Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍
Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍
Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍

Ascalcin

Spis treści

Ascalcin - skład

1 tabl. musująca zawiera 300 mg kwasu acetylosalicylowego i 100 mg wapnia w postaci laktoglukonianu. Preparat zawiera wodorowęglan sodu.

Reklama

Ascalcin - działanie

Lek o skojarzonym działaniu kwasu acetylosalicylowego i wapnia. Wykazuje działanie przeciwgorączkowe, przeciwbólowe i przeciwzapalne. Kwas acetylosalicylowy wpływa na obniżenie nadmiernie podwyższonej temperatury poprzez rozszerzenie obwodowych naczyń krwionośnych i wzmożone wydzielanie potu. Nie hamuje produkcji ciepła. Działa hamująco na ośrodki podkorowe mózgu, a ponadto hamuje percepcję bólu w zakończeniach czuciowych. Salicylany nie wywierają wpływu na bóle pochodzenia trzewnego, natomiast korzystnie działają w przypadku bólów głowy, mięśni i stawów, neurobólów, artropatii, radikulopatii. Działanie przeciwzapalne następuje w wyniku blokowania aktywności cyklooksygenazy kwasu arachidonowego (COX1 i COX2) i związane jest z hamowaniem syntezy prostaglandyn. Kwas acetylosalicylowy stabilizuje błony komórkowe i lizosomalne. Mleczanoglukonian wapnia jest łatwo wchłanialnym związkiem dostarczającym jonów wapnia, które wykazują działanie przeciwzapalne, przeciwwysiękowe i przeciwalergiczne. Odpowiedni dobór składników leku chroni błonę śluzową żołądka przed drażniącym działaniem kwasu acetylosalicylowego. Kwas acetylosalicylowy łatwo wchłania się z przewodu pokarmowego częściowo już w żołądku, głównie zaś w górnym odcinku jelita cienkiego. Wiązanie z białkami zależy od jego stężenia w surowicy (70-90%). T0,5 salicylanów wynosi 2-4 h w większych dawkach 15-20 h. Kwas salicylowy wydalany jest z moczem zarówno w postaci wolnej (około 10%), jak i metabolitów: kwasu salicylurowego (75%) i glukuronianów. Wapń po podaniu doustnym w około 30% ulega wchłonięciu, a pozostała część zostaje wydalona z organizmu.

Reklama

Ascalcin - wskazania

Gorączka i dolegliwości bólowe związane z przeziębieniem i grypą. Bóle o lekkim i średnim nasileniu (bóle zębów, nerwobóle, bóle stawów i mięśni, bóle głowy).

Reklama

Ascalcin - przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancje czynne, inne salicylany lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Czynna choroba wrzodowa żołądka, dwunastnicy, stany zapalne przewodu pokarmowego. Astma oskrzelowa współistniejąca z polipami nosa (wywołanymi lub nasilonymi przez kwas acetylosalicylowy). Skazy krwotoczne, zaburzenia krzepnięcia krwi, stosowanie leków przeciwzakrzepowych. Zaburzenia równowagi kwasowo-zasadowej (w cukrzycy, mocznicy, tężyczce). Znacznie zwiększone stężenie wapnia we krwi. Ciężka niewydolność nerek, wątroby. Ciężka niewydolność serca. Nie stosować w III trymestrze ciąży. Nie podawać dzieciom w wieku do lat 12 ze względu na ryzyko wystąpienia zespołu Reye`a.

Reklama

Ascalcin - ostrzeżenia

Należy zachować ostrożność w przypadkach: nadwrażliwość na inne NLPZ; choroby alergiczne (astma oskrzelowa, katar sienny); krwotoki maciczne, nasilone krwawienia miesiączkowe; przed zabiegami chirurgicznymi (nie przyjmować leku co najmniej przez 5 dni); dna (skaza moczanowa); przebyta choroba wrzodowa żołądka lub dwunastnicy, a także po przebytych krwawieniach z przewodu pokarmowego; jednoczesne leczenie lekami przeciwzakrzepowymi (doustne przeciwwitaminy K, heparyna, heparyny drobnocząsteczkowe, leki przeciwpłytkowe – tyklopidyna, indobufen); niewydolność nerek, wątroby; stosowanie wewnątrzmacicznej wkładki antykoncepcyjnej; nadciśnienie tętnicze; niewydolność serca; u pacjentów w podeszłym wieku (>65 lat) - należy podać mniejsze dawki; u pacjentów będących na diecie ubogosodowej (ze względu na zawartość wodorowęglanu sodu -239 mg sodu/tabl.). Lek zawiera 239-478 mg sodu na dawkę, należy wziąć pod uwagę u pacjentów ze zmniejszoną czynnością nerek i u pacjentów kontrolujących zawartość sodu w diecie. Picie alkoholu podczas stosowania kwasu acetylosalicylowego może nasilać działanie drażniące na przewód pokarmowy. Stosowanie kwasu acetylosalicylowego u dzieci do 12 lat w przypadku zakażeń wirusem ospy wietrznej lub grypy, może spowodować wystąpienie rzadkiej choroby, powodującej uszkodzenie wątroby i mózgu tzw. zespołu Reye`a. Przyjmowanie leku w najmniejszej dawce skutecznej przez najkrótszy okres konieczny do łagodzenia objawów zmniejsza ryzyko działań niepożądanych.

