Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍
Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍
Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍

W Medme rozmawiamy o niepłodności

Niepłodność wciąż jest tematem tabu, choć dotyka nawet 1,5 mln par w Polsce. Medme.pl stara się walczyć z krzywdzącymi stereotypami i w ramach nowego projektu #Staramysię zaczynamy głośno rozmawiać o tym niezwykle ważnym temacie społecznym.
Mężczyzna trzyma kobietę w ciąży za brzuch
Źródło: 123RF
Spis treści

Ważny problem społeczny

Medme od ponad 10 lat dba o zdrowie swoich czytelników. Podejmuje różne tematy, także te trudne. Jednym z nich jest niepłodność, która stanowi w Polsce coraz większy problem.

W Medme nie ma dla nas tematów tabu. Interesuje nas wszystko, co wiąże się ze zdrowiem naszych Czytelników - zarówno fizycznym, jak i psychicznym, a problem niepłodności dotyczy tych obu sfer - mówi Joanna Barczykowska-Tchorzewska, Wiceprezes Pharma Partner. - Obecnie realizujemy naszą wizję “Najzdrowszego miejsca w Internecie” zapewniając pacjentom dostęp do wiedzy i porad, oferując produkty dla zdrowia, a także dzięki współpracy z Dimedic umożliwiając dostęp do opieki medycznej online.

Redakcja Medme nie mogła przejść obojętnie obok tak ważnego tematu, jak poczęcie dziecka, dlatego powstał projekt #Staramysię poświęcony problemom leczenia i profilaktyki niepłodności. Medme.pl dociera zarówno do osób, które borykają się z tymi trudnościami, a także do ich bliskich.

Reklama

Niepłodność w liczbach

Choć pozornie niepłodności nie widać, jak mówią badania Sanockiej i Kurpisz, może ona dotyczyć nawet 20 proc. par w wieku prokreacyjnym, co daje około 3 mln. osób w Polsce.

Dalsze prognozy również nie napawają optymizmem. Zmiany cywilizacyjne i kulturowe, chęć edukacji i zapewnienia odpowiedniego poziomu materialnego sprawiają, że decyzja o powiększeniu rodziny odkładana jest na później. Według badań Eurostatu z 2019 r., Polki rodzą dziecko w wieku około 27 lat, natomiast średnia europejska wynosi 29 lat. Należy pamiętać, że szczyt płodności u kobiet przypada między 20 a 25 rokiem życia, a u mężczyzn w wieku około 25 lat. Po tym czasie sukcesywnie spada.

Problem niepłodności pojawia się po obu stronach w niemal równym stopniu, a niekiedy może dotyczyć kobiety i mężczyzny jednocześnie. Na szczęście rozwój medycyny w wielu przypadkach jest w stanie pomóc spełnić marzenia o rodzicielstwie, choć droga nie jest prosta, wymaga wielu poświęceń i często nakładów finansowych.

Reklama

Projekt #Staramysię

Niepłodność tak naprawdę nie dotyczy wyłącznie 3 mln osób w Polsce, ale również ich bliskich, dlatego jak mówi Redaktor Naczelna portalu Medme.pl Marta Roszkowska - nowy projekt Medme.pl #Staramysię skierowany jest do całego społeczeństwa. Jego celem jest zwiększenie świadomości problemu, edukowanie poprzez rzetelną wiedzę, skłonienie do rozmów na ten niezwykle ważny temat, a także dbanie o profilaktykę.

Niepłodności poświęcona została specjalna sekcja w Medme. Czytelnicy znajdą tam ponad 200 artykułów, będących źródłem fachowej wiedzy na jej temat, sposobów diagnozowania i leczenia, a także profilaktyki. Oprócz artykułów z poradami są też ludzkie historie - wywiady z osobami, których problem ten dotyka bezpośrednio.

Dodatkowo w ramach wspólnych działań Medme i Fundacji MRM, ukazał się wywiad z Małgorzatą Rozenek-Majdan, założycielką fundacji, a przede wszystkim szczęśliwą matka trójki dzieci, które przyszły na świat dzięki metodzie in vitro.

W rozmowie z Grażyną Tomalą-Tylman mówi ona o zmaganiach z niepłodnością i niełatwej drodze do poczęcia metodą in vitro, ale również o nadziei i potrzebie wspierania innych osób, które marzą o dzieciach, ale borykają się z podobnymi trudnościami.

Dzięki takim historiom #staramysię pokazać, że podczas trudnej drogi do upragnionego poczęcia czytelnicy nie są sami. Wymiana doświadczeń może być nie tylko wsparciem merytorycznym, ale zwyczajnie dodać otuchy.

Dominika Urbaniak
Artykuł napisany przez
Dominika Urbaniak
Content to jej świat. Swoje umiejętności szlifowała jako copywriterka w branży medycznej, a następnie jako redaktor w portalu o tematyce zdrowotnej. W Pharma Partner zajmuje się przygotowaniem analiz treści serwisu, a na ich podstawie dopasowanych artykułów dla klientów komercyjnych. Jej misją jest zwiększanie świadomości produktu poprzez edukację opartą na rzetelnej wiedzy i źródłach naukowych.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Specjaliści współpracujący z medme
25674

Wojciech Ziółkowski

magister farmacji

Poznaj mnie
25626

Katarzyna Kulig

dermatolog i wenerolog

Poznaj mnie
25675

Marzena Rojek-Ledwoch

dietetyczka, psychodietetyczka

Poznaj mnie
25676

Kamila Pawłowska

dietetyk kliniczny, psychodietetyk

Poznaj mnie
25625

Sylwia Borowska

doktor nauk farmaceutycznych

Poznaj mnie
25886

Magdalena Grosiak

diagnosta laboratoryjny

Poznaj mnie
25887

Magdalena Rutkowska

lekarz weterynarii

Poznaj mnie
25879

Anna Lewandowska

psychiatra dziecięcy

Poznaj mnie
25888

Jolanta Woźniak

prawnik

Poznaj mnie
Pokaż wszystkich
Więcej z kategorii Wiadomości
Chcesz zmienić kolor oczu? Użyj lasera
Muszki owocówki - skąd się biorą i jak się ich pozbyć? Domowe sposoby
Muszka owocówka z bliska
Sztuczna inteligencja w medycynie: gdzie AI już się stosuje, gdzie jeszcze może być wdrożona?
Minimalistyczne i symboliczne przedstawienie sztucznej inteligencji w medycynie. Centralna część obrazu to ludzka sylwetka nakładająca się z cyfrowymi obwodami i ikonami związanymi z AI, takimi jak sieci neuronowe, punkty danych i wzorce algorytmów. Tło j
Podobne artykuły
Infografika przedstawiająca salę szpitalną przygotowaną do radioterapii w pozycji pionowej
Radioterapia w pozycji pionowej: rewolucja w precyzji leczenia nowotworów
biedronka azjatycka
Biedronka azjatycka - jak się jej pozbyć? Ugryzienie i zwalczanie
Przyrządy kuchenne wykonane z czarnego plastiku
Czarny plastik w kuchni. Czy przybory kuchenne mogą szkodzić zdrowiu?
Długość życia po chemioterapii - chory mogą żyć dłużej!
Pacjent chory na stwardnienie rozsiane
Mam stwardnienie rozsiane - relacja pacjenta z forum

Reklama


Rewolucja w precyzji leczenia nowotworów 🙌
Sprawdź!