Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍
Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍
Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍

Finasteryd Mepha

Spis treści

Finasteryd Mepha - skład

1 tabl. powl. zawiera 5 mg finasterydu. Preparat zawiera laktozę.

Reklama

Finasteryd Mepha - działanie

Swoisty, kompetycyjny inhibitor wewnątrzkomórkowego enzymu, 5-α-reduktazy typu II. Enzym ten przekształca testosteron do silniejszego androgenu - dihydrotestosteronu (DHT). Prawidłowa czynność i wzrost gruczołu krokowego, a więc także rozrośniętej tkanki gruczołu krokowego, są zależne od konwersji testosteronu do DHT. Finasteryd nie wykazuje powinowactwa do receptora androgenowego. Zmniejszenie stężenia DHT w surowicy prowadzi do zmniejszenia objętości gruczołu krokowego. Po 3 mies. zmniejszenie objętości gruczołu krokowego wynosi ok. 20%; po tym czasie spadek wielkości gruczoły krokowego trwa, osiągając ok. 27% po 3 latach. Znaczne zmniejszenie objętości tkanki gruczołu krokowego zachodzi w strefie okołocewkowej, co powoduje ułatwienie odpływu moczu. Po podaniu doustnym maksymalne stężenie we krwi występuje po ok. 2 h, całkowite wchłanianie leku zachodzi po 6-8 h. Biodostępność wynosi ok. 80%. Wiązanie z białkami osocza wynosi ok. 93%. Finasteryd jest metabolizowany w wątrobie. T0,5 wynosi średnio 6 h (4-12 h), u mężczyzn >70 lat wydłuża się do 8 h (6-15 h). 39% podanej dawki jest wydalane z moczem w postaci metabolitów, 57% - z kałem.

Reklama

Finasteryd Mepha - wskazania

Leczenie i kontrola łagodnego rozrostu gruczołu krokowego w celu zmniejszenia wielkości powiększonego gruczołu krokowego, poprawy przepływu moczu i złagodzenia objawów towarzyszących chorobie, a także w celu zmniejszenia częstości występowania ostrego zatrzymania moczu i konieczności leczenia operacyjnego, takiego jak przezcewkowa resekcja gruczołu krokowego (TURP) i prostatektomia. Preparat zależy podawać wyłącznie pacjentom z powiększonym gruczołem krokowym (objętość gruczołu krokowego ok. 40 ml).

Reklama

Finasteryd Mepha - przeciwwskazania

Nadwrażliwość na finasteryd lub inne składniki preparatu. Leku nie stosować u kobiet i dzieci.

Reklama

Finasteryd Mepha - ostrzeżenia

Ostrożnie stosować u pacjentów z zaburzeniami czynności wątroby. Pacjentów z dużą objętością zalegającego moczu i (lub) znacznie zmniejszonym przepływem moczu należy uważnie obserwować pod kątem uropatii zaporowej. Preparat zawiera laktozę - nie powinien być stosowany u pacjentów z rzadko występującą dziedziczną nietolerancją galaktozy, niedoborem laktazy typu Lapp lub zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy.

Reklama

Finasteryd Mepha - ciąża

Leku nie należy stosować u kobiet. Lek jest przeciwwskazany w okresie ciąży oraz u kobiet, które mogą zajść w ciążę. Jeśli partnerka pacjenta leczonego finasterydem jest lub może być w ciąży, pacjent jest zobowiązany do minimalizacji kontaktu partnerki z jego nasieniem. Kobiety w ciąży i kobiety, które mogą zajść w ciążę nie powinny dotykać rozgniecionych, ani przełamanych tabletek finasterydu, ze względu na możliwość przezskórnego wchłaniania leku i związanego z tym zagrożenia dla płodów płci męskiej.

Reklama

Finasteryd Mepha - efekty uboczne

Bardzo często: impotencja. Często: zmniejszenie popędu płciowego, zmniejszenie objętości ejakulatu, tkliwość piersi, powiększenie piersi, zaburzenia ejakulacji , wysypka skórna. Niezbyt często: ból jąder. Rzadko: świąd, pokrzywka, zaburzenia układu nerwowego, senność, reakcje nadwrażliwości (np. obrzęk twarzy i warg). Bardzo rzadko: wydzielina z piersi, guzki w piersiach.

Finasteryd Mepha - interakcje

Finasteryd nie wpływa w istotnym stopniu na układ enzymów P450. Nie stwierdzono interakcji między finasterydem a propranololem, digoksyną, glibenklamidem, warfaryną, teofiliną i antypiryną. Nie obserwowano interakcji podczas jednoczesnego podawania finasterydu i inhibitorów ACE, leków α-adrenolitycznych, leków β-adrenolitycznych, antagonistów kanału wapniowego, azotanów, leków moczopędnych, antagonistów receptora H2, inhibitorów reduktazy HMG-CoA, NLPZ, aspiryny, paracetamolu, chinolonów i benzodiazepin.

Finasteryd Mepha - dawkowanie

Doustnie. Dorośli: zalecana dawka to 1 tabl. (5 mg) