Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍
Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍
Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍

Advantan - na co, ulotka, działanie, dawkowanie

Advantan to glikosteroid o silnym działaniu. Jego substancją aktywną jest metyloprednizolon. Lek dostępny jest na receptę, a lekarze zapisują go w przypadku miejscowego leczenia wyprysków skórnych. Łagodzi objawy takie, jak rumień, obrzęk, ale też swędzenie i dolegliwości bólowe.
Spis treści

Advantan - skład

1 g maści, kremu lub emulsji na skórę zawiera 1 mg aceponianu metyloprednizolonu. Krem zawiera alkohol cetostearylowy i butylohydroksytoluen.

Reklama

Advantan - działanie

Glikokortykosteroid o silnym działaniu. Po zastosowaniu miejscowym łagodzi zapalne i alergiczne reakcje skóry oraz reakcje związane z hiperproliferacją, powodując ustąpienie objawów przedmiotowych (rumień, obrzęk, wysięk) oraz objawów podmiotowych (świąd, pieczenie, ból). Aceponian metyloprednizolonu jest przyswajany z bazy preparatu. Stężenie w zrogowaciałej warstwie naskórka oraz skórze właściwej zmniejsza się od warstw zewnętrznych do wewnętrznych. Jest hydrolizowany w naskórku i skórze do metabolitu głównego, 17-propionianu 6α-metyloprednizolonu, który silniej niż podstawowy lek łączy się z receptorem kortykosteroidowym, co stanowi wskaźnik bioaktywacji w skórze. Stopień i zakres przezskórnego wchłaniania miejscowego kortykoidu zależy od szeregu czynników: struktury chemicznej substancji, składu nośnika, stężenia substancji w nośniku, warunków ekspozycji (leczony obszar, czas ekspozycji, ekspozycja otwarta lub okluzyjna) oraz stanu skóry (rodzaj i nasilenie choroby skórnej, część ciała itp.). Po przeniknięciu do krążenia ogólnego, pierwotny produkt hydrolizy jest następnie szybko inaktywowany w wyniku sprzęgania z kwasem glukuronowym. Metabolity wydalane są głównie przez nerki. T0,5 we krwi około 16 h.

Reklama

Advantan - wskazania

Wyprysk (atopowe zapalenie skóry, neurodermit), kontaktowe zapalenie skóry, wyprysk potnicowy, wyprysk niealergiczny, wyprysk u dzieci.

Reklama

Advantan - przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Zakażenia skóry wywołane przez bakterie (np. zmiany kiłowe, gruźlicze) lub zakażenia grzybicze. Zmiany związane z chorobami wirusowymi (np. ospa wietrzna, półpasiec). Trądzik różowaty. Trądzik. Okołowargowe zapalenie skóry. Owrzodzenia. Miejscowe odczyny po szczepieniu. Zanikowe choroby skóry (atrofia). Dzieci poniżej 2 lat.

Reklama

Advantan - ostrzeżenia

Kortykosteroidy należy stosować w najmniejszej możliwej dawce, szczególnie u dzieci, i tylko tak długo, jak to konieczne do osiągnięcia i utrzymania zamierzonego efektu terapeutycznego. W przypadku nadkażeń bakteryjnych i (lub) grzybiczych należy zastosować leczenie przeciwbakteryjne lub przeciwgrzybicze. Miejscowe zastosowanie kortykosteroidów może nasilać miejscowe zakażenia skórne. Należy unikać kontaktu preparatu z oczami, głębokimi ranami i błonami śluzowymi. Stosowanie kortykosteroidów działających miejscowo na dużą powierzchnię ciała, lub długotrwałe stosowanie, szczególnie pod opatrunkiem okluzyjnym, znacząco zwiększa ryzyko wystąpienia ogólnych działań niepożądanych. Nie stwierdzono zaburzenia funkcji kory nadnerczy u dzieci, u których stosowano preparat w postaci maści bez opatrunku okluzyjnego na dużej powierzchni skóry (40% – 90%). Po zastosowaniu preparatu w postaci emulsji na 60% powierzchni skóry pod opatrunkiem okluzyjnym przez 22 h, stwierdzono u dorosłych zdrowych ochotników obniżenie poziomu kortyzolu w osoczu i wpływ na rytm dobowy. Należy unikać stosowania preparatu pod opatrunkiem okluzyjnym, chyba że jest to wskazane. Warunki podobne jak po zastosowaniu opatrunków okluzyjnych występują również w okolicach wyprzeniowych ciała (pachy, pachwiny, fałdy skórne, skóra między palcami). U dzieci i młodzieży preparatu nie stosować pod opatrunkiem okluzyjnym (rolę opatrunku okluzyjnego mogą spełniać pieluszki). Podczas stosowania preparatu na dużą powierzchnię ciała, czas leczenia powinien być jak najkrótszy, gdyż nie można całkowicie wykluczyć możliwości wchłonięcia kortykosteroidu przez skórę i wystąpienia objawów ogólnoustrojowych. Niewłaściwe zastosowanie preparatu może maskować objawy kliniczne choroby. Podczas stosowania kortykosteroidów działających miejscowo istnieje ryzyko rozwoju jaskry (np. w przypadku stosowania dużych dawek czy stosowania na duże powierzchnie skóry lub długotrwale, jak również po nałożeniu preparatu pod opatrunkiem okluzyjnym lub na skórę wokół oczu). W wyniku ogólnoustrojowego i miejscowego stosowania kortykosteroidów mogą wystąpić zaburzenia widzenia. Jeżeli u pacjenta wystąpią takie objawy, jak nieostre widzenie lub inne zaburzenia widzenia, należy rozważyć skierowanie go do okulisty w celu ustalenia możliwych przyczyn, do których może należeć zaćma, jaskra lub rzadkie choroby, takie jak centralna chorioretinopatia surowicza (CSCR), którą notowano po ogólnoustrojowym i miejscowym stosowaniu kortykosteroidów. Jeżeli podczas stosowania preparatu w postaci kremu dojdzie do nadmiernego wysuszenia skóry, wskazane jest zastosowanie preparatu o większej zawartości tłuszczu, w postaci emulsji lub maści. Preparat w postaci kremu zawiera alkohol cetostearylowy i butylohydroksytoluen, które mogą powodować miejscową reakcję skórną (np. kontaktowe zapalenie skóry); butylohydroksytoluen może również powodować podrażnienie oczu i błon śluzowych.

Reklama

Advantan - ciąża

Nie ma wystarczających danych dotyczących stosowania preparatu u kobiet w ciąży. Nie należy stosować preparatu w I trymestrze ciąży. U kobiet w ciąży należy w szczególności unikać stosowania na duże powierzchnie skóry, długotrwale lub pod opatrunkiem okluzyjnym. W przypadku stosowania preparatu u kobiet w ciąży należy dokładnie oszacować bilans ryzyka do korzyści z leczenia. Nie wiadomo czy miejscowo stosowany preparat może spowodować wchłanianie aceponianu metyloprednizolonu w ilości wykrywalnej w mleku kobiety. Dlatego u kobiet karmiących piersią należy zachować szczególną ostrożność. W okresie karmienia piersią preparat nie powinien być stosowany na skórę piersi. U kobiet karmiących piersią należy unikać stosowania preparatu na duże powierzchnie skóry, długotrwale lub pod opatrunkiem okluzyjnym.

Reklama

Advantan - efekty uboczne

Maść. Często: zapalenie mieszków włosowych, pieczenie w miejscu podania. Niezbyt często: krosty, pęcherzyki, świąd, ból, rumień, grudki w miejscu podania, pęknięcia skóry, rozszerzenia powierzchownych naczyń krwionośnych (teleangiektazje). Częstość nieznana: reakcje nadwrażliwości na lek, nadmierne owłosienie, trądzik, ścieńczenie skóry (atrofia), rozstępy skórne, zapalenie skóry wokół ust, odbarwienie skóry, reakcje nadwrażliwości skóry, nieostre widzenie. Krem. Często: pieczenie, świąd w miejscu podania. Niezbyt często: suchość skóry, rumień, pęcherzyki, zapalenie mieszków włosowych, wysypka, mrowienie i drętwienie w miejscu podania, nadwrażliwość na lek. Rzadko: grzybicze zapalenie skóry, zapalenie tkanki łącznej w miejscu podania, obrzęk i podrażnienie w miejscu podania, pęknięcia skóry, trądzik, ropne zapalenie skóry, rozszerzenia powierzchownych naczyń krwionośnych (teleangiektazje), ścieńczenie skóry (atrofia). Częstość nieznana: nadmierne owłosienie, rozstępy skórne, zapalenie skóry wokół ust, odbarwienie skóry, reakcje nadwrażliwości skóry, nieostre widzenie. Emulsja. Często: pieczenie, świąd w miejscu podania. Niezbyt często: rumień, suchość skóry, pęcherzyki, podrażnienie, wyprysk, grudki w miejscu podania, obrzęki obwodowe, ścieńczenie skóry, wybroczyny, liszajec, tłusta skóra. Częstość nieznana: reakcje nadwrażliwości na lek, zapalenie mieszków włosowych w miejscu podania, nadmierne owłosienie, trądzik, teleangiektazja, rozstępy skórne, zapalenie skóry wokół ust, odbarwienie skóry, reakcje nadwrażliwości skóry, nieostre widzenie. Podczas miejscowego stosowania kortykosteroidów, na skutek wchłaniania do krwioobiegu, mogą wystąpić objawy ogólnoustrojowe.

Advantan - dawkowanie

Zewnętrznie, na skórę. Dorośli: cienką warstwę maści, kremu lub emulsji nanosić na chorobowo zmienioną skórę, raz na dobę; nie stosować dłużej niż przez 12 tyg. Młodzież i dzieci powyżej 2 lat: stosować tak jak u dorosłych (dawkowanie zależy od wielkości zmiany); okres stosowania nie może przekraczać 4 tyg. U dzieci preparat stosować ostrożnie i nie należy stosować opatrunku okluzyjnego. Bezpieczeństwo stosowania aceponianu metyloprednizolonu u dzieci poniżej 4 miesiąca życia nie zostało ustalone.

Advantan - uwagi

Lek nie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.


Podobne leki
Cutivate
Diprolene
Elocom
Flucinar

Reklama

Rewolucja w precyzji leczenia nowotworów 🙌
Sprawdź!