Batrafen - skład
1 g lakieru zawiera 80 mg cyklopiroksu.
Reklama
Batrafen - działanie
Lek o szerokim zakresie działania przeciwgrzybiczego. Działanie grzybobójcze cyklopiroksu polega na hamowaniu wychwytu substancji niezbędnych do życia dla komórek grzyba oraz pobudzaniu dyfuzji innych niezbędnych składników komórki. Cyklopiroks gromadzi się w znacznym stopniu wewnątrz komórki grzyba, gdzie dochodzi do jego nieodwracalnego połączenia z niektórymi strukturami i organellami, takimi jak: ściana komórkowa, błona komórkowa, mitochondria, rybosomy i mikrosomy. Badania porównawcze wykazały podobną aktywność działania przeciwgrzybiczego cyklopiroksu i cyklopiroksu z olaminą. Cyklopiroks przenika do płytki paznokcia, a działanie terapeutyczne cyklopiroksu występuje po 48 h po zastosowaniu.
Reklama
Batrafen - wskazania
Grzybicze zakażenia paznokci.
Reklama
Batrafen - przeciwwskazania
Nadwrażliwość na cyklopiroks lub na którąkolwiek substancję pomocniczą.
Reklama
Batrafen - ostrzeżenia
Nie zaleca się stosowania u dzieci.
Reklama
Batrafen - ciąża
U kobiet w ciąży oraz podczas karmienia piersią lek można stosować jedynie w przypadku bezwzględnej konieczności.
Reklama
Batrafen - efekty uboczne
Rzadko może wystąpić alergiczne kontaktowe zapalenie skóry w okolicy paznokcia. Bardzo rzadko może wystąpić zaczerwienienie i łuszczenie się skóry.
Batrafen - dawkowanie
Zewnętrznie. Cienką warstwę lakieru należy nanosić na zmieniony chorobowo paznokieć (po uprzednim usunięciu zmian na paznokciu): w 1. miesiącu leczenia - co drugi dzień; w 2. miesiącu leczenia - co najmniej 2 razy w tygodniu; od 3. miesiąca leczenia - raz w tygodniu. W całym okresie leczenia należy raz w tygodniu usunąć warstwę lakieru za pomocą zmywacza do paznokci. Czas trwania leczenia zależy od ciężkości zakażenia. Nie zaleca się stosowania preparatu dłużej niż przez 6 miesięcy.
Batrafen - uwagi
Lek nie ma wpływu lub wywiera nieistotny wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.