Clotrimazolum Medana - skład
1 ml płynu zawiera 10 mg klotrymazolu.
Reklama
Clotrimazolum Medana - działanie
Pochodna imidazolu do stosowania miejscowego, lek przeciwgrzybiczy o szerokim zakresie działania. Hamuje syntezę ergosterolu niezbędnego do budowy błony komórkowej grzyba, prowadząc do zaburzeń jej przepuszczalności i lizy komórki oraz hamuje syntezę kwasów nukleinowych i polisacharydów. Klotrymazol działa grzybostatycznie na dermatofity (rodzaje Epidermophyton spp., Trichophyton spp., Microsporum spp.), drożdżaki (Candida spp., Malassezia furfur i Cryptococcus neoformans), Aspergillus spp., grzyby pleśniowe i dimorficzne. Praktycznie nie wchłania się przez skórę, lecz przenika do warstwy rogowej naskórka. W niewielkim stopniu wchłania się z błon śluzowych (3%). Wchłonięty lek metabolizowany jest w wątrobie i wydalany przez nerki. T0,5 wynosi 3-5 h.
Reklama
Clotrimazolum Medana - wskazania
Grzybicze zakażenia skóry wywołane przez dermatofity, drożdżaki, łupież pstry, grzybice wałów paznokciowych.
Reklama
Clotrimazolum Medana - przeciwwskazania
Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. I trymestr ciąży. Nie stosować pod opatrunkiem okluzyjnym, w okolicy oczu ani doustnie.
Reklama
Clotrimazolum Medana - ostrzeżenia
Unikać kontaktu preparatu z oczami i błonami śluzowymi. Nie drapać swędzących chorych miejsc na skórze (ryzyko rozprzestrzeniania się grzybicy). Należy unikać noszenia ubrań i obuwia nie przepuszczającego wilgoci i ciepła. Po myciu i kąpieli miejsca chorobowo zmienione, należy dokładnie osuszyć. Odzież stykającą się ze zmianami chorobowymi i ręczniki, należy zmieniać codziennie i prać w temperaturze 90st.C (zaleca się używanie ręczników jednorazowych).
Reklama
Clotrimazolum Medana - ciąża
Nie stosować w I trymestrze ciąży. Ostrożnie stosować w II i III trymestrze ciąży oraz u kobiet karmiących piersią.
Reklama
Clotrimazolum Medana - efekty uboczne
Rzadko mogą wystąpić reakcje alergiczne, w tym miejscowe (np. pieczenie, świąd, kłucie, przemijające podrażnienie w miejscu stosowania). Bardzo rzadko: rumień uogólniony, wysypka, obrzęk, pokrzywka, złuszczanie i pękanie naskórka.
Clotrimazolum Medana - interakcje
Klotrymazol może hamować działanie innych miejscowo stosowanych leków przeciwgrzybiczych, zwłaszcza antybiotyków polienowych, np. nystatyny i natamycyny, osłabia działanie amfoterycyny B. Stosowane miejscowo kortykosteroidy osłabiają działanie klotrymazolu.
Clotrimazolum Medana - dawkowanie
Miejscowo, na skórę. Kilka kropli płynu lekko wcierać 2-3 razy na dobę w chorobowo zmienione miejsca na skórze. Po ustąpieniu ostrych objawów choroby, leczenie należy kontynuować jeszcze przez co najmniej 4 tygodnie, aż do całkowitego ustąpienia dolegliwości (w grzybicy stóp stosować jeszcze przez 2 tygodnie po ustąpieniu objawów, aby zapobiec jej nawrotowi). U dzieci w wieku do 11 lat preparat stosować tylko na wyraźne zalecenie lekarza.
Clotrimazolum Medana - uwagi
Miejscowe stosowanie klotrymazolu nie wywiera wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.