Reklama
Co to jest wkładka antykoncepcyjna?
Wkładka antykoncepcyjna, nazywana również spiralą jest malutka, kształtem przypomina literę T; jest bezpieczną i skuteczną metodą antykoncepcyjną. Wkładka jest umieszczana przez ginekologa w macicy. Niewątpliwymi zaletami tej metody są:
- brak konieczności pamiętania o tabletkach
- znacznie mniej obfite miesiączki
- skuteczne zapobieganie zapłodnieniu
- długotrwałe działanie
- wkładka antykoncepcyjna jest całkowicie niewyczuwalna, nie przeszkadza w codziennym funkcjonowaniu, sporcie ani podczas stosunku seksualnego
Reklama
Wkładka antykoncepcyjna - rodzaje
Wkładki antykoncepcyjne zaczęto stosować około XIX wieku, początkowo do leczenia tyłozgięcia macicy i ułatwienia zapłodnienia. Dopiero później zaczęto pracować nad antykoncepcyjnym działaniem wkładki, testując różne materiały, z których były wykonane spirale oraz badając ich działanie na organizm kobiety.
Jednym z pierwszych rozwiązań były wkładki nieaktywne, których jednym zadaniem było uniemożliwienie zagnieżdżenia się komórki jajowej w macicy. Takie spirale antykoncepcyjne nadal są dostępne, jednak ich działanie antykoncepcyjne jest znikome. Skuteczne są natomiast inne rozwiązania:
- Pierścień dopochwowy - pierścień jest wykonany z elastycznego, miękkiego tworzywa sztucznego; umieszczony w pochwie uwalnia niewielkie dawki hormonów, które uniemożliwiają zajście w ciążę. Krążek antykoncepcyjny jest zakładany raz na trzy tygodnie. Po tym czasie należy go wyjąć, aby doszło do krwawienia. Pierścień dopochwowy jest jedną z nowoczesnych metod antykoncepcji; zakładany przez ginekologa, nie przeszkadza ani nie jest wyczuwalny podczas wykonywania codziennych czynności, czy podczas stosunku.
- Wkładka antykoncepcyjna z jonami metali - substancją czynną we wkładkach tego rodzaju są zazwyczaj jony miedzi, które działają plemnikobójczo, zmieniają też gęstość śluzu przez co ruch plemników jest dodatkowo utrudniony, a sama jej obecność utrudnia komórce jajowej zagnieżdżenie się w macicy. Takie wkładki powoli odchodzą już do lamusa, znacznie częściej lekarze polecają wkładki antykoncepcyjne z hormonami.
- Wkładka antykoncepcyjna przypominająca nić (wkładka antykoncepcyjna na 5 lat) - to nowa wersja wkładki, której działanie opiera się na reakcji organizmu na jony miedzi. Do wkładki antykoncepcyjnej wyglądającej jak długa nić, doczepione są miedziane koraliki; wkładka nie powoduje dyskomfortu podczas ruchu czy stosunku seksualnego; jest zakładana w znieczuleniu miejscowym na 3 lub 5 lat.
- Wkładka antykoncepcyjna, hormonalna - wkładka jest dostępna w dwóch wariantach wielkościowych. Paniom, które jeszcze nie rodziły, aplikowana jest mniejsza wkładka, która wydziela mniejszą ilość hormonu; natomiast kobiety, które już są po ciąży otrzymują nieco większą wkładkę. Warto zaznaczyć, że ilość hormonu wydzielanego przez wkładkę jest znacznie mniejsza od dawki zawartej w tabletkach antykoncepcyjnych, dzięki temu, że hormon jest uwalniany i wchłaniany miejscowo (w przypadku tabletki substancja czynna jest częściowo metabolizowana przez wątrobę, dlatego musi jej być więcej).
Reklama
Wkładka antykoncepcyjna - jak działa?
Działanie wkładek antykoncepcyjnych niehormonalnych (z jonami miedzi) to:
- zmiana konsystencji śluzu pochwy - uniemożliwienie plemnikom przemieszczania się
- wywołanie stanu zapalnego (bezbakteryjnego), co utrudnia zagnieżdżenie się komórki jajowej
- uszkodzenie plemników
Wkładka domaciczna, która wydziela hormon:
- hamuje jajeczkowanie
- zwiększa gęstość śluzu uniemożliwiając plemnikom ruch
- powoduje atrofię (zmniejszenie się objętości tkanki) endometrium
- mogą ją stosować kobiety u których zdiagnozowano endometriozę lub mięśniaki
Reklama
Ile kosztuje wkładka antykoncepcyjna?
Wkładki antykoncepcyjne nie należą do tanich rozwiązań, jednak sumarycznie ich koszt i tak jest niższy od ceny tabletek antykoncepcyjnych przyjmowanych przez dłuższy okres czasu.
Cena wkładki antykoncepcyjnej hormonalnej wraz z kosztem założenia to około 1000 złotych. Wkładka jest wymieniana raz na trzy lata.
Wkładka antykoncepcyjna bezhormonalna przypominająca nić z przyczepionymi koralikami miedzi to koszt około 1300 złotych (z wliczoną ceną założenia) - takie rozwiązanie jest skuteczne przez 5 lat.
Cena pierścienia dopochwowego nie przekracza 100 złotych. Lekarz ginekolog nie musi stosować znieczulenia miejscowego, więc może założyć pierścień w cenie wizyty, bez dodatkowych kosztów.
Dowiedz się więcej:
- Hermafrodyta - co to jest obojnactwo? Narządy płciowe
- Wkładki urologiczne dla mężczyzn i kobiet - jakie są skuteczne?
- Wkład koronowo-korzeniowy – kiedy się go stosuje?