Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍
Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍
Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍

Bobotic

Spis treści

Bobotic - skład

1 ml kropli zawiera 66,66 mg symetykonu. Preparat zawiera parahydroksybenzoesan metylu, parahydroksybenzoesan propylu i etanol (z aromatu).

Reklama

Bobotic - działanie

Mechanizm działania symetykonu polega na obniżaniu napięcia powierzchniowego cienkiego filmu śluzowego w świetle jelit, poprzez zlepianie cząstek śluzu przy pomocy kropelek polidimetylosiloksanowych, co prowadzi do pękania powierzchni warstwy śluzowej i uwolnienia gazu. Uwolnione na tej drodze gazy mogą być wchłaniane przez ściany jelit lub usuwane z przewodu pokarmowego w wyniku ruchów perystaltycznych. Podczas wykonywania badań radiologicznych i ultrasonograficznych przewodu pokarmowego lek poprawia widoczność, gdyż zapobiega nakładaniu się gazów i pieniącej się treści pokarmowej na obraz badanych narządów. Lek nie wchłania się z przewodu pokarmowego po podaniu doustnym i jest wydalany z kałem w postaci niezmienionej. Nie wpływa na wchłanianie substancji pokarmowych. Nie zmienia odczynu i objętości soku żołądkowego.

Reklama

Bobotic - wskazania

Stany nadmiernego gromadzenia się gazów w obrębie przewodu pokarmowego (uczucie pełności w jamie brzusznej, długotrwałe wzdęcia, bębnica pooperacyjna). Środek pomocniczy w przygotowaniu pacjentów do badań diagnostycznych jamy brzusznej, takich jak badania radiologiczne i ultrasonograficzne oraz wziernikowanie żołądka i dwunastnicy.

Reklama

Bobotic - przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Nie należy stosować u niemowląt poniżej 28 dnia życia.

Reklama

Bobotic - ostrzeżenia

Podczas stosowania leku nie należy pić napojów gazowanych. Preparat zawiera metylu parahydroksybenzoesan metylu oraz propylu - może powodować reakcje alergiczne (możliwe reakcje typu późnego). Preparat zawiera 0,94 mg alkoholu (etanolu) w każdym ml kropli. Ilość alkoholu w 1 ml leku jest równoważna mniej niż 1 ml piwa lub 1 ml wina. Mała ilość alkoholu w preparacie nie będzie powodowała zauważalnych skutków. Lek zawiera mniej niż 1 mmol (23 mg) sodu w każdym ml kropli, to znaczy uznaje się go za „wolny od sodu”.

Reklama

Bobotic - ciąża

Preparat może być stosowany w ciąży jedynie w przypadkach, gdy w opinii lekarza korzyść dla matki przeważa nad potencjalnym zagrożeniem dla płodu. Brak danych odnośnie stosowania leku w okresie karmienia piersią.

Reklama

Bobotic - efekty uboczne

Nie zanotowano działań niepożądanych związanych ze stosowaniem preparatu.

Bobotic - interakcje

Istnieją doniesienia, że lek może zaburzać wchłanianie doustnych leków przeciwzakrzepowych.

Bobotic - dawkowanie

Doustnie. 1 ml preparatu zawiera ok. 27 kropli. W stanach nadmiernego gromadzenia się gazów w obrębie przewodu pokarmowego: dzieci od 28 dnia życia do 3 rż. - 8 kropli 4 razy na dobę, dzieci od 3 rż. do 6 rż. - 14 kropli 4 razy na dobę, dzieci od 6 rż. i dorośli - 16 kropli 4 razy na dobę. Preparat zwykle stosuje się po 3 głównych posiłkach oraz przed snem. Przygotowanie do badań diagnostycznych: badanie radiologiczne i ultrasonograficzne przewodu pokarmowego. W przeddzień badania: dzieci od 28 dnia życia do 3 rż. - 10 kropli 2 razy na dobę, dzieci od 3 rż. do 6 rż. - 16 kropli 2 razy na dobę, dzieci od 6 rż. i dorośli - 20 kropli 2 razy na dobę. Rano w dniu badania, na czczo, dawkę jednorazową powtórzyć. Przed użyciem preparat dokładnie wymieszać kilkakrotnie wstrząsając butelką. Lek można uprzednio wymieszać z niewielką ilością przegotowanej, ostudzonej wody, normalnie stosowanej odżywki lub innego niegazowanego płynu. Leczenie należy kontynuować do czasu ustąpienia dolegliwości. W razie konieczności lek może być podawany przez dłuższy okres czasu.

Bobotic - uwagi

Preparat nie zawiera cukru, może być stosowany przez diabetyków. Rozpoczęte opakowanie należy zużyć w ciągu 2 miesięcy. Stosowanie leku może dawać fałszywie ujemne wyniki testów diagnostycznych z zastosowaniem żywicy gwajakowej, nie wpływa zaś na wyniki szybkiego testu urazowego (diagnostyka Helicobacter pylori). Lek nie wpływa na zdolność do prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.


Podobne leki
Espumisan – skład i dawkowanie. Jak działa?
Gastrosil
Spasmolina
Infacol

Reklama

Rewolucja w precyzji leczenia nowotworów 🙌
Sprawdź!