DIH - skład
1 tabl. powl. zawiera 500 mg zmikronizowanej diosminy.
Reklama
DIH - działanie
Diosmina wpływa na mikrokrążenie i parametry hemoreologiczne krążenia. Wykazuje działanie ochronne wobec naczyń żylnych, zmniejsza ich przepuszczalność, zapewnia elastyczność ścian naczyń i zwiększenie ich napięcia (m.in. na skutek przedłużenia skurczu włókien mięśniowych ściany naczyń żylnych w odpowiedzi na noradrenalinę i wzrost wrażliwości miocytów na jony wapniowe). Poprawiając powrót krwi z układu żylnego kończyn dolnych, zmniejsza nadciśnienie i zastój żylny w kończynach. Hamuje patologiczną aktywację i adhezję leukocytów do ścian naczyń włosowatych, zmniejsza nadmierną lepkość krwi. Dzięki hamowaniu wydzielania mediatorów reakcji zapalnej (hamuje syntezę prostaglandyn i działa przeciwutleniająco, zmniejsza stężenie wolnych rodników, ogranicza uwalnianie histaminy, zmniejsza aktywność hialuronidazy i ceruloplazminy) ma właściwości przeciwzapalne. Diosmina zwiększa przepływ w układzie chłonnym, podwyższa ciśnienie onkotyczne limfy. Po podaniu doustnym jest metabolizowana w jelitach przez florę bakteryjną do swojego aglikonu - diosmetyny i w tej postaci szybko wchłania sie z przewodu pokarmowego. Tmax wynosi ok. 1 h. T0,5 wynosi średnio 31,5 h. Metabolitami diosminy są kwasy fenolowe i ich pochodne sprzężone z glicyną, które wydalane są przez pierwszą dobę przez nerki i z kałem, następnie tylko z kałem.
Reklama
DIH - wskazania
Objawy przewlekłej niewydolności krążenia żylnego kończyn dolnych: bóle i nocne kurcze nóg, uczucie ciężkości nóg, żylaki kończyn dolnych, poszerzenia bardzo drobnych naczyń żylnych, tzw. pajączki naczyniowe, obrzęki nóg (opuchlizna, puchnięcie nóg). Objawowe leczenie żylaków odbytu.
Reklama
DIH - przeciwwskazania
Nadwrażliwość na diosminę lub na którąkolwiek substancję pomocniczą.
Reklama
DIH - ostrzeżenia
W przypadkach zaostrzenia dolegliwości spowodowanych żylakami odbytu zastosowanie dużych dawek preparatu powinno być krótkotrwałe i jeśli dolegliwości nie ustępują wymagana jest kompleksowa ocena proktologiczna stanu pacjenta.
Reklama
DIH - ciąża
W ciąży stosować wyłącznie w przypadku zdecydowanej konieczności. Nie zaleca się stosowania w okresie karmienia piersią.
Reklama
DIH - efekty uboczne
Rzadko: reakcje dermatologiczne (tj. egzema, wysypka, świąd, pokrzywka, łupież różowy) wynikające z nadwrażliwości na diosminę; ból żołądka, nudności, niestrawność, wymioty lub inne zaburzenia dotyczące przewodu pokarmowego. Notowano również przypadki zaburzeń neurowegetatywnych, tj.: bezsenność, trudności w zasypianiu, zawroty i ból głowy, niepokój; miały one charakter przemijający.
DIH - dawkowanie
Doustnie. Zwykle 1 tabl. 2 razy na dobę - rano i wieczorem (1000 mg diosminy/dobę). Jedynie w przypadkach zaostrzenia dolegliwości spowodowanych żylakami odbytu zaleca się podawanie większych dawek: 3 tabl. 2 razy na dobę (6 tabl./dobę) przez 4 dni, a przez kolejne 3 dni zmniejszenie dawki do 2 tabl. 2 razy na dobę (4 tabl./dobę). Sposób podania: lek przyjmować podczas posiłku.
DIH - uwagi
Lek nie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.