Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍
Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍
Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍

Betahistine Polfarmex

Spis treści

Betahistine Polfarmex - skład

1 tabl. zawiera 8 mg lub 16 mg dichlorowodorku betahistyny.

Reklama

Betahistine Polfarmex - działanie

Mechanizm działania betahistyny nie jest znany. Badania farmakologiczne na zwierzętach wykazały poprawę przepływu krwi w prążku naczyniowym ucha wewnętrznego, prawdopodobnie wskutek rozszerzenia naczyń przedwłośniczkowych w mikrokrążeniu ucha wewnętrznego. W badaniach farmakologicznych stwierdzono, że w OUN oraz w układzie autonomicznym betahistyna ma słabe działanie agonistyczne na receptor H1 oraz silne działanie antagonistyczne na receptor H3. Stwierdzono również, że betahistyna ma zależne od dawki działanie hamujące na generowanie impulsów iglicowych przez neurony jąder przedsionkowych bocznego i przyśrodkowego. Znaczenie tej obserwacji pozostaje jednak niejasne w odniesieniu do skutecznego działania preparatu w chorobie Meniere'a. Po podaniu doustnym betahistyna wchłania się całkowicie z przewodu pokarmowego. Znany jest jeden metabolit - kwas 2-pirydylooctowy - wydalany z moczem w ciągu 24 h od podania.

Reklama

Betahistine Polfarmex - wskazania

Choroba Meniere'a, charakteryzująca się następującymi objawami: zawrotami głowy (z nudnościami i (lub) wymiotami), szumami usznymi, postępującą utratą słuchu.

Reklama

Betahistine Polfarmex - przeciwwskazania

Nadwrażliwość na betahistynę lub pozostałe składniki preparatu. Guz chromochłonny nadnerczy.

Reklama

Betahistine Polfarmex - ostrzeżenia

Ostrożnie stosować u pacjentów z astmą oskrzelową oraz z chorobą wrzodową żołądka lub dwunastnicy w wywiadzie. Nie zaleca się stosowania u dzieci.

Reklama

Betahistine Polfarmex - ciąża

W ciąży i okresie karmienia piersią stosować jedynie w przypadku zdecydowanej konieczności, gdy potencjalne korzyści ze stosowania leku przewyższają ryzyko dla płodu i dziecka karmionego piersią.

Reklama

Betahistine Polfarmex - efekty uboczne

Często: łagodne dolegliwości żołądkowo-jelitowe (nudności, zaburzenia trawienia). Bardzo rzadko: reakcje nadwrażliwości w postaci reakcji skórnych (wysypka, pokrzywka, świąd skóry, obrzęk naczynioruchowy). Częstość nieznana: wymioty, bóle żołądka i jelit oraz wzdęcia z oddawaniem wiatrów, anafilaksja.

Betahistine Polfarmex - dawkowanie

Doustnie. Dorośli: 24-48 mg/dobę w 2-3 dawkach podzielonych. Dawkę należy ustalać indywidualnie w zależności od reakcji pacjenta na lek. Tabletki należy połykać w całości, bez rozgryzania; tabletki są podzielne.

Betahistine Polfarmex - uwagi


Podobne leki
Betaserc - na co, ulotka, działanie, dawkowanie
Cinnarizinum WZF
Flunarizinum WZF - działanie i skład. Co to za lek?
Microser

Reklama

Rewolucja w precyzji leczenia nowotworów 🙌
Sprawdź!