Cusi Erythromycin - skład
1 g maści do oczu zawiera 5 mg erytromycyny.
Reklama
Cusi Erythromycin - działanie
Antybiotyk makrolidowy w postaci preparatu okulistycznego. Działa na bakterie Gram-dodatnie (zakres podobny do penicyliny) oraz Chlamydia spp., Rikettsia spp., Treponema spp., Actinomyces spp., Mycoplasma spp., Legionella pneumophila. Mechanizm działania polega na hamowaniu syntezy białka w wyniku wiązania z mikrosomami. Lek działa miejscowo. Stopień wchłaniania układowego substancji czynnej jest nieznaczny lub praktycznie nieistotny.
Reklama
Cusi Erythromycin - wskazania
Leczenie powierzchownych zakażeń oka wywołanych mikroorganizmami wrażliwymi na erytromycynę. Profilaktyka zapalenia gałki ocznej u noworodków, wywołanego szczepami bakterii N. gonorrhoeae lub C. trachomatis.
Reklama
Cusi Erythromycin - przeciwwskazania
Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą.
Reklama
Cusi Erythromycin - ostrzeżenia
Długotrwałe stosowanie maści może prowadzić do nadmiernego wzrostu niewrażliwych organizmów, w tym grzybów. W przypadku wystąpienia nadkażenia, należy przerwać stosowanie leku i wdrożyć alternatywną terapię.
Reklama
Cusi Erythromycin - ciąża
Brak danych dotyczących miejscowego stosowania erytromycyny do oka u kobiet w ciąży. Erytromycyna przenika do mleka ludzkiego po podaniu ogólnoustrojowym; nie wiadomo czy przenika do mleka po miejscowym podaniu do oka. Możliwość stosowania maści u kobiet w ciąży lub karmiących piersią powinna być oceniona przez lekarza.
Reklama
Cusi Erythromycin - efekty uboczne
Może wystąpić nadwrażliwość.
Cusi Erythromycin - interakcje
Nie opisano żadnych klinicznie istotnych interakcji. Nie przeprowadzono badań dotyczących interakcji. Jeśli pacjent stosuje jednocześnie inne leki podawane miejscowo do oczu, należy zachować co najmniej 5 min przerwy pomiędzy podaniami kolejnych leków. Maści do oczu należy stosować na końcu.
Cusi Erythromycin - dawkowanie
Dorośli: W przypadku powierzchownego zakażenia oka - 1 raz w ciągu doby lub częściej, w zależności od stopnia ciężkości zakażenia. W profilaktyce zapalenia gałki ocznej u noworodków lek należy podać jednorazowo. Sposób podania. Podanie do wewnątrz oka: odciągnąć od oka powiekę i wprowadzić do worka spojówkowego maść w objętości odpowiadającej ziarnku ryżu. Podanie na zewnątrz oka: w razie występowania strupów zmiękczyć je ciepłą wodą i ostrożnie usunąć, a następnie nałożyć maść bezpośrednio z tubki na chore miejsce. Preparat jest środkiem jałowym; może być stosowany tylko przez jedną osobę.
Cusi Erythromycin - uwagi
Lek nie ma wpływu lub wywiera nieistotny wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn. Jednak przemijające niewyraźne widzenie lub inne zaburzenia widzenia mogą wywierać wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn. Jeśli niewyraźne widzenie występuje po podaniu leku do oka, nie należy prowadzić pojazdów ani obsługiwać maszyn do momentu odzyskania prawidłowej ostrości wzroku.