Utrata węchu i smaku przy koronawirusie
Dlaczego COVID-19 często objawia się właśnie poprzez utratę węchu i smaku? Tzw. anosmia ma miejsce w sytuacji, gdy dochodzi do uszkodzenia zarówno tkanek, jak i zakończeń nerwowych w nosie przez wirusa.
Z kolei, gdy nerwy zaczynają się odbudowywać może dochodzić do odczuwania zapachów, które nie są zgodne ze stanem faktycznym. Jakie zapachy wtedy są odczuwane najczęściej?
- spalenizny,
- zgniłego mięsa,
- dymu papierosowego.
Reklama
Przyczyny utraty smaku i węchu
Kiedy jeszcze dochodzi do zaburzenia smaku i węchu? Do częstych przypadków zaliczyć należy takie sytuacje, jak:
- utrata węchu po przeziębieniu – gdy błona śluzowa nosa jest odpowiednio wilgotna dochodzi do właściwej analizy cząstek chemicznych, na które składa się każdy z zapachów. Jeśli śluzówka jest wysuszona lub obrzęknięta to ta zdolność jest zdecydowanie zredukowana;
- utrata węchu po kroplach do nosa – kropli na katar nie powinno stosować się przez zbyt długi czas, ponieważ mogą wystąpić takie objawy, jak przesuszenie śluzówki, skłonność do strupów w nosie, problemy z oddychaniem w czasie snu, a nawet problemy z powonieniem;
- utrata węchu i smaku po urazie głowy – niestety taki stan może być nieodwracalny, ponieważ może dość do całkowitego uszkodzenia nerwów węchowych
Do rzadszych przyczyn należą:
- guzy,
- zmiany przerostowe błony śluzowej,
- polipy w górnych drogach oddechowych,
- urazy mechaniczne nosa,
- stosowanie niektórych leków,
- grypa,
- katar sienny,
- narażenie na toksyczne substancje,
- stwardnienie rozsiane,
- choroba Parkinsona i Alzheimera,
- problemy z hormonami.
Należy także wiedzieć, że zmysł zapachu i smaku może słabnąć wraz z wiekiem.
Reklama
Diagnostyka zaburzeń węchu
W jaki sposób lekarz weryfikuje zaburzenia węchu? Zwykle badanie przeprowadzane jest w taki sposób, iż pacjent dostane do powąchania substancje typu kawa, dostawiając produkt do jednego z nozdrza, a następnie do drugiego. Co ważne, w czasie badania pacjent musi mieć zamknięte oczy.
Nie należy wąchać substancji o drażniącym zapachu, ponieważ może dojść do uszkodzenia nerwu trójdzielnego.
Dodatkowo lekarz zbiera dokładny wywiad. W sytuacji, gdy występuje podejrzenie przyczyn laryngologicznych, niezbędne jest badanie otolaryngologiczne, a niekiedy także tomografia komputerowa zatok.
Reklama
Jak leczyć utratę węchu i smaku?
Leczenie utraty węchu i smaku uzależnione jest od przyczyny dolegliwości. W niektórych przypadkach wystarczy zaprzestanie nadużywania kropli do nosa, a niekiedy objaw ten może okazać się nieodwracalny.
W przypadku zmian zapalnych w zatokach, laryngologa może zalecić leczenie sterydami. W niektórych przypadkach konieczny może okazać się zabieg nosa i zatok.