Broncho-Vaxom - skład
1 kaps. zawiera: 20 mg lub 40 mg liofilizatu OM-85, w tym odpowiednio 3,5 mg lub 7 mg liofilizowanych lizatów bakteryjnych Haemophilus influenzae, Streptococcus (Diplococcus) pneumoniae, Klebsiella pneumoniae ssp. pneumoniae i ssp. ozaenae, Staphylococcus aureus, Streptococcus pyogenes i sanguinis (viridans), Moraxella (Branhamella/Neisseria) catarrhalis. Preparat zawiera galusan propylu, glutaminian sodu, mannitol.
Reklama
Broncho-Vaxom - działanie
Preparat zawiera lizat bakterii najczęściej powodujących zakażenia dróg oddechowych. W badaniach prowadzonych na zwierzętach wykazano, że preparat powoduje zwiększenie odporności wobec doświadczalnie wywołanych zakażeń, stymulację makrofagów i limfocytów B, a także zwiększenie wydzielania immunoglobulin przez komórki błon śluzowych dróg oddechowych. U ludzi wykazano zwiększenie liczebności krążących limfocytów T, wzrost stężenia IgA w ślinie, nasilenie swoistej odpowiedzi na mitogeny poliklonalne i w reakcji mieszanych limfocytów.
Reklama
Broncho-Vaxom - wskazania
Broncho-Vaxom 3,5 mg: profilaktyka nawracających zakażeń dróg oddechowych (ZDO) u dzieci w wieku od 6 miesięcy do 12 lat. Broncho-Vaxom 7 mg: profilaktyka nawracających zakażeń dróg oddechowych (ZDO) u dorosłych.
Reklama
Broncho-Vaxom - przeciwwskazania
Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą.
Reklama
Broncho-Vaxom - ostrzeżenia
W przypadku wystąpienia reakcji alergicznych lub objawów przedmiotowych nietolerancji należy natychmiast przerwać podawanie preparatu. Nie istnieją żadne dane pochodzące z badań klinicznych potwierdzające, że stosowanie leku może zapobiegać zapaleniu płuc - nie zaleca się podawania leku w celu zapobiegania zapaleniu płuc. Nie zaleca się stosowania leku u dzieci poniżej 6. mż.
Reklama
Broncho-Vaxom - ciąża
Jako środek ostrożności należy unikać stosowania leku w ciąży. Nie ma danych lub istnieją ograniczone dane dotyczące stosowania leku u kobiet w ciąży. Badania na zwierzętach nie wskazują na żaden bezpośredni ani pośredni toksyczny wpływ na rozród. W okresie karmienia piersią lek należy stosować ostrożnie (brak danych). W badaniach przeprowadzonych na zwierzętach lek nie miał żadnego wpływu na wskaźnik płodności.
Reklama
Broncho-Vaxom - efekty uboczne
Często: ból głowy, kaszel, biegunka, ból brzucha, wysypka. Niezbyt często: nadwrażliwość (wysypka rumieniowa, wysypka uogólniona, rumień, obrzęk, obrzęk powiek, twarzy, obrzęk obwodowy, opuchlizna, opuchlizna twarzy, świąd, uogólniony świąd, duszność), nudności, wymioty, niestrawność, pokrzywka, gorączka, zmęczenie. Częstość nieznana: obrzęk naczynioruchowy. W przypadku utrzymywania się zaburzeń żołądkowo-jelitowego lek należy odstawić.
Broncho-Vaxom - interakcje
Dotychczas nie stwierdzono żadnych interakcji preparatu z innymi lekami.
Broncho-Vaxom - dawkowanie
Doustnie. 1 kaps. na dobę, na czczo przez 10 kolejnych dni w miesiącu przez 3 kolejne miesiące. Broncho-Vaxom 3,5 mg przenaczony jest do stosowania u dzieci w wieku od 6 miesięcy do 12 lat; Broncho-Vaxom 7 mg - u dorosłych. Sposób podania. Kapsułki należy przyjmować na czczo. Zawartość kapsułki można wsypać do szklanki z sokiem owocowym, mlekiem lub wodą i wypić. Ten sposób jest zalecany szczególnie u małych dzieci.
Broncho-Vaxom - uwagi
Preparat nie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.