Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍
Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍
Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍

Atrederm

Spis treści

Atrederm - skład

1 ml płynu 0,025% zawiera 250 µg tretynoiny i 50 µg octanu tokoferolu; 1 ml płynu 0,05% zawiera 500 µg tretynoiny i 100 µg octanu tokoferolu.

Reklama

Atrederm - działanie

Preparat przeciwtrądzikowy. Tretynoina wywołuje głębokie metaboliczne zmiany w nabłonku rogowaciejącym. W badaniach in vivo i in vitro zwiększa aktywność proliferacyjną komórek nabłonka oraz różnicowanie komórkowe. W wyniku tego tretynoina hamuje rogowacenie naskórka, działa silnie złuszczająco na zrogowaciały naskórek i zapobiega tworzeniu się zaskórników. Tokoferol wykazuje właściwości oksydo-redukcyjne. Hamuje utlenianie wielonienasyconych kwasów tłuszczowych i jest stabilizatorem błon komórkowych i lizosomalnych. Pełni rolę ochronną przed działaniem wolnych rodników i nadtlenków lipidowych.

Reklama

Atrederm - wskazania

Trądzik pospolity, zwłaszcza postać zaskórnikowa, grudkowa i krostkowa. Trądzik skupiony, ropowiczy i bliznowcowy.

Reklama

Atrederm - przeciwwskazania

Nadwrażliwość na składniki preparatu. Nabłoniak skóry, również w wywiadzie rodzinnym. Ostre dermatozy np. ostry wyprysk, atopowe zapalenie skóry. Trądzik różowaty. Okołowargowe zapalenie skóry. Ciąża. Kobiety planujące zajście w ciążę.

Reklama

Atrederm - ostrzeżenia

Przed zastosowaniem leku należy zaczekać do momentu ustąpienia wszelkich objawów podrażnienia skóry. W przypadku wystąpienia podrażnienia skóry w trakcie leczenia, należy zalecić pacjentom rzadsze stosowanie preparatu lub przerwanie stosowania na jakiś czas, jeżeli jest to uzasadnione nasileniem objawów; jeżeli objawy są ciężkie, należy zaprzestać stosowania preparatu. Ekstremalne warunki pogodowe mogą wywołać podrażnienia skóry podczas leczenia. Należy unikać ekspozycji na światło słoneczne (lub maksymalnie ją ograniczyć) łącznie z promieniami UV pochodzącymi z innych źródeł (lampy kwarcowe, solaria). Leku nie stosować na skórę z oparzeniami słonecznymi. Należy unikać kontaktu preparatu z błonami śluzowymi oczu, nosa i ust, brodawkami sutkowymi i uszkodzoną skórą. Leku nie stosować u małych dzieci. Ze względu na zawartość glikolu propylenowego lek może powodować podrażnienie skóry.

Reklama

Atrederm - ciąża

Narażenie ogólnoustrojowe na retynoidy po zastosowaniu miejscowym jest znikome, a niekorzystny wpływ na płód jest mało prawdopodobny. Jednakże w ramach środków ostrożności miejscowe stosowanie retynoidów u kobiet w ciąży oraz planujących ciążę jest przeciwwskazane. Należy zachować szczególną ostrożność podczas stosowania leku u kobiet karmiących piersią.

Reklama

Atrederm - efekty uboczne

Często może wystąpić podrażnienie skóry, którego objawami są: rumień, wysuszenie skóry, nadmierne złuszczanie skóry, uczucie pieczenia, kłucia i swędzenia oraz wysypka i okresowe zmiany w zabarwieniu skóry (szczególnie w przypadku skóry jasnej i wrażliwej). W rzadkich przypadkach dochodzi do powstawania pęcherzyków i strupów, podrażnienia oczu i obrzęków. W przypadku miejscowego stosowania tretynoiny rzadko występuje alergia kontaktowa. Obserwowano również zwiększoną wrażliwość na światło słoneczne, jak również na pochodzące z innych źródeł promieniowanie UV.

Atrederm - interakcje

Podczas jednoczesnego stosowania na skórę tretynoiny oraz środków drażniących lub złuszczających skórę (kwas salicylowy, rezorcyna, preparaty siarki) lub po naświetleniu skóry lampą kwarcową albo podrażnieniu przez promieniowanie słoneczne, zwiększa się ryzyko nasilenia miejscowego odczynu zapalnego skóry. Po długotrwałym stosowaniu środków złuszczających zaleca się zaprzestać ich stosowania przed użyciem preparatu. Jeżeli preparat i środki złuszczające skórę są stosowane naprzemiennie, może dochodzić do kontaktowego zapalenia skóry - należy więc zmniejszyć częstość ich stosowania.

Atrederm - dawkowanie

Miejscowo, na skórę. Cienką warstwę płynu nanosi się 1-2 razy na dobę na zmienioną chorobowo skórę za pomocą zwilżonego wacika (po 20-30 min od umycia i wysuszenia skóry). W przypadku skóry wrażliwej płyn należy stosować 1 raz na dobę lub co 2. dzień, na noc. Leczenie powinno trwać co najmniej 6-14 tygodni. Efekty terapeutyczne występują zwykle po 6-8 tyg. stosowania. W pierwszych tyg. leczenia może dochodzić do zaostrzenia zmian zapalnych. Podczas kuracji można stosować środki nawilżające i inne kosmetyki, ale nie w tym samym czasie. Należy unikać środków o działaniu ściągającym.

Atrederm - uwagi

Tretynoina stosowana miejscowo nie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania urządzeń mechanicznych w ruchu.


Podobne leki
Isotrex
Retin A
Differin
Locacid

Reklama

Rewolucja w precyzji leczenia nowotworów 🙌
Sprawdź!