DTaP-IPV Szczepionka SSI - skład
0,5 ml (1 dawka) zawiera nie mniej niż 30 j.m. (25 Lf) toksoidu błoniczego, nie mniej niż 40 j.m. (7 Lf) toksoidu tężcowego, 40 µg toksoidu krztuścowego, inaktywowany wirus polio (Salk), typ 1 - 40 jednostek antygenu D, inaktywowany wirus polio (Salk), typ 2 - 8 jednostek antygenu D, inaktywowany wirus polio (Salk), typ 3 - 32 jednostki antygenu D.
Reklama
DTaP-IPV Szczepionka SSI - działanie
Szczepionka przeciwko błonicy, tężcowi, krztuścowi (acelularna) i poliomyelitis. Wkrótce po szczepieniu wytwarzane są przeciwciała przeciwko wszystkim antygenom wchodzącym w skład szczepionki. Poziom ochronny przeciwciał przeciwko błonicy, tężcowi i poliomyelitis jest osiągany od jednego do dwóch tygodni po podaniu drugiej dawki. Po podaniu dawki uzupełniającej ochrona przeciwko błonicy i tężcowi jest szacowana na około 10 lat. Czas działania ochronnego przeciwciał przeciwko poliomyelitis i krztuścowi oraz potrzeba podawania dawek przypominających nie zostały dotąd ustalone.
Reklama
DTaP-IPV Szczepionka SSI - wskazania
Szczepienie przeciwko błonicy, tężcowi, krztuścowi i poliomyelitis.
Reklama
DTaP-IPV Szczepionka SSI - przeciwwskazania
Nadwrażliwość na składniki szczepionki. Progresywne choroby neurologiczne. Odczyny poszczepienne: reakcje hipotoniczno - hiporesponsywne po wcześniejszym podaniu szczepionki przeciwkrztuścowej, gorączka powyżej 40,5st. bez zidentyfikowanej przyczyny, nieprzerwany płacz trwający dłużej niż 3 h w ciągu 48 h od szczepienia, konwulsje z gorączką lub bez w ciągu 3 dni po szczepieniu.
Reklama
DTaP-IPV Szczepionka SSI - ostrzeżenia
Szczepienie powinno być odłożone w przypadku ostrej choroby przebiegającej z gorączką. U dzieci z obniżoną odpornością można nie uzyskać wystarczającej odpowiedzi immunologicznej.
Reklama
DTaP-IPV Szczepionka SSI - efekty uboczne
Często: złe samopoczucie, ból głowy i gorączka powyżej 38st., tkliwość, zaczerwienienie i obrzęk w miejscu wstrzyknięcia. Rzadko: drażliwość i nieprzerwany płacz, tkliwość, zaczerwienienie i obrzęk powyżej 6 cm w miejscu wstrzyknięcia, wyprysk i zapalenie skóry. Bardzo rzadko: wysoka gorączka powyżej 40st., sporadycznie gorączka z drgawkami, reakcje anafilaktyczne, ziarniak lub jałowy ropień w miejscu wstrzyknięcia, pokrzywka. Nie można całkowicie wykluczyć możliwości wystąpienia epizodów hipotoniczno-hiporeaktywnych.
Reklama
DTaP-IPV Szczepionka SSI - interakcje
U pacjentów będących w trakcie leczenia immunosupresyjnego można nie uzyskać wystarczającej odpowiedzi immunologicznej. Jeśli inne inaktywowane szczepionki były podawane wcześniej (ale nie razem z) to szczepionka powinna być podawana w odstępie co najmniej 1 tygodnia od ostatniego podania szczepionki inaktywowanej i co najmniej 4 tygodni od ostatniego podania szczepionki żywej.
DTaP-IPV Szczepionka SSI - dawkowanie
Domięśniowo, w szczególnych przypadkach głęboko podskórnie (np. skaza krwotoczna). Seria szczepienia podstawowego, którą można rozpocząć najwcześniej u dzieci w 2 m.ż., składa się z dwóch lub trzech dawek po 0,5 ml, podawanych w odstępie 1-2 miesięcy. Dawka uzupełniająca powinna być podana w 2 rż. w odstępie co najmniej 6 miesięcy od serii szczepienia pierwotnego.
DTaP-IPV Szczepionka SSI - uwagi
Nie mieszać z innymi szczepionkami w tej samej fiolce lub strzykawce. Przy wykonywaniu szczepienia zawsze należy zapewnić możliwość natychmiastowego leczenia w przypadku wystąpienia reakcji anafilaktycznych. Przechowywać w temp. od +2st. do + 8st.C. Nie zamrażać.