Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍
Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍
Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍

Balsamum Mentholi compositum

Spis treści

Balsamum Mentholi compositum - skład

1 g maści zawiera 200 mg salicylanu metylu i 25 mg mentolu. Preparat zawiera lanolinę.

Reklama

Balsamum Mentholi compositum - działanie

Preparat o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym. Po wtarciu w skórę wywołuje przekrwienie, powoduje uczucie rozgrzania. Salicylan metylu hamuje syntezę prostaglandyn poprzez hamowanie aktywności cyklooksygenazy oraz wpływa na pobudzenie osi przysadkowo-nadnerczowej i hamuje czynności hialuronidazy. Salicylan metylu wykazuje właściwości przeciwświądowe. Po zastosowaniu miejscowo na skórę, przenika w 12-20% do krwioobiegu, a około 10% pozostaje w skórze. Ulega hydrolizie do kwasu salicylowego częściowo w warstwie rogowej naskórka oraz w wątrobie. Główny metabolit salicylanu metylu - kwas salicylowy podlega dalej sprzęganiu z glicyną lub kwasem glukuronowym. T0,5 wynosi 6 h, po dawkach powyżej 1 g substancji czynnej wydłuża się. Wydalanie kwasu salicylowego i jego metabolitów zachodzi głównie przez nerki, a z kałem wydalane są produkty przemian metabolicznych zachodzące w wątrobie. Eliminacja zachodzi wolno: do 24 h wydala się około 50% dawki, preparat może kumulować się w tkankach.

Reklama

Balsamum Mentholi compositum - wskazania

Bóle mięśniowe i stawowe, nerwobóle, bóle reumatyczne, zapalenia korzonków nerwowych. Bóle pourazowe, po stłuczeniach, skręceniach stawów.

Reklama

Balsamum Mentholi compositum - przeciwwskazania

Nadwrażliwość na salicylany, mentol lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Nadwrażliwość na kwas acetylosalicylowy lub inne NLPZ objawiająca się napadami astmy, pokrzywką, zapaleniem śluzówki nosa. Ciąża, karmienie piersią. Dzieci w wieku do 12 lat. Nie należy stosować na uszkodzoną skórę i otwarte rany, w okolicach oczu i na błony śluzowe.

Reklama

Balsamum Mentholi compositum - ostrzeżenia

Zaleca się ostrożność podczas stosowania preparatu u pacjentów z zaburzeniami czynności nerek i wątroby. Preparat należy odstawić przy wystąpieniu działań niepożądanych świadczących o przedawkowaniu (zespół salicylowy). W przypadku zauważenia objawów skurczu oskrzeli lub w razie wystąpienia wstrząsu należy podjąć niezbędne postępowanie. Zawarta w preparacie lanolina może powodować miejscową reakcję alergiczną skóry.

Reklama

Balsamum Mentholi compositum - ciąża

Nie należy stosować maści w okresie ciąży i karmienia piersią. Salicylan metylu przenika przez barierę krew-łożysko oraz do mleka matki.

Reklama

Balsamum Mentholi compositum - efekty uboczne

Duże dawki preparatu, stosowane przez dłuższy czas mogą wywoływać łagodną formę zatrucia, nazywaną zespołem salicylowym. Objawy zespołu salicylowego to: nudności, wymioty, ból brzucha, biegunki, wzmożone pragnienie, zaburzenia słuchu, ból głowy, uczucie zmęczenia lub pobudzenia. Ponadto mogą wystąpić: miejscowy ból, pokrzywka, świąd, nadmierne przekrwienie skóry, ból głowy, przekrwienie spojówek, napad astmy i wstrząs. Częstość nieznana: oparzenia w miejscu stosowania.

Balsamum Mentholi compositum - interakcje

Salicylan metylu nasila działanie innych leków przeciwzapalnych, przeciwgorączkowych i przeciwbólowych. Nasileniu ulegają również działania niepożądane równocześnie stosowanych środków przeciwzapalnych. Ponadto salicylany mogą wypierać z połączeń z białkami leki przeciwzakrzepowe, sulfonamidy i doustne leki hipoglikemizujące, co może spowodować zwiększenie ich frakcji wolnej w surowicy i w rezultacie nasilenie działania. W przypadku leków przeciwzakrzepowych interakcja ta może powodować wystąpienie krwawień. W przypadku równoczesnego stosowania leków, które konkurują z salicylanami o mechanizmy transportu w cewkach nerwowych (probenecid) szybkość wydalania salicylanów znacznie się zmniejsza, co może być przyczyną ich kumulacji.

Balsamum Mentholi compositum - dawkowanie

Zewnetrznie, na skórę. Niewielką ilością maści (1-3 cm) pokrywać bolące miejsce, nałożyć ciepły opatrunek. Stosować 1-3 razy na dobę.

Balsamum Mentholi compositum - uwagi

Lek nie ma wpływu lub wywiera nieistotny wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.


Podobne leki
Amol
Aromatol Hot żel
Aromatol
Bengay

Reklama

Rewolucja w precyzji leczenia nowotworów 🙌
Sprawdź!