Zmiany w naliczaniu składki zdrowotnej - ukłon w stronę przedsiębiorców
Chociaż zmiany dotyczące składki na ubezpieczenie zdrowotne wejdą w życie 1 stycznia 2025 roku, już teraz można domniemywać, że ułatwią życie przedsiębiorcom. Szacuje się, że skorzysta na nich aż 93% osób prowadzących działalność gospodarczą. Nowe zasady mają też poprawić budżet ochrony zdrowia. Szacuje się, że po ich wprowadzeniu zostanie on uzupełniony o ok. 4 mld złotych.
Obecnie, czyli w 2024 roku, składka zdrowotna jest naliczana w oparciu o wysokość przychodu. Szczegółowe informacje na ten temat znajdziesz na portalu Firmove.pl. Od 1 stycznia 2025 roku jej wysokość zmieni się na korzyść przedsiębiorców. To, w jaki sposób będzie naliczana, będzie zależeć od formy opodatkowania wybranej przez osobę prowadzącą działalność gospodarczą.
Reklama
Jak będzie naliczana składka zdrowotna od 2025 roku?
Przedstawione przez resort finansów zmiany zakładają następujące zasady naliczania składki na ubezpieczenie zdrowotne:
- Przedsiębiorcy rozliczający się podatkiem na zasadach ogólnych - dla nich wysokość składki zdrowotnej będzie wynosić 9% z 75% minimalnego wynagrodzenia.
- Przedsiębiorcy rozliczający się podatkiem liniowym, których dochody miesięczne nie przekroczą 2-krotności prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia, zapłacą składkę zdrowotną w takiej samej wysokości, jak podatnicy rozliczający się na zasadach ogólnych.
- Przedsiębiorcy rozliczający się podatkiem liniowym, których dochody miesięczne przekroczą 2-krotność prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia, zapłacą składkę zdrowotną w wysokości 4,9% od nadwyżki uzyskanych dochodów powyżej 2-krotności przeciętnego wynagrodzenia
- Przedsiębiorcy rozliczający się w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, których miesięczny przychód nie przekroczy 4-krotności prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia, zapłacą składkę zdrowotną w wysokości 9% z 75% minimalnego wynagrodzenia. Jeśli natomiast przychód przekroczy wskazaną wartość, konieczne będzie zapłacenie minimalnej składki powiększonej o 3,5% od nadwyżki.
- Przedsiębiorcy rozliczający się w oparciu o kartę podatkową zapłacą składkę na ubezpieczenie zdrowotne w wysokości 9% z 75% wynagrodzenia minimalnego.
Reklama
Jakie jeszcze zmiany w zakresie składki zdrowotnej proponuje Ministerstwo Finansów?
Warto także wspomnieć, że kolejną zmianą, rysującą się na horyzoncie od 1 stycznia 2025 roku, będzie konieczność opłacania tylko jednej składki zdrowotnej. Osoby uzyskujące przychód z różnych źródeł będą więc zobowiązane wskazać, z którego tytułu ma być naliczana należność. Ponadto zniesiona zostanie możliwość odliczenia składki zdrowotnej w PIT dla wszystkich form opodatkowania (w tym skali podatkowej, podatku liniowego i ryczałtu). Zlikwidowany zostanie też zapis o konieczności płacenia składki zdrowotnej od zbycia środków trwałych. Obecnie przedsiębiorcy muszą płacić składkę zdrowotną od zysku uzyskanego ze zbycia środków trwałych używanych w działalności gospodarczej. Dotyczy to np. sprzedaży samochodów firmowych, maszyn czy nieruchomości wykorzystywanych w biznesie. Zmiana ma obniżyć koszty związane ze zbyciem majątku firmowego i wpłynąć na uproszczenie rozliczeń.