Enterosol - skład
100 ml leku zawiera 100 ml substancji czynnej. Substancję czynną leku stanowi wyciąg płynny złożony (0,5:1) z: kory dębu, kory wierzby, ziela szałwii, ziela bylicy boże drzewko, ziela tymianku, ziela krwawnika (2/2/2/2/1/1). Rozpuszczalnik ekstrakcyjny: etanol 70 % (V/V). Zawartość etanolu w preparacie wynosi: 60-70 % (V/V).
Reklama
Enterosol - działanie
Preparat pochodzenia naturalnego. Skuteczność preparatu oparta jest wyłącznie na długim okresie stosowania i doświadczeniu. Substancja czynna leku wykazuje działania ściągające, przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i rozkurczowe.
Reklama
Enterosol - wskazania
Lek stosowany wspomagająco w niestrawności (wzdęcia, odbijanie) po spożyciu ciężkostrawnych pokarmów u dorosłych. Preparat leczniczy roślinny tradycyjnie stosowany w wymienionych wskazaniach i jego skuteczność działania opiera się wyłącznie na długim okresie stosowania i doświadczeniu.
Reklama
Enterosol - przeciwwskazania
Nadwrażliwość na którykolwiek ze składników preparatu. Uczulenie na rośliny z rodziny astrowatych (Asteraceae, dawniej Compositae) np. krwawnik. Uczulenie na rośliny z rodziny jasnotowatych (Lamiaceae, dawniej Labiatae). Aktywna choroba wrzodowa. Nadwrażliwość na salicylany lub inne niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ).
Reklama
Enterosol - ostrzeżenia
Lek nie powinien być stosowany u dzieci i młodzieży do 18 lat z powodu zawartości etanolu i braku wystarczających danych. Dawka jednorazowa – 5 ml zawiera do 2,8 g etanolu, co odpowiada ok. 30 ml wina i 72 ml piwa. Lek szkodliwy dla osób z chorobą alkoholową. Zawartość etanolu w preparacie należy wziąć pod uwagę podczas stosowania u kobiet ciężarnych lub karmiących piersią i u osób z grup wysokiego ryzyka, takich jak pacjenci z chorobą wątroby lub padaczką. Nie zaleca się równoczesnego stosowania z salicylanami i innymi niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi bez konsultacji z lekarzem.
Reklama
Enterosol - ciąża
Ze względu na brak wystarczających danych i ze względu na zawartość etanolu nie stosować leku w ciąży i podczas laktacji.
Reklama
Enterosol - efekty uboczne
Nie stwierdzono dotychczas żadnych działań niepożądanych związanych z przyjmowaniem leku. Istnieje możliwość wystąpienia reakcji uczuleniowej oraz dolegliwości żołądkowych z uwagi na składniki substancji czynnej (częstość nieznana).
Enterosol - interakcje
Interakcje z innymi lekami nie są znane. Lek zawiera korę wierzby, która może nasilać działanie leków przeciwzakrzepowych, takich jak np. pochodne kumaryny.
Enterosol - dawkowanie
Doustnie. Dorośli: przyjmować do 4 razy na dobę po 5 ml leku rozcieńczonego w niewielkiej ilości wody. Stosować doraźnie w przypadku wystąpienia objawów. Nie stosować u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat.
Enterosol - uwagi
Nie zaleca się prowadzenia pojazdów i obsługiwania urządzeń mechanicznych w ruchu w okresie kuracji. Bezpośrednio po zastosowaniu leku alkohol może być wykrywany przez przyrządy do pomiaru alkoholu w wydychanym powietrzu, z tego względu nie należy prowadzić pojazdów mechanicznych bezpośrednio po przyjęciu preparatu.