Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍
Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍
Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍

Alpicort

Alpicort to lek, który należy stosować zewnętrznie. Wskazaniem do stosowania preparatu jest wypadanie włosów w czasie różnorakich dolegliwości, jak: łojotok, łuszczyca, łysienie plackowate, wyprysk łojotokowy czy rozlane wypadanie włosów. Sprawdź działanie, wskazania oraz dawkowanie Alpicortu.    
Spis treści

Alpicort - skład

1 ml płynu zawiera 2 mg prednizolonu i 4 mg kwasu salicylowego. Preparat zawiera glikol propylenowy.

Reklama

Alpicort - działanie

Preparat do stosowania zewnętrznego. Prednizolon jest syntetycznym glikokortykosteroidem o słabym działaniu miejscowym. Kwas salicylowy zwiększa wchłanianie prednizolonu przez skórę, działa keratoplastycznie i antymikrobiotycznie. Prednizolon i kwas salicylowy są metabolizowane w wątrobie i wydalane głównie przez nerki. T0,5 prednizolonu wynosi 12-36 h, kwasu salicylowego 2-4 h.

Reklama

Alpicort - wskazania

Wypadanie włosów w przebiegu chorób, takich jak: łuszczyca owłosionej skóry głowy, wyprysk łojotokowy, łojotok, łysienie plackowate, rozlane wypadanie włosów, jak również po zakażeniach ogólnoustrojowych.

Reklama

Alpicort - przeciwwskazania

Nadwrażliwość na prednizolon, kwas salicylowy, glikol propylenowy lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Niemowlęta i dzieci w wieku poniżej 12 lat. Nie stosować w okolicach błon śluzowych, w jamie ustnej, do lub w okolicy oczu, w okolicy genitaliów oraz względnie wewnętrznie. Ospa wietrzna, szczególne schorzenia skóry (gruźlica, kiła) i zapalne reakcje na szczepienia. Grzybicze i bakteryjne zakażenia skóry. Okołoustne choroby zapalne skóry (objawy podrażnienia skóry wokół ust z zaczerwienieniem i guzkami). Trądzik różowaty.

Reklama

Alpicort - ostrzeżenia

W wyniku ogólnoustrojowego i miejscowego stosowania kortykosteroidów mogą wystąpić zaburzenia widzenia. Jeżeli u pacjenta wystąpią takie objawy, jak nieostre widzenie lub inne zaburzenia widzenia, należy rozważyć skierowanie go do okulisty w celu ustalenia możliwych przyczyn, do których może należeć zaćma, jaskra lub rzadkie choroby, takie jak centralna chorioretinopatia surowicza (CSCR), którą notowano po ogólnoustrojowym i miejscowym stosowaniu kortykosteroidów. Ze względu na zawartość glikolu propylenowego może wystąpić podrażnienie skóry. Ze względu na zawartość alkoholu izopropylowego, lek może być stosowany wyłącznie zewnętrznie. U dzieci nie wolno przekraczać dobowej dawki 0,2 g kwasu salicylowego (= 50 ml preparatu). Chronić oczy i błony śluzowe przed kontaktem z preparatem.

Reklama

Alpicort - ciąża

Preparat nie powinien być stosowany w ciąży ze względu na zawartość kwasu salicylowego, z wyjątkiem aplikacji na małe powierzchnie (<5 cm2). Podczas długotrwałego leczenia glikokortykosteroidami nie można wykluczyć uszkodzenia płodu. Pod koniec ciąży istnieje ryzyko zaniku kory nadnerczy u płodu. Glikokorytkosteroidy przenikają w niewielkich ilościach do mleka matki: do 10 mg na dobę należy dokładnie rozważyć wskazanie do stosowania, przy wyższych dawkach należy zaprzestać karmienia.

Reklama

Alpicort - efekty uboczne

Rzadko: nadwrażliwość skórna (alergiczny wykwit kontaktowy). Bardzo rzadko: zmiany skórne (zmniejszenie grubości skóry, poszerzenie małych naczyń krwionośnych, tworzenie się pasemek, trądzik sterydowy, okołoustne zapalenie skóry, nadmierne owłosienie ciała). Częstość nieznana: nieostre widzenie. Ponadto możliwe są krótkotrwałe podrażnienia skóry (np. pieczenie, zaczerwienienie). Długotrwałe stosowanie (ponad 2-3 tyg.) lub na dużych powierzchniach skóry (cała skóra głowy) oraz w przypadku stosowania niezgodnego z przeznaczeniem możliwe jest działanie ogólnoustrojowe kortykosteroidów.

Alpicort - interakcje

Preparat może nasilać działanie innych zewnętrznie stosowanych leków.

Alpicort - dawkowanie

Zewnętrznie, na skórę głowy. Raz na dobę (najlepiej wieczorem) płyn nanosi się za pomocą aplikatora na chorobowo zmienioną skórę głowy, następnie masuje skórę przez 2-3 min. Zabiegi powtarza się do czasu zmniejszenia się objawów chorobowych, po czym preparat stosuje się 2-3 razy w tyg. Czas leczenia nie powinien być dłuższy niż 2-3 tyg. Doświadczenie kliniczne obejmuje okres leczenia do 6 miesięcy. Nie prowadzono badań dotyczących czasu utrzymywania się działania po odstawieniu leku. Lek jest przeciwwskazany do stosowania u dzieci w wieku 0-12 lat. U dzieci powyżej 12 lat lek nie powinien być stosowany na zbyt dużą powierzchnię ciała i (lub) przez zbyt długi czas.

Alpicort - uwagi

Lek nie ma wpływu lub wywiera nieistotny wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.


Podobne leki
Alpicort E

Reklama

Rewolucja w precyzji leczenia nowotworów 🙌
Sprawdź!