Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍
Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍
Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍

Benzacne

Spis treści

Benzacne - skład

1 g żelu zawiera 100 mg nadtlenku benzoilu.

Reklama

Benzacne - działanie

Preparat przeciwtrądzikowy do stosowania miejscowego. Nadtlenek benzoilu hamuje rozwój beztlenowych bakterii Propionibacterium acnes, będących jedną z przyczyn trądziku pospolitego. Wykazuje także działanie keratolityczne, zmniejsza liczbę zaskórników. Przenika do skóry, gdzie jest metabolizowany do kwasu benzoesowego. Ok. 5% kwasu benzoesowego ulega wchłanianiu ogólnoustrojowemu i jest wydalane w postaci niezmienionej z moczem.

Reklama

Benzacne - wskazania

Leczenie różnych postaci trądziku pospolitego.

Reklama

Benzacne - przeciwwskazania

Nadwrażliwość na nadtlenek benzoilu lub pozostałe składniki preparatu. Wyprysk (egzema). Przewlekłe zapalenie skóry. Oparzenia skóry, również wywołane nadmierną ekspozycją na słońce.

Reklama

Benzacne - ostrzeżenia

Nie stosować u dzieci w wieku <12 lat ani podrażnioną skórę i otwarte rany. Stosować ostrożnie na skórę wrażliwą (np. na szyi lub na inne wrażliwe miejsca). Unikać kontaktu oczu, ust i błon śluzowych z preparatem. Unikać ekspozycji na promieniowanie UV (lampy kwarcowe, solaria) i słońce w trakcie leczenia.

Reklama

Benzacne - ciąża

W ciąży stosować jedynie w przypadku, gdy przewidywane korzyści dla matki przewyższają ryzyko dla płodu. Zachować szczególną ostrożność w okresie karmienia piersią. Nie stosować na okolicę gruczołu sutkowego w przypadku karmienia piersią.

Reklama

Benzacne - efekty uboczne

W pierwszym tygodniu leczenia mogą pojawić się: przesuszenie lub nadmierne łuszczenie się skóry, zaczerwienienie skóry, uczucie ciepła lub delikatnego kłucia w miejscu aplikacji. Objawy te nie stanowią wskazania do odstawienia leku. W przypadku ich wystąpienia należy zmniejszyć częstość stosowania leku. W przypadku wystąpienia następujących objawów: alergiczne zapalenie kontaktowe lub bolesne podrażnienie skóry, pieczenie skóry, wysypka skórna należy zaprzestać stosowania leku.

Benzacne - interakcje

Jednoczesne stosowanie preparatu z innymi lekami o działaniu przeciwtrądzikowym do stosowania miejscowego zawierającymi tretynoinę, izotretynoinę, rezorcynę, kwas salicylowy, siarkę, alkohol etylowy na tę samą powierzchnię skóry może nasilać podrażnienie skóry i jej przesuszenie; zaleca się stosowanie tych preparatów o różnych porach dnia. Jednoczesne stosowanie z antybiotykami do stosowania miejscowego (np. klindamycyna, erytromycyna) lub preparatami zawierającymi retinoidy (np. adapalen, tretynoina) prowadzi do osłabienia ich działania.

Benzacne - dawkowanie

Zewnętrznie. Dorośli i dzieci >12 lat: po umyciu i osuszeniu skóry, na chorobowo zmienione miejsca nanieść niewielką ilość  żelu i delikatnie wetrzeć; stosować raz lub 2 razy na dobę. Zwykle w ciągu 2-3 pierwszych tyg. leczenia stosuje się żel o stężeniu 50 mg/g i w razie konieczności leczenie kontynuuje się preparatem o stężeniu 100 mg/g.

Benzacne - uwagi

Preparat może powodować odbarwienie włosów i tkanin.


Podobne leki
Akneroxid
Brevoxyl
Duac
Aquaclin

Reklama

Rewolucja w precyzji leczenia nowotworów 🙌
Sprawdź!