną kwasów jest dość silne działanie i głębokie złuszczanie skóry.
Usuwanie przebarwień z twarzy odbywa się najczęściej przy użyciu następujących kwasów:
- mlekowego,
- migdałowego,
- salicylowego,
- glikolowego,
- cytrynowego,
- jabłkowego.
Kwasy mają przede wszystkim działanie złuszczające i regenerujące, a odpowiednio użyte nawilżają i rozjaśniają skórę. Kwasy nowej generacji, do których należy kwas laktobionowy i glukonolakton mogą być używane do zabiegów usuwania przebarwień u osób, które posiadają cerę trądzikową lub mocno wrażliwą.
Przenikają do głębszych warstw skóry, hamują zbyt wysokie wytwarzanie naturalnego barwnika i działają także przeciwzmarszczkowo. Każdy kwas jest inny i posiada zupełnie inne działanie, dlatego tak ważny jest odpowiedni dobór kwasu do danego typu cery.
Reklama
Krem usuwający przebarwienia
Skutecznym sposobem walki z przebarwieniami są kosmetyki wybielające. Ich stosowanie ma charakter mniej inwazyjny niż zabiegi laserowe czy kwasowe, ale warto korzystać z takich możliwości niezależnie lub wspomagająco profesjonalne zabiegi.
Kremy, które przyspieszają proces łagodzenia przebarwień na ciele powinny zawierać:
- kwas azelainowy,
- kwas witaminy A,
- kwasy owocowe,
- ekstrakt z mącznicy lekarskiej,
- kwas kojowy,
- witaminę C.
Kremy o działaniu wybielającym i depigmentacyjnym skutecznie walczą z przebarwieniami i zaburzeniami pigmentacji.
Domowe sposoby na usuwanie przebarwień na twarzy połączone z domową pielęgnacją i zabiegami gabinetowymi to prosta droga do likwidacji niechcianych plam na skórze.