Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍
Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍
Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍

Wypadanie włosów po ciąży - przyczyny. Czy można temu zapobiegać?

Kiedy na szczotce znajdujemy znacznie więcej włosów niż zwykle, zaczynamy się niepokoić - wypadanie włosów może być bowiem oznaką toczącego się w organizmie procesu chorobowego. Jeśli jednak utrata włosów następuje po zakończeniu ciąży, nie ma powodów do obaw. Warto jednak poznać sposoby na wypadanie włosów oraz przyczyny tego stanu.
Kobieta widzi wypadające włosy
Źródło: 123RF
W skrócie
  • Cykl życia włosów w ciąży zdecydowanie się zmienia. Jest to wynik działania hormonów.
  • Jest to spowodowane dużym wzrostem poziomu estrogenów u ciężarnych kobiet, dzięki którym zauważają one widoczną poprawę w wyglądzie swoich włosów. Po porodzie poziom estrogenów spada, a włosy zaczynają wypadać.
  • Każda kobieta po ciąży musi zmierzyć się z problemem wypadających włosów. To, co może pomóc w ich powrocie do stanu sprzed porodu to: prawidłowa dieta bogata w liczne witaminy oraz mikro- i makroelementy, szampony czy ampułki przeciw wypadaniu włosów.
SPRAWDŹ TEŻ: Regeneracja włosów w domu i u fryzjera - na czym polega?
Spis treści

Aby dobrze zrozumieć powód, dla którego włosy wypadają po ciąży, warto poznać cykl ich życia. Składa się on z trzech etapów. Pierwszy z nich, zwany fazą anagenową, to okres aktywnego wzrastania. Trwa on średnio od trzech do czterech latach.

Co ciekawe, znaczna większość włosów znajdujących się na naszej głowie jest właśnie na tym etapie. Kolejna faza - zwana katagenem - to czas, kiedy włos przestaje rosnąć, a mieszek kurczy się i przesuwa w kierunku powierzchni skóry głowy, szykując się do wypadnięcia. Trwa to od dwóch do trzech lat. Ostatni etap to telogen, czyli okres, w którym włosy wypadają, dając miejsce nowym kosmykom.

Reklama

Przyczyny wypadania włosów po ciąży

W okresie ciąży włosy zachowują się nieco inaczej. Wszystko za sprawą podwyższonego poziomu estrogenów, które sprawiają, że kosmyki nie słabną i pozostają mocne. W czasie ciąży kobiety często zauważają poprawę stanu włosów, czując, że są one grubsze i gęstsze. Po porodzie poziom estrogenów spada i wtedy włosy zaczynają silnie wypadać.

Zazwyczaj dzieje się tak po trzech miesiącach od urodzenia dziecka. Problem ten dotyczy wszystkich ciężarnych kobiet, jednak u każdej z nich przebiega on nieco inaczej – zazwyczaj jedna zanika między szóstym a dziewiątym miesiącem po porodzie. Przyczyną dłuższego wypadania włosów zazwyczaj jest karmienie piersią. To efekt wysokiego stężenia prolaktyny we krwi.

Znacząco przyczynia się do tego również wysoki poziom prolaktyny, a także stres młodej matki i ciągłe niewysypianie się.

Jak długo wypadają włosy po ciąży?

Choć wypadające włosy po ciąży zwane łysieniem poporodowym są naturalnym zjawiskiem, kobiety chcą, by trwało to jak najkrócej.

Można stosować rożne sposoby, (omówione w dalszej części artykułu) aby wspomagać kondycję włosów, jednak ich zmożone wypadanie włosów trwa zazwyczaj do 9. miesięcy po porodzie. Następnie stan ten zaczyna się normalizować i wracać do normy.

Warto wspomnieć, że utrata włosów po porodzie nie dotyczy ich wszystkich, a jedynie części z nich.

Reklama

Co na wypadanie włosów po ciąży?

Na wypadanie włosów po ciąży nie ma rady – każda kobieta musi przez to przejść. Kosmyki można jednak odpowiednio wzmocnić i odżywić, aby stan ten był jak najmniej zauważalny i nie trwał zbyt długo. W dbaniu o włosy niezwykle ważna jest prawidłowa dieta.

Jakie witaminy na wypadanie włosów po porodzie? W codziennym jadłospisie nie może zabraknąć m.in.:

  • witamin z grupy B,
  • cynku,
  • miedzi,
  • żelaza.

Pozytywny wpływ na nadmierne wypadanie włosów będą mieć też witaminy A, E i C. Znajdują się one przede wszystkim w świeżych warzywach i owocach. Oprócz nich spożywajmy też ryby, jaja, pełnoziarniste produkty zbożowe, orzechy i pestki.