Reklama

Ascalcin - ciąża

Preparat nie powinien być stosowany w czasie ciąży. Składniki leku przenikają przez barierę łożyska do tkanek płodu. Bezwzględnie nie należy go stosować w III trymestrze ciąży, gdyż lek może powodować wady rozwojowe płodu i komplikacje podczas porodu. W niewielkich ilościach przenika do mleka kobiety karmiącej piersią. W przypadku doraźnego stosowania nie ma konieczności przerywania karmienia piersią, jednak w przypadku regularnego przyjmowania dużych dawek kwasu acetylosalicylowego, karmienie piersią należy wcześniej przerwać. Istnieją dowody na to, że leki hamujące cyklooksygenazę (syntezę prostaglandyn) mogą powodować zaburzenia płodności u kobiet przez wpływ na owulację. Działanie to jest przemijające i ustępuje po zakończeniu terapii.

Reklama

Ascalcin - efekty uboczne

Mogą wystąpić: zaburzenia krzepnięcia krwi, nasilone krwawienia miesiączkowe; u osób nadwrażliwych mogą pojawić się zmiany skórne (rumień, pokrzywka); zawroty głowy, pocenie się, szum w uszach; nudności, wymioty, bóle brzucha, zaostrzenie lub nawrót choroby wrzodowej; nadżerki błony śluzowej, krwawienia z przewodu pokarmowego; napad astmy oskrzelowej lub duszności u dorosłych; obrzęki, nadciśnienie i niewydolność serca. Długotrwałe stosowanie dużych dawek może spowodować przedawkowanie.

Ascalcin - interakcje

Kwas acetylosalicylowy wypiera z połączeń z białkami uprzednio związane preparaty, zwiększając we krwi wolne frakcje tych leków i w konsekwencji ich działanie farmakologiczne, np. działanie hipoglikemizujące doustnych leków przeciwcukrzycowych z grupy sulfonylomocznika, działanie przeciwzakrzepowe środków z grupy kumaryny i heparyny oraz działanie leków przeciwgruźliczych (pochodnych kwasu p-aminosalicylowego), penicylin, sulfonamidów, digoksyny i fenytoiny. Podawany jednocześnie z sulfonamidami nie tylko nasila ich działanie, ale również skraca okres działania. Nasila działania niepożądane metotreksatu. Kwas acetylosalicylowy działa synergicznie z innymi lekami przeciwzapalnymi, przeciwgorączkowymi i przeciwbólowymi. Jednoczesne stosowanie kwasu acetylosalicylowego z innymi NLPZ lub kortykosteroidami, zwiększa ryzyko wystąpienia działań niepożądanych ze strony przewodu pokarmowego. Osłabia działanie probenecydu stosowanego w leczeniu dny; występuje zjawisko konkurencji o mechanizmy transportu w cewkach nerkowych i skutkiem tego szybkość wydalania kwasu acetylosalicylowego znacznie się zmniejsza i w efekcie - kumuluje. Podczas jednoczesnego stosowania osłabia działanie spironolaktonu i innych leków moczopędnych. Barbiturany i propranolol zmniejszają działanie kwasu acetylosalicylowego. Leki zobojętniające kwas solny, zmniejszają jego wchłanianie w przewodzie pokarmowym. Jednoczesne picie alkoholu, zwiększa niebezpieczeństwo wystąpienia krwawienia z przewodu pokarmowego. Wapń zmniejsza wchłanianie tetracyklin i związków fluoru (należy zachować 3-godzinną przerwę w przyjmowaniu tych leków). Duże dawki wapnia podawane równocześnie z glikozydami nasercowymi (pochodne digoksyny istrofantyny) nasilają ich działanie i mogą prowadzić do zaburzeń rytmu serca. Moczopędne leki tiazydowe zwiększają wchłanianie zwrotne wapnia i stwarzają ryzyko hiperkalcemii. Duże dawki wapnia w skojarzeniu z witaminą D mogą osłabiać działanie werapamilu innych leków blokujących kanał wapniowy.

Ascalcin - dawkowanie

Doustnie. Dorośli i młodzież >12 lat w stanach gorączkowych i bólach różnego pochodzenia: 1-2 tabl. 4 razy na dobę; maksymalna dawka dobowa wynosi 10 tabl. Pacjenci w podeszłym wieku (>65 lat): 1-2 tabl. 3 razy na dobę; maksymalna dawka dobowa wynosi 6 tabl. Sposób podania. Tabletkę rozpuścić w 1/2 szklanki przegotowanej, letniej wody, wymieszać i wypić.

Ascalcin - uwagi

Preparat stosowany w zalecanych dawkach, nie powoduje upośledzenia sprawności psychofizycznej, zdolności prowadzenia pojazdów mechanicznych i obsługiwania urządzeń mechanicznych w ruchu.


Podobne leki
Alka-Prim
Alka-Seltzer
Aspirin C
Asprocol

Reklama

Rewolucja w precyzji leczenia nowotworów 🙌
Sprawdź!