Axopirox - skład
1 g lakieru zawiera 80 mg cyklopiroksu.
Reklama
Axopirox - działanie
Lek o miejscowym działaniu przeciwgrzybiczym. Działa grzybobójczo i (lub) grzybostatycznie na wszystkie rodzaje patogenów odpowiedzialnych za grzybice paznokci, w tym: Trichophyton rubrum, Epidermophyton floccosum, Candida albicans i Scopulariopsis brevicaulis. Cyklopiroks zastosowany w postaci lakieru do paznokci przenika przez płytkę paznokciową, działanie terapeutyczne występuje po 48 h. Lek pozostaje w płytce 2-3 tyg. od aplikacji, w zależności od paznokcia i gradientu stężenia substancji czynnej.
Reklama
Axopirox - wskazania
Leczenie zakażeń grzybiczych paznokci (onychomikozy).
Reklama
Axopirox - przeciwwskazania
Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Dzieci i młodzież (nie ustalono bezpieczeństwa i skuteczności stosowania leku w tej grupie wiekowej). Ciąża i okres karmienia piersią.
Reklama
Axopirox - ostrzeżenia
Unikać kontaktu leku z oczami i błonami śluzowymi. Preparaty stosowane miejscowo, zwłaszcza długotrwale, mogą powodować wystąpienie reakcji uczuleniowych lub działań niepożądanych. W takich przypadkach należy przerwać leczenie i wdrożyć odpowiednie postępowanie lecznicze. Na leczone paznokcie nie należy nakładać żadnego innego lakieru do paznokci ani żadnych produktów kosmetycznych do paznokci.
Reklama
Axopirox - ciąża
Lek jest przeciwwskazany w ciąży i okresie karmienia piersią (brak doświadczeń klinicznych).
Reklama
Axopirox - efekty uboczne
Rzadko: alergiczne, kontaktowe zapalenie skóry. Bardzo rzadko: zaczerwienienie i łuszczenie się skóry.
Axopirox - interakcje
Nie są znane interakcje z innymi lekami.
Axopirox - dawkowanie
Zewnętrznie: cienką warstwę lakieru nakładać raz na dobę na zmieniony chorobowo paznokieć. Czas trwania leczenia zależy od ciężkości zakażenia, ale nie powinien przekraczać 6 mies. Bezpieczeństwo i skuteczność stosowania preparatu u dzieci nie zostały jeszcze ustalone. Sposób podania. Przed pierwszym nałożeniem lakieru należy usunąć możliwie jak największą część zmienionej chorobowo powierzchni paznokcia, np. za pomocą nożyczek oraz jak najwięcej zrogowaciałej warstwy za pomocą jednorazowego pilnika do paznokci. Przez cały okres leczenia, warstwę lakieru należy usuwać jeden raz w tygodniu za pomocą wacika nasączonego alkoholem do paznokci. W trakcie takiego leczenia, należy usuwać z płytki paznokciowej możliwie jak najwięcej zrogowaciałej warstwy, zawsze przy pomocy jednorazowego pilnika do paznokci. Jeżeli pomiędzy aplikacjami lakieru warstwa lakieru na paznokciu ulegnie zniszczeniu, wystarczy ponownie nałożyć lek na miejsca, gdzie lakier odpadł.
Axopirox - uwagi
Lek nie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.