Butamid - skład
1 ml syropu zawiera 1,5 mg cytrynianu butamiratu. Preparat zawiera maltitol ciekły.
Reklama
Butamid - działanie
Nieopioidowy lek przeciwkaszlowy o działaniu ośrodkowym. Nie jest znany jego dokładny mechanizm działania. Lek ma właściwości przeciwcholinergiczne oraz rozszerza oskrzela, co ułatwia oddychanie. Nie powoduje przyzwyczajenia ani nie uzależnienia. Jest dobrze tolerowany. Butamirat w postaci estru jest szybko i dobrze wchłaniany po podaniu doustnym. Następnie jest metabolizowany na drodze hydrolizy do 2 metabolitów (kwasu fenylo-2-masłowego i dietyloaminoetoksyetanolu), które również działają przeciwkaszlowo. Kwas fenylo-2-masłowy jest w dalszym etapie częściowo metabolizowany w wyniku hydroksylacji. Metabolity wydalane są głównie przez nerki; metabolity kwasowe są wydalane w dużej ilości w postaci sprzężonej z kwasem glukuronowym.
Reklama
Butamid - wskazania
Objawowe leczenie kaszlu różnego pochodzenia.
Reklama
Butamid - przeciwwskazania
Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą.
Reklama
Butamid - ostrzeżenia
Ze względu na hamowanie odruchu kaszlu przez cytrynian butamiratu, należy unikać jednoczesnego podawania leków wykrztuśnych, ponieważ może to prowadzić do zalegania śluzu w drogach oddechowych, co zwiększa ryzyko skurczu oskrzeli i zakażenia dróg oddechowych. Ze względu na zawartość maltitolu ciekłego (1 ml syropu zawiera 598 mg) lek nie powinien być stosowany u pacjentów z rzadko występującą dziedziczną nietolerancją fruktozy. Preparat może mieć lekkie działanie przeczyszczające. Wartość kaloryczna 2,3 kcal/g maltitolu ciekłego.
Reklama
Butamid - ciąża
Należy unikać stosowania preparatu w I trymestrze ciąży. W pozostałych miesiącach ciąży lek może być stosowany tylko w przypadku bezwzględnej konieczności. Nie wiadomo, czy cytrynian butamiratu i (lub) jego metabolity przenikają do mleka matki. Ze względów bezpieczeństwa i zgodnie z ogólną zasadą podawanie butamiratu podczas karmienia piersią należy dokładnie rozważyć pod kątem stosunku korzyści do ryzyka.
Reklama
Butamid - efekty uboczne
Rzadko: senność, nudności, biegunka, pokrzywka.
Butamid - interakcje
Ze względu na hamowanie przez cytrynian butamiratu odruchu kaszlu, należy unikać jednoczesnego podawania leków wykrztuśnych.
Butamid - dawkowanie
Doustnie. Dorośli: 15 ml syropu (22,5 mg) 4 razy na dobę. Młodzież w wieku powyżej 12 lat: 15 ml syropu (22,5 mg) 3 razy na dobę. Dzieci 6-12 lat: 10 ml syropu (15 mg) 3 razy na dobę. Dzieci 3-6 lat: 5 ml syropu (7,5 mg) 3 razy na dobę. Nie należy stosować preparatu u dzieci w wieku poniżej 3 lat. Maksymalny czas trwania leczenia wynosi 1 tydz.; jeśli po tym czasie kaszel nadal się utrzymuje, należy zweryfikować rozpoznanie.
Butamid - uwagi
Lek w rzadkich przypadkach może wywoływać senność - należy zachować ostrożność podczas prowadzenia pojazdów i (lub) wykonywania innych czynności wymagających wzmożonej uwagi (np. obsługiwania maszyn).