Powiększenie piersi polega na chirurgicznym wprowadzeniu implantów w piersi. Implanty przeważnie wypełnione są silikonem lub solą fizjologiczną. Pojawiają się też na rynku implanty wypełnione innymi substancjami jak np. hydrożele czy żel sojowy, ale nie są one w powszechnym użyciu.
Co to są implanty piersiowe
Implant jest zbudowany z zewnętrznej torebki wykonanej z polimeryzowanej gumy silikonowej, dzięki czemu jest bardzo wytrzymały i sprężysty. Torebka składa się z jeszcze jednej wewnętrznej warstwy, dzięki czemu implant jest odporny na uszkodzenia. Powierzchnia może być gładka, ale w dzisiejszych czasach daje się pierwszeństwo implantom z powierzchnią teksturową, które mają pory o określonej wielkości i głębokości.
Dzięki temu implant łatwiej przyrasta do piersi i nie przemieszcza się w niej. Na powierzchni torebki dodatkowo może znajdować się tytanowa powłoka lub poliuretan. Wewnątrz torebki znajduje się żel silikonowy o miękkiej konsystencji, roztwór soli fizjologicznej, kombinacja obu lub inne związki opisane wcześniej. Wielkość implantatów jest podawana w mililitrach. Wybór implantu, nie zależy od jego wielkości, ale od wymiaru. Przy doborze wielkości bierze się pod uwagę budowę anatomiczną ciała, tzn. wysokość, szerokość klatki piersiowej, proporcje postawy, wielkość miednicy, wielkość gruczołów piersiowych i oczywiście oczekiwania pacjentki. Implanty są produkowane w wielkości od 100ml do 1000ml. Najczęściej używane wielkości to 200-300ml.
Reklama
Rodzaje implantów piersiowych
Jest kilka rodzajów implantów. Wybieramy je w zależności od kształtu i rozmiaru piersi, który chcemy uzyskać.
Implanty okrągłe – umieszcza się je bezpośrednio pod gruczołem piersiowym lub pod mięśniem.
Implanty anatomiczne – kształtem przypominają kroplę, są umieszczane częściowo pod mięśniem.
Reklama
Metody powiększania piersi
Powiększanie piersi przeprowadza się metodą operacyjną. Implanty wprowadza się przez nacięcie pod skórę lub mięsień. Cięcie może być wykonane pod piersią, w okolicy pachy lub wokół otoczki sutkowej. W niektórych zagranicznych klinikach stosuje się metodę endoskopową, w której nacięcie wykonuje się w okolicy pępka.
Reklama
Operacja powiększenia piersi
Operację powiększenia piersi przeprowadza się pod narkozą czyli w znieczuleniu ogólnym. Zabieg augmentacji trwa 1 -2 godziny. Po zabiegu trzeba pozostać w szpitalu przez 1 - 2 dni. Ważnym elementem jest zatamowanie krwawienia, aby uniknąć ewentualnych komplikacji i osiągnąć zamierzony efekt. W niektórych przypadkach na kilka dni po operacji zakłada się dreny. Lekarz zakłada też szwy, które zdejmuje się po ok. 7 – 10 dniach. Przez kilka tygodni po zabiegu pacjentka nosi specjalny biustonosz usztywniający piersi.
Reklama
Kto może powiększyć piersi
Powiększenie piersi najlepiej wykonać dopiero po zakończeniu wzrostu gruczołu piersiowego. To dlatego, że w momencie wzrostu piersi konieczna będzie reoperacja w celu poprawienia ich wyglądu. Z tego samego powodu lepiej też wszczepić implanty piersi po ciąży i karmieniu. Implanty piersiowe nie mają wpływu na płód ani na jego rozwój. Nie wykluczają też karmienia piersią. Badania nie wykazały zmian w składzie mleka matki z wszczepionymi implantami piersi.
Reklama
Jak przygotować się do powiększenia piersi
Przed podjęciem decyzji o wykonaniu zabiegu powiększenia piersi należy udać do chirurga plastycznego. Trzeba jasno przedstawić swoje oczekiwania, a lekarz zaproponuje odpowiednią dla nas metodę. Ma też obowiązek poinformować pacjentkę o przeciwwskazaniach i ewentualnych powikłaniach pooperacyjnych. Ponieważ operację piersi przeprowadza się w znieczuleniu ogólnym dlatego przed zabiegiem należy wykonać badania kontrolne i EKG. Niezbędne jest też USG piersi lub badanie mammograficzne, aby wykluczyć zmiany w gruczołach piersiowych. Jeśli wyniki badań nie wykazują żadnych nieprawidłowości lekarz może nas zakwalifikować do operacji powiększenia piersi. Kilka tygodni przed zabiegiem warto zadbać o odporność organizmu, żeby przed sama operacją lub tuż po niej nie zachorować na jakąś infekcję wirusową. Osoby palące co najmniej tydzień przed zabiegiem powinny przestać palić. Tydzień przed operacją nie należy przyjmować leków z kwasem acetylosalicylowym, który ogranicza krzepnięcie krwi. Nie zaleca się też przeprowadzania zabiegu w czasie menstruacji.
Reklama
Po operacji powiększenia piersi
Przez kilka dni po operacji powiększenia piersi będzie dokuczał nam ból. Dlatego warto tak zorganizować sobie wszystkie czynności, aby ograniczyć ruch. Najlepiej przez dwa miesiące nie wykonywać ciężkich prac i nie uprawiać sportu. Należy też uważać na piersi podczas współżycia seksualnego. Po zabiegu powiększenia piersi lekarz nie może wypisać nam zwolnienia lekarskiego dlatego wcześniej trzeba zaplanować urlop i przez co najmniej dwa tygodnie odpocząć w domu.