Ważny problem społeczny
Medme od ponad 10 lat dba o zdrowie swoich czytelników. Podejmuje różne tematy, także te trudne. Jednym z nich jest niepłodność, która stanowi w Polsce coraz większy problem.
W Medme nie ma dla nas tematów tabu. Interesuje nas wszystko, co wiąże się ze zdrowiem naszych Czytelników - zarówno fizycznym, jak i psychicznym, a problem niepłodności dotyczy tych obu sfer - mówi Joanna Barczykowska-Tchorzewska, Wiceprezes Pharma Partner. - Obecnie realizujemy naszą wizję “Najzdrowszego miejsca w Internecie” zapewniając pacjentom dostęp do wiedzy i porad, oferując produkty dla zdrowia, a także dzięki współpracy z Dimedic umożliwiając dostęp do opieki medycznej online.
Redakcja Medme nie mogła przejść obojętnie obok tak ważnego tematu, jak poczęcie dziecka, dlatego powstał projekt #Staramysię poświęcony problemom leczenia i profilaktyki niepłodności. Medme.pl dociera zarówno do osób, które borykają się z tymi trudnościami, a także do ich bliskich.
Reklama
Niepłodność w liczbach
Choć pozornie niepłodności nie widać, jak mówią badania Sanockiej i Kurpisz, może ona dotyczyć nawet 20 proc. par w wieku prokreacyjnym, co daje około 3 mln. osób w Polsce.
Dalsze prognozy również nie napawają optymizmem. Zmiany cywilizacyjne i kulturowe, chęć edukacji i zapewnienia odpowiedniego poziomu materialnego sprawiają, że decyzja o powiększeniu rodziny odkładana jest na później. Według badań Eurostatu z 2019 r., Polki rodzą dziecko w wieku około 27 lat, natomiast średnia europejska wynosi 29 lat. Należy pamiętać, że szczyt płodności u kobiet przypada między 20 a 25 rokiem życia, a u mężczyzn w wieku około 25 lat. Po tym czasie sukcesywnie spada.
Problem niepłodności pojawia się po obu stronach w niemal równym stopniu, a niekiedy może dotyczyć kobiety i mężczyzny jednocześnie. Na szczęście rozwój medycyny w wielu przypadkach jest w stanie pomóc spełnić marzenia o rodzicielstwie, choć droga nie jest prosta, wymaga wielu poświęceń i często nakładów finansowych.
Reklama
Projekt #Staramysię
Niepłodność tak naprawdę nie dotyczy wyłącznie 3 mln osób w Polsce, ale również ich bliskich, dlatego jak mówi Redaktor Naczelna portalu Medme.pl Marta Roszkowska - nowy projekt Medme.pl #Staramysię skierowany jest do całego społeczeństwa. Jego celem jest zwiększenie świadomości problemu, edukowanie poprzez rzetelną wiedzę, skłonienie do rozmów na ten niezwykle ważny temat, a także dbanie o profilaktykę.
Niepłodności poświęcona została specjalna sekcja w Medme. Czytelnicy znajdą tam ponad 200 artykułów, będących źródłem fachowej wiedzy na jej temat, sposobów diagnozowania i leczenia, a także profilaktyki. Oprócz artykułów z poradami są też ludzkie historie - wywiady z osobami, których problem ten dotyka bezpośrednio.
Dodatkowo w ramach wspólnych działań Medme i Fundacji MRM, ukazał się wywiad z Małgorzatą Rozenek-Majdan, założycielką fundacji, a przede wszystkim szczęśliwą matka trójki dzieci, które przyszły na świat dzięki metodzie in vitro.
W rozmowie z Grażyną Tomalą-Tylman mówi ona o zmaganiach z niepłodnością i niełatwej drodze do poczęcia metodą in vitro, ale również o nadziei i potrzebie wspierania innych osób, które marzą o dzieciach, ale borykają się z podobnymi trudnościami.
Dzięki takim historiom #staramysię pokazać, że podczas trudnej drogi do upragnionego poczęcia czytelnicy nie są sami. Wymiana doświadczeń może być nie tylko wsparciem merytorycznym, ale zwyczajnie dodać otuchy.