Debretin - skład
1 tabl. powl. zawiera 100 mg maleinianu trimebutyny.
Reklama
Debretin - działanie
Preparat działający w przewodzie pokarmowym na motorykę jelit. Trimebutyna jest agonistą obwodowych receptorów enkefalinergicznych: µ, δ, κ. Działanie zależne jest od stanu czynnościowego przewodu pokarmowego. Pobudza motorykę przewodu pokarmowego łącząc się z obwodowymi receptorami µ i δ, lub działa hamująco w połączeniu z receptorami κ. Lek wywiera wpływ prokinetyczny w atonii i w hipomotoryce oraz hamuje napięcie ścian jelita i działa antymotorycznie i spazmolitycznie. Maksymalne stężenie we krwi występuje po 1-2 h. Lek wydalany jest głównie z moczem.
Reklama
Debretin - wskazania
Zaburzenia motoryki przewodu pokarmowego określane jako zespół jelita drażliwego lub zaburzenia czynnościowe przewodu pokarmowego - bóle brzucha, stany skurczowe jelit, biegunki lub zaparcia.
Reklama
Debretin - przeciwwskazania
Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą.
Reklama
Debretin - ciąża
Leku nie należy podawać kobietom w I trymestrze ciąży. W II i III trymestrze ciąży można stosować jedynie w przypadkach zdecydowanej konieczności. W czasie karmienia piersią stosowanie leku nie jest przeciwwskazane.
Reklama
Debretin - efekty uboczne
Rzadko: skórne reakcje alergiczne, zmęczenie, nudności.
Reklama
Debretin - interakcje
Jednoczesne podawanie trimebutyny z zotepiną może nasilać działanie przeciwcholinergiczne. Opisano synergizm działania trimebutyny w połączeniu z ryzatryptanem w leczeniu napadów migrenowych bólów głowy.
Debretin - dawkowanie
Doustnie. Dorośli: 1 tabl. 3 razy na dobę. W wyjątkowych przypadkach dawkę można zwiększyć do 6 tabl. na dobę w dawkach podzielonych. Tabletkę należy połknąć w całości, popijając szklanką wody.
Debretin - uwagi
Lek nie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.