Aby dobrze zrozumieć powód, dla którego włosy wypadają po ciąży, warto poznać cykl ich życia. Składa się on z trzech etapów. Pierwszy z nich, zwany fazą anagenową, to okres aktywnego wzrastania. Trwa on średnio od trzech do czterech latach.
Co ciekawe, znaczna większość włosów znajdujących się na naszej głowie jest właśnie na tym etapie. Kolejna faza - zwana katagenem - to czas, kiedy włos przestaje rosnąć, a mieszek kurczy się i przesuwa w kierunku powierzchni skóry głowy, szykując się do wypadnięcia. Trwa to od dwóch do trzech lat. Ostatni etap to telogen, czyli okres, w którym włosy wypadają, dając miejsce nowym kosmykom.
Reklama
Przyczyny wypadania włosów po ciąży
W okresie ciąży włosy zachowują się nieco inaczej. Wszystko za sprawą podwyższonego poziomu estrogenów, które sprawiają, że kosmyki nie słabną i pozostają mocne. W czasie ciąży kobiety często zauważają poprawę stanu włosów, czując, że są one grubsze i gęstsze. Po porodzie poziom estrogenów spada i wtedy włosy zaczynają silnie wypadać.
Zazwyczaj dzieje się tak po trzech miesiącach od urodzenia dziecka. Problem ten dotyczy wszystkich ciężarnych kobiet, jednak u każdej z nich przebiega on nieco inaczej – zazwyczaj jedna zanika między szóstym a dziewiątym miesiącem po porodzie. Przyczyną dłuższego wypadania włosów zazwyczaj jest karmienie piersią. To efekt wysokiego stężenia prolaktyny we krwi.
Znacząco przyczynia się do tego również wysoki poziom prolaktyny, a także stres młodej matki i ciągłe niewysypianie się.
Jak długo wypadają włosy po ciąży?
Choć wypadające włosy po ciąży zwane łysieniem poporodowym są naturalnym zjawiskiem, kobiety chcą, by trwało to jak najkrócej.
Można stosować rożne sposoby, (omówione w dalszej części artykułu) aby wspomagać kondycję włosów, jednak ich zmożone wypadanie włosów trwa zazwyczaj do 9. miesięcy po porodzie. Następnie stan ten zaczyna się normalizować i wracać do normy.
Warto wspomnieć, że utrata włosów po porodzie nie dotyczy ich wszystkich, a jedynie części z nich.
Reklama
Co na wypadanie włosów po ciąży?
Na wypadanie włosów po ciąży nie ma rady – każda kobieta musi przez to przejść. Kosmyki można jednak odpowiednio wzmocnić i odżywić, aby stan ten był jak najmniej zauważalny i nie trwał zbyt długo. W dbaniu o włosy niezwykle ważna jest prawidłowa dieta.
Jakie witaminy na wypadanie włosów po porodzie? W codziennym jadłospisie nie może zabraknąć m.in.:
- witamin z grupy B,
- cynku,
- miedzi,
- żelaza.
Pozytywny wpływ na nadmierne wypadanie włosów będą mieć też witaminy A, E i C. Znajdują się one przede wszystkim w świeżych warzywach i owocach. Oprócz nich spożywajmy też ryby, jaja, pełnoziarniste produkty zbożowe, orzechy i pestki.
Początek treści sponsorowanej
Warto pamiętać, że piękno zaczyna się we wnętrzu. Codzienną zbilansowaną dietę można uzupełnić o dostępne na rynku preparaty witaminowo-mineralne bogate w składniki wpływające na wygląd skóry, włosów i paznokci. Należy zwrócić uwagę na skład wybranego suplementu diety. Powinien on dostarczać organizmowi odpowiednich składników odżywczych, we właściwych proporcjach celem wsparcia naturalnych procesów biologicznych. Chcesz mieć mocną włosy, zdrową skórę i wytrzymałe paznokcie? Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.
Koniec treści sponsorowanejReklama
Preparaty na wypadanie włosów po ciąży
Po wprowadzeniu zdrowych nawyków żywieniowych warto pomyśleć o działaniach wspomagających. W aptekach znajdziemy wiele specjalnych kosmetyków, takich jak szampony na wypadanie włosów po ciąży.
Jeszcze lepiej zadziałają skoncentrowane ampułki na wypadanie włosów, które zawierają dużą ilość składników aktywnych, szczególnie przydatnych dla utrzymania prawidłowej kondycji włosów po ciąży i porodzie.
Warto pamiętać, że na efekty takiego leczenia trzeba poczekać minimum miesiąc. Preparaty na wypadanie włosów pełnię działania osiągają dopiero po około trzech miesiącach stosowania.
Jeżeli mimo zmiany diety i stosowania innych sposobów na wypadanie włosów włosy będą się coraz bardziej przerzedzać, skonsultujmy się z lekarzem. Być może konieczna będzie wizyta u endokrynologa, dermatologa lub trychologa.