Czas jaki powinieneś poświęcić na każde z nich wynosi maksymalnie 15 minut. Sprawdź, jak każdego dnia możesz trenować swój mózg!
- Poniedziałek
Zrezygnuj z dróg na skróty i nie korzystaj z GPS-a tylko przeczytaj mapę! Badania wykazały, że osoby często korzystające z nawigacji przestały tworzyć w głowach mapy przestrzeni, co powoduje zanik neuronów w obszarze mózgu o nazwie hipokamp, który odpowiedzialny jest m.in. za orientację przestrzenną.
- Wtorek
Myśl kreatywnie i wykorzystuj swoją wiedzę w zupełnie nowych dziedzinach! Ułóż rymowankę, która opisze twój dzień w pracy. Kreatywne myślenie aktywuje lewą i prawą stronę mózgu, dzięki czemu łatwiej się ze sobą komunikują, a ty masz bardziej ciekawe i oryginalne pomysły.
- Środa
Stawiaj sobie nowe wyzwania poznawcze i rozwiązuj coraz trudniejsze zadania! Kup sobie sudoku i je rozwiąż! Badania naukowców z Mind Research Network wykazały, że poznawcze łamigłówki (np. gra w Tetris) zwiększają liczbę szarych komórek i korzystnie wpływają na procesy poznawcze.
- Czwartek
Uzależnij się od nowej wiedzy! Chęć odkrywania nowego wiąże się z odpowiednio wysokim poziomem dopaminy, która znana jest również z tego, że uczestniczy w stymulacji wzrostu nowych komórek nerwowych w mózgu. Otwórz więc encyklopedię i przeczytaj oraz zapamiętaj zagadnienie, które jest całkowicie spoza twojej dziedziny wykształcenia.
- Piątek
Poznawaj nowych ludzi! Zawieranie nowych znajomości szczególnie stymuluje rozwój sfery poznawczej. Przewidywalności i rutyna zabijają twórczy potencjał, dlatego im więcej w naszym dniu nowych sytuacji i kontaktów z różnymi osobami, tym lepiej dla naszego mózgu. Nawiąż więc dziś rozmowę z osobą, której nie znasz.
- Sobota
Zacznij wykonywać ćwiczenia fizyczne, ale tylko takie, których do tej pory nigdy nie robiłeś. Jeśli nigdy nie ćwiczyłeś tai chi, jogi, tabaty lub nie tańczyłeś salsy lub tanga, znajdź w Internecie podstawowe instrukcje do wybranej aktywności i praktykuj to przy muzyce. Nowa aktywność ruchowa pozwala tworzyć zupełnie nowe połączenia między komórkami mózgu, dzięki czemu poprawia się kondycja twojego mózgu!
- Niedziela
Przygotuj deser zdrowy dla mózgu. Pamiętaj, że produkty zdrowe dla mózgu nie zawierają sztucznych cukrów, polepszaczy smaku i zapachu. Nie są zaliczane też do żywności wysoko przetworzonej. Sięgnij więc po produkty naturalne – np. orzechy, miód, gorzką czekoladę, owoce, cynamon, imbir czy kaszę jaglaną i przygotuj zdrowy deser. Twój mózg uwielbia chwile przyjemności – pod ich wpływem w twoim mózgu wydziela się serotonina, która chroni przed depresją.