Cholamid - skład
1 tabl. zawiera 500 mg nikotynylometyloamidu.
Reklama
Cholamid - działanie
Lek o działaniu żółciopędnym i odkażającym drogi żółciowe. Po podaniu doustnym ulega w organizmie hydrolizie do kwasu nikotynowego i formaldehydu. Kwas nikotynowy wykazuje działanie żółciopędne, żółciotwórcze i rozkurczające na pęcherzyk i drogi żółciowe. Formaldehyd działa przeciwbakteryjnie w wyniku hamowania dehydrogenaz drobnoustrojów.
Reklama
Cholamid - wskazania
Zaburzenia czynności pęcherzyka żółciowego. Preparat stosowany jest jako lek żółciopędny.
Reklama
Cholamid - przeciwwskazania
Nadwrażliwość na nikotynylometyloamid lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Nadwrażliwość na kwas nikotynowy i jego pochodne lub na formaldehyd. Żółtaczka mechaniczna i cholestatyczna.
Reklama
Cholamid - ostrzeżenia
Zaleca się szczególną ostrożność u pacjentów z kamicą żółciową ze względu na ryzyko wtórnego uszkodzenia wątroby lub trzustki w wyniku wzrostu ciśnienia w drogach żółciowych na skutek działania żółciopędnego leku.
Reklama
Cholamid - ciąża
Nie zaleca się stosowania w okresie ciąży i karmienia piersią.
Reklama
Cholamid - efekty uboczne
Mogą wystąpić dolegliwości żołądkowo-jelitowe, nasilenie stanów zapalnych i skurczowych dróg żółciowych oraz uszkodzenie wątroby, zwłaszcza po długotrwałym stosowaniu leku i w utrudnionym odpływie żółci.
Cholamid - interakcje
Lek nasila działanie następujących antybiotyków: chloromycetyna, chloramfenikol, streptomycyna, penicylina; a także leków rozkurczowych (papaweryna, suchy wyciąg z pokrzyku wilczej jagody).
Cholamid - dawkowanie
Doustnie. Zwykle początkowo 2 tabl. 3 razy na dobę. Po uzyskaniu poprawy dawkę zmniejsza się do 1 tabl. 3 razy na dobę. Czas leczenia najczęściej wynosi ok. 10 dni. W razie potrzeby lek można stosować w skojarzeniu z antybiotykami. Lek podawać po posiłkach.
Cholamid - uwagi
Nie stwierdzono niekorzystnego wpływu leku na zdolność prowadzenia pojazdów mechanicznych i obsługiwania maszyn.