Żel antybakteryjny do rąk
Żel dezynfekujący do rąk warto stosować zwłaszcza w sytuacji, gdy nie ma możliwości umycia dłoni wodą z mydłem. Należy pamiętać, iż nie trzeba go spłukiwać, jak również wycierać w chusteczkę. Niektórzy poza umyciem dłoni wodą z mydłem, dla większej pewności decydują się jeszcze na użycie właśnie żelu do rąk. Działanie z jego użyciem jest niemalże natychmiastowe, dlatego nie ma potrzeby długiego wcierani go w ręce – wystarczy kilkanaście sekund.
Należy pamiętać, iż płyn antybakteryjny do rąk to nie to samo co żel antybakteryjny. Różnią się one nie tylko składem, ale i konsystencją. Żel jest gęstszy i zwykle poza alkoholem, zawiera w składzie również olejki eteryczne, jak i żel z aloesu. Z kolei płyn antybakteryjny składa się głównie z przegotowanej wody oraz spirytusu.
Reklama
Jak zrobić żel antybakteryjny?
W Internecie można znaleźć wiele przepisów na domowy żel dezynfekujący do rąk. Warto jednak wybrać ten, który faktycznie pozwoli pozbyć się wirusów i bakterii z dłoni. Co powinien mieć w składzie? Istnieją dwie wersję. Pierwsza jest z alkoholem, druga bez jego dodatku.
Żel antybakteryjny z alkoholem powinien mieć w składzie:
- spirytus,
- żel z aloesu,
- glicerynę
- olejki eteryczne – lawendowy oraz z drzewa herbacianego
Żel odkażający do rąk bez alkoholu powinien składać się z:
- żelu aloesowego,
- olejków eterycznych – goździkowego, pomarańczowego, z drzewa herbacianego, z oregano.
Reklama
Przepis na żel do rąk
Znając już potrzebne składniki i możliwości, warto wiedzieć jakich dokładnie proporcji użyć, by otrzymać domowy żel do rąk.
Przepis na żel dezynfekujący do rąk z alkoholem
Składniki:
- 60 ml spirytusu,
- 10 ml gliceryny,
- 35 ml żelu z aloesu,
- 20 kropli antybakteryjnego olejku lawendowego,
- 30 kropli antybakteryjnego olejku z drzewa herbacianego.
Wszystkie składniki należy ze sobą złączyć i produkt można stosować przez około 2 miesiące. Nie należy go jednak nadużywać, ponieważ alkohol może szkodliwie wpływać na skórę, m.in. ją przesuszając.
Przepis na żel dezynfekujący do rąk bez alkoholu
Składniki:
- łącznie 40 kropli olejków eterycznych – goździkowego, pomarańczowego, z oregano oraz drzewa herbacianego,
- 40 ml żelu aloesowego.
Również produkty należy ze sobą połączyć i przechowywać nie dłużej niż 2-3 miesiące.
Reklama
Gdzie kupić żel antybakteryjny do rąk?
Ze względu na dużą liczbę zakażeń koronawirusem na całym świecie znacznie zwiększył się popyt, a zmnieszyła dostępność żelu odkażającego do rąk. Niestety sprzedawcy w Internecie zaczęli sztucznie podnosić ceny produktów, zawyżając ich marżę nawet o kilkadziesiąt – kilkaset procent. Z tego względu premier podjął decyzję o zaostrzeniu wymogów dotyczących sprzedaży tych środków. Nakaz premiera dotyczył głównie platform OLX i Allegro, a obostrzenia dotyczyły zablokowania obecnych ofert sprzedaży m.in. maseczek ochronnych, jak również środków dezynfekujących.
Nakaz został zniesiony wraz z wprowadzeniem powszechnego obowiązku noszenia maseczek 16 kwietnia, gdyż zapotrzebowanie na tego typu produkty jest znacznie większe niż dotychczas. Ceny nadal są dość wysokie, dlatego w takiej sytuacji warto postawić na przygotowanie domowego żelu antybakteryjnego.
Czytaj również:
- Koronawirus w Polsce – ile przypadków potwierdzono?
- Koronawirus we Włoszech – GIS i MSZ wydały zalecenia
- Maska antywirusowa – z filtrem, N95, higieniczna, na twarz