Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍
Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍
Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍

Davercin

Davercin to antybiotyk o działaniu przeciwbakteryjnym. Wskazaniami do stosowania preparatu są głównie takie dolegliwości, jak: zapalenie gardła, zapalenie zatok, zapalenie płuc, ropnie, czyraki oraz ostre zapalenie oskrzeli. Sprawdź dawkowanie, działania niepożądane oraz działanie leku.   
Spis treści

Davercin - skład

1 ml roztworu lub 1 g żelu zawiera 25 mg cyklicznego 11,12-węglanu erytromycyny. Roztwór zawiera etanol. Żel zawiera dimetylosulfotlenek, glikol propylenowy i alkohol etylowy.

Reklama

Davercin - działanie

Antybiotyk makrolidowy. Wykazuje działanie bakteriostatyczne, hamując biosyntezę białek. Działa na niektóre bakterie Gram-ujemne i wiele bakterii Gram-dodatnich, w tym na Propionibacterium acnes, beztlenową pałeczkę Gram-dodatnią, która jest czynnikiem patogennym w trądziku. Lek stosowany na nieuszkodzoną skórę działa miejscowo i praktycznie nie wchłania się do krwioobiegu.

Reklama

Davercin - wskazania

Leczenie miejscowe trądziku pospolitego.

Reklama

Davercin - przeciwwskazania

Nadwrażliwość na cykliczny 11,12-węglan erytromycyny A, inne antybiotyki z grupy makrolidów lub na którąkolwiek substancję pomocniczą.

Reklama

Davercin - ostrzeżenia

Nie ustalono bezpieczeństwa i skuteczności stosowania preparatu u dzieci. Lek należy stosować tylko na skórę zmienioną chorobowo. Nie stosować na uszkodzoną skórę (skaleczenia, otwarte, sączące rany). Nie stosować do oczu i na błony śluzowe. Jeśli w miejscach aplikacji wystąpią objawy podrażnienia skóry, należy zaprzestać stosowania preparatu. Także w przypadku wystąpienia objawów ostrej uogólnionej osutki krostkowej (ang. AGEP), należy koniecznie odstawić lek. Jeśli podczas stosowania roztworu wystąpi nadmierne rozmnażanie opornych na erytromycynę bakterii, należy przerwać leczenie i zastosować odpowiednią kurację przeciwbakteryjną. Może wystąpić oporność krzyżowa z innymi antybiotykami z grupy makrolidów. Preparat w postaci żelu zawiera glikol propylenowy oraz dimetylosulfotlenek, które mogą powodować podrażnienie skóry. Ze względu na zawartość etanolu, żel i roztwór mogą powodować pieczenie uszkodzonej skóry.

Reklama

Davercin - ciąża

Preparat w postaci żelu może być stosowany w ciąży jedynie w przypadku zdecydowanej konieczności. Preparat w postaci roztworu - nie ma przeciwwskazań do stosowania w okresie ciąży. Należy zachować ostrożność podczas stosowania preparatu u kobiet karmiących piersią.

Reklama

Davercin - efekty uboczne

Rzadko/częstość nieznana: rozwój niewrażliwych na lek bakterii (podczas długotrwałego lub powtórnego leczenia erytromycyną); podrażnienie oczu (podczas stosowania roztworu na skórę twarzy); reakcje w miejscu nałożenia leku, jak przetłuszczenie skóry (roztwór), pieczenie, wysuszenie naskórka, swędzenie, łuszczenie, rumień; ostra uogólniona osutka krostkowa (AGEP).

Davercin - interakcje

Nie zaleca się jednoczesnego miejscowego stosowania innych leków przeciwtrądzikowych, zwłaszcza złuszczających i ścierających. Jednoczesne miejscowe stosowanie innych preparatów może spowodować nasilenie działania drażniącego. Jeśli jest konieczne zastosowanie skojarzonego miejscowego leczenia, inny preparat na skórę należy zastosować w odstępie kilku godzin. Ze względu na małą ilość substancji czynnej, która przenika do skóry właściwej i krwi, nie oczekuje się interakcji z lekami o działaniu ogólnoustrojowym.

Davercin - dawkowanie

Zewnętrznie. Zmienione chorobowo miejsca na skórze smarować 2 razy na dobę (rano i wieczorem) żelem lub wacikiem nasączonym roztworem preparatu. Nakładać na oczyszczoną, suchą skórę. Przeciętny okres leczenia wynosi ok. 4 tyg. (roztwór) lub 6 do 8 tyg. (żel).

Davercin - uwagi

 


Podobne leki
Erythromycinum TZF
Erythromycinum Intravenosum TZF
Fromilid
Klacid - ulotka, działanie, dawkowanie, skutki uboczne

Reklama

Rewolucja w precyzji leczenia nowotworów 🙌
Sprawdź!