Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍
Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍
Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍

Aphtin

Spis treści

Aphtin - skład

1 g roztworu zawiera 200 mg czteroboranu sodu.

Reklama

Aphtin - działanie

Preparat o działaniu antyseptycznym. Czteroboran sodu wiąże się nieodwracalnie z białkiem strukturalnym lub czynnościowym komórki drobnoustroju wywołując działanie bakteriostatyczne i przeciwgrzybicze. Wchłania się łatwo z uszkodzonej skóry, błon śluzowych i przewodu pokarmowego. Maksymalne stężenie osiąga w czasie 2-3 h. Nie wiąże się z białkami. Gromadzi się w narządach, powoli przenika barierę krew-mózg. Wydala się z moczem niemal w całości niezmieniony. T0,5 wynosi: 12-27 h.

Reklama

Aphtin - wskazania

Pleśniawki - zakażenie drożdzakowe błony śluzowej jamy ustnej.

Reklama

Aphtin - przeciwwskazania

Nadwrażliwość na składniki preparatu lub kwas borowy. Rozległe uszkodzenia błon śluzowych. Ciężkie zaburzenia czynności nerek.

Reklama

Aphtin - ostrzeżenia

Ze względu na łatwe wchłanianie się czteroboranu sodu przez błony śluzowe i jego powolne wydalanie się z organizmu, a co za tym idzie ryzyko kumulacji, nie należy stosować preparatu długotrwale (szczególnie u dzieci). Nie połykać. Ostrożnie stosować u osób z zaburzeniami czynności nerek.

Reklama

Aphtin - ciąża

Ze względu na brak danych, preparat nie powinien być stosowany w okresie ciąży i karmienia piersią.

Reklama

Aphtin - efekty uboczne

Częstość nieznana: brak łaknienia, zaburzenia żołądkowo-jelitowe (wymioty, biegunki), zaburzenia menstruacji, stany splątania, drgawki, niedokrwistość, osłabienie, łuszczenie się błon śluzowych, zapalenie skóry i uszkodzenie kanalików nerkowych. Wymienione działania niepożądane dotyczą boraksu wchłoniętego w klinicznie istotnych ilościach, do czego nie dochodzi przy prawidłowym stosowaniu preparatu.

Aphtin - interakcje

Preparaty zawierające sole alkaloidów, chlorek rtęciowy, siarczan cynku, jony metali, gumy, kwasy nieorganiczne mogą inaktywować lek.

Aphtin - dawkowanie

Miejscowo. Smarować miejsca chorobowo zmienione 1-2 kroplami 2-3 razy na dobę. Czas leczenia wynosi 3-10 dni. U dzieci powyżej 1 rż. stosować nie dłużej niż 3-5 dni. U dzieci poniżej 1 rż. lek należy stosować po konsultacji z lekarzem.

Aphtin - uwagi

Lek nie ma wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.


Podobne leki
Aphtin Aflofarm
Azulan
Azulan Herbapol Warszawa
Calgel

Reklama

Rewolucja w precyzji leczenia nowotworów 🙌
Sprawdź!