Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍
Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍
Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍

Cocarboxylasum Jelfa - skład i dawkowanie

Cocarboxylasum Jelfa jest preparatem zawierającym kokarboksylazę, która jest aktywną postacią witaminy B. Jest wskazany między innymi do stosowania w trakcie stanów niedoboru witaminy B.
Spis treści

Jaki jest skład preparatu Cocarboxylasum Jelfa?

1 ampułka zawiera 50 mg kokarboksylazy.

Reklama

Działanie preparatu Cocarboxylasum Jelfa

Aktywna postać witaminy B1.

Uczestniczy w przemianach węglowodanów oraz odgrywa podstawową rolę w reakcjach przenoszenia aktywnej grupy aldehydowej, tj. dekarboksylacja oksydacyjna kwasu pirogronowego i α-ketoglutarowego.

Bierze udział w procesie transketolacji w cyklu pentozowym tlenowej przemiany glukozy, stanowiącym źródło rybozy i deoksyrybozy oraz NADPH. Ma zastosowanie w chorobach, które przebiegają z endogennym niedoborem tego koenzymu lub gdy zachodzi potrzeba regulacji przemiany węglowodanów.

Korzystnie działa z zespołem witamin B. Wolne podanie zwiększa dostępność tkankową. T0,5 wynosi ok. 11 h. Metabolizowana jest w wątrobie. Wydalana z moczem w postaci niezmienionej.

Reklama

Wskazania do stosowania preparatu Cocarboxylasum Jelfa

Stany niedoboru witaminy B w wyniku upośledzenia trawienia, wchłaniania lub wywołanych żywieniem pozajelitowym (wycięcie żołądka i resekcja jelita krętego, choroby przewodu żółciowego, upośledzenie czynności i marskości wątroby, celiakia, choroba Crohna, przewlekłe biegunki).

Nadczynność tarczycy, w hemodializie, oparzeniach i gorączce.

W leczeniu wspomagającym neuropatii (polineuropatii cukrzycowej, porażeń i stanów zapalnych nerwów obwodowych, zapaleń wielonerwowych, rwy kulszowej, encefalopatii) i w nerwobólach, bólach mięśniowych i stawowych.

Przewlekła niewydolność krążenia, niewydolność oddechowa. Alkoholizm, kardiomiopatia alkoholowa. Choroba przemiany materii, hiperalaninemia, niedobór karboksylazy pirogronianowej w kwasicy.

Pomocniczo po przebytych zakażeniach wirusowych i przewlekłych infekcjach.

Reklama

Jakie są przeciwwskazania do stosowania preparatu Cocarboxylasum Jelfa?

Nadwrażliwość na kokarboksylazę lub inne składniki preparatu.

Reklama

Cocarboxylasum Jelfa a ciąża

Preparat stosować w ciąży i podczas karmienia piersią jedynie, w przypadku gdy korzyści dla matki przeważają nad zagrożeniem dla płodu.

Reklama

Efekty uboczne preparatu Cocarboxylasum Jelfa

Częstotliwość działań niepożądanych zwiększa się wraz z dawką.

Obserwowano: mdłości, brak łaknienia, zmniejszenie napięcia mięśniowego jelit, ból w nadbrzuszu; lęk, niepokój, letarg, bezład; ostrą niewydolność oddechową; ból i silne pieczenie w miejscu podania, obrzęk, kichanie, nadwrażliwość w postaci pokrzywki, wysypkę skórną, kontaktowe zapalenie skóry.

Zanotowano śmiertelne przypadki wstrząsu anafilaktycznego.

Reklama

Interakcje preparatu Cocarboxylasum Jelfa z innymi lekami

Duże dawki kokarboksylazy mogą wpływać na metabolizm innych witamin i pogłębiać stan ich niedoboru, szczególnie u pacjentów niedożywionych.

Preparat korzystnie działa w skojarzeniu z zespołem witamin B oraz potęguje działanie produktów przeciwdepresyjnych. Digoksyna (szczególnie stosowania razem z pętlowymi diuretykami) zmniejsza zdolność komórek mięśnia sercowego do absorpcji kokarboksylazy i jej metabolitów.

Stosowanie kokarboksylazy razem z cyklofosfamidem zmniejsza jego działanie toksyczne. Nie należy stosować preparatu łącznie z roztworami o odczynie zasadowym lub obojętnym. Podanie furosemidu powoduje nawet dwukrotny wzrost wydalania tiaminy z moczem.

Dawkowanie preparatu Cocarboxylasum Jelfa

Leczenie. Dorośli, domięśniowo lub dożylnie: 50-100 mg, 3 razy na dobę. Dzieci, domięśniowo lub dożylnie: 10-25 mg jednorazowo na dobę. Profilaktyka, dożylnie, dorośli i dzieci w zależności od stanu pacjenta.

Roztwór do wstrzykiwań przygotować bezpośrednio przed użyciem, użyć wyłącznie rozpuszczalnika załączonego w komplecie. Roztwór wstrzykiwać powoli, dłużej niż 10 min.

Czytaj również

Podobne leki
Milgamma N
Milgamma
Neurovit - ulotka, skład, dawkowanie. Dla kogo?
Neurovit Fast

Reklama

Rewolucja w precyzji leczenia nowotworów 🙌
Sprawdź!