Reklama

Preparaty na wypadanie włosów po ciąży

Po wprowadzeniu zdrowych nawyków żywieniowych warto pomyśleć o działaniach wspomagających. W aptekach znajdziemy wiele specjalnych kosmetyków, takich jak szampony na wypadanie włosów po ciąży.

Jeszcze lepiej zadziałają skoncentrowane ampułki na wypadanie włosów, które zawierają dużą ilość składników aktywnych, szczególnie przydatnych dla utrzymania prawidłowej kondycji włosów po ciąży i porodzie.

Warto pamiętać, że na efekty takiego leczenia trzeba poczekać minimum miesiąc. Preparaty na wypadanie włosów pełnię działania osiągają dopiero po około trzech miesiącach stosowania.

Jeżeli mimo zmiany diety i stosowania innych sposobów na wypadanie włosów włosy będą się coraz bardziej przerzedzać, skonsultujmy się z lekarzem. Być może konieczna będzie wizyta u endokrynologa, dermatologa lub trychologa.

 

Czytaj również

Bibliografia

  • Fizjologia i patologia wzrostu i utraty włosów na głowie u człowieka, http://nedo.gumed.edu.pl/wszpziu/.pdf, [data dostępu: 03.02.2022].
  • Włosom na ratunek, http://drstyczen.pl/upload/drstyczen/wlosom_na_ratunek_trychologia_art_of_beauty.pdf, [data dostępu: 03.02.2022]..
  • Jakubiak I., Wypadanie włosów, Beauty Forum 2008, 1–2: 41–43.
  • Kruś S., Arct J., Pytkowska K., Majewski S., Kosmetyczne metody regulacji wzrostu włosów – mity i rzeczywistość, Dermatol Estet 2011, 9 (57): 369–377.
  • Markiewicz R., Socha K., Borawska M.H., Wpływ żywienia na stan włosów, Dermatol Estet 2007, 1 (48): 50–52.
Olga Szymkowiak
Artykuł napisany przez
Olga Szymkowiak
Olga Szymkowiak to utalentowana dziennikarka i content writer, która swoją karierę zawodową rozpoczęła w "Gazecie Wyborczej". Jej doświadczenie obejmuje pracę w jednym z wiodących polskich portali medycznych, gdzie zdobyła cenne doświadczenie w pisaniu na tematy zdrowotne, dietetyczne oraz związane z urodą. Obecnie Olga skupia się na tworzeniu treści o szerokim zakresie tematycznym, łącząc profesjonalizm dziennikarski z kreatywnym podejściem do pisania. Olga, absolwentka Uniwersytetu Łódzkiego w dziedzinie Kulturoznawstwa, wyróżnia się zdolnością do przekazywania skomplikowanych tematów w przystępny i angażujący sposób. Jej teksty charakteryzują się głębokim zrozumieniem tematu, kreatywnością i precyzją,
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Specjaliści współpracujący z medme
25674

Wojciech Ziółkowski

magister farmacji

Poznaj mnie
25626

Katarzyna Kulig

dermatolog i wenerolog

Poznaj mnie
25675

Marzena Rojek-Ledwoch

dietetyczka, psychodietetyczka

Poznaj mnie
25676

Kamila Pawłowska

dietetyk kliniczny, psychodietetyk

Poznaj mnie
25625

Sylwia Borowska

doktor nauk farmaceutycznych

Poznaj mnie
25886

Magdalena Grosiak

diagnosta laboratoryjny

Poznaj mnie
25887

Magdalena Rutkowska

lekarz weterynarii

Poznaj mnie
25879

Anna Lewandowska

psychiatra dziecięcy

Poznaj mnie
25888

Jolanta Woźniak

prawnik

Poznaj mnie
Pokaż wszystkich
Więcej z kategorii Pielęgnacja włosów
Henna do włosów: jak farbować i zmyć hennę z włosów? Kolory
Henna do włosów w koszyczku
Siemię lniane na włosy – właściwości i przepis na maseczkę
Ziarenka siemienia lnianego w miseczce
Szamponetka: kolory a efekty na włosach. Czy niszczy włosy?
Różnokolorowe pasemka po zastosowaniu szamponetki
Podobne artykuły
Soda oczyszczona w miseczce
Soda oczyszczona na włosy - jak bezpiecznie ją stosować?
Fryzjer robi kobiecie refleksy na ciemnych włosach
Refleksy na ciemnych włosach i blond. Jak zrobić w domu?
Olejek rozmarynowy do włosów
Rozmaryn na włosy - olej, wcierka, napar i nie tylko. Jakie są efekty jego stosowania?
Fryzjer robi pasemka na jasnych włosach
Pasemka na jasnych i ciemnych włosach. Jak i czym zrobić?
Domowa maseczka z awokado
Maseczka z awokado na włosy - jakie ma działanie?

Reklama


Sonda
Sonda redakcyjna
Czy zauważasz pogorszenie kondycji swoich włosów?
Opakowanie produktu Merz Spezial