Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍
Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍
Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍

Aesciner retard

Spis treści

Aesciner retard - skład

1 kaps. zawiera 240-290 mg wyciągu suchego z nasion kasztanowca zwyczajnego (4,5-5,5:1), co odpowiada 50 mg glikozydów trójterpenowych w przeliczeniu na bezwodną escynę. Rozpuszczalnik ekstrakcyjny: etanol 50% V/V.

Reklama

Aesciner retard - działanie

Suchy wyciąg z nasion kasztanowca zawiera mieszaninę glikozydów triterpenoidowych (saponin triterpenoidowych), w tym również ß-escynę. Wyciąg z nasion kasztanowca chroni ściany naczyń poprzez usuwanie wolnych rodników oraz działa uszczelniająco na endothelium naczyń żylnych, zwiększa napięcie naczyń żylnych, zmniejsza uwalnianie enzymów lizosomalnych z kompartmentów międzykomórkowych, poprawia właściwości hemodynamiczne naczyń żylnych, poprawia bilans gospodarki mukopolisacharydowej, zmniejsza przepuszczalność ścian naczyń włosowatych dla makromolekuł, przez co zapobiega powstawaniu obrzęku. Biodostępność escyny po podaniu doustnym wyciągu suchego z nasion kasztanowca w postaci kaps. o przedł. uwalnianiu wynosi 50% (44-70%). Cmax w surowicy krwi występuje około 2,5±2,08 godziny od podania kapsułki. T0,5 w surowicy krwi wynosi 17,57±6,38. Niska wartość klirensu nerkowego escyny wynosząca od 1,9 mL/min do 4,8 mL/min wskazuje na głównie na metabolizm w wątrobie i krwi. Wydalanie następuje głównie z moczem. Po podaniu doustnym 0,11% (po podaniu 50 mg escyny w postaci suchego wyciągu z nasion kasztanowca w kaps. o przedł. uwalnianiu) jest wydalana w postaci niezmienionej escyny. Escyna jest w pełni dializowalna.

Reklama

Aesciner retard - wskazania

Preparat roślinny stosowany jest w objawach przewlekłej niewydolności żylnej, takich jak obrzęk kończyn dolnych, oraz związanych z tym dolegliwościach: ból i uczucie ciężkości, skurcze łydek, uczucie napięcia żył, świąd.

Reklama

Aesciner retard - przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancję czynną tj. suchy wyciąg z nasion kasztanowca lub na którąkolwiek substancję pomocniczą.

Reklama

Aesciner retard - ostrzeżenia

W przypadku wystąpienia stanu zapalnego skóry, zapalenia żył, pojawienia się podskórnego stwardnienia, silnego bólu, wrzodów, nagłego obrzęku jednej lub obu nóg, niewydolności serca lub nerek, należy skonsultować się z lekarzem.

Reklama

Aesciner retard - ciąża

Z uwagi na brak wystarczających danych dotyczących stosowania u kobiet w ciąży i karmiących piersią, preparatu nie należy stosować w okresie ciąży i laktacji.

Reklama

Aesciner retard - efekty uboczne

W nielicznych przypadkach notowano nudności i objawy jelitowo-żołądkowe o niewielkim nasileniu oraz ból głowy i zawroty głowy, świąd. W odosobnionych przypadkach obserwowano reakcje alergiczne (nadwrażliwości). Obserwowano zwiększoną częstość akcji serca oraz podwyższone ciśnienie tętnicze krwi. Obserwowano nieregularne miesiączkowanie.

Aesciner retard - interakcje

W przypadku jednoczesnego stosowania preparatu zwiększającego ryzyko krwawienia należy przed rozpoczęciem leczenia skonsultować się z lekarzem.

Aesciner retard - dawkowanie

Doustnie. Dorośli: 1 kaps. 2 razy na dobę przed posiłkiem. Kapsułki należy połykać w całości, popijając odpowiednią ilością płynu. W przypadku wystąpienia łagodnych objawów żołądkowo-jelitowych, kapsułkę należy przyjmować do posiłku. Preparat może być stosowany długoterminowo.

Aesciner retard - uwagi

Lek nie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.


Podobne leki
Escalar
Intractum Hippocastani PhytoPharm
Sapoven
Venoforton

Reklama

Rewolucja w precyzji leczenia nowotworów 🙌
Sprawdź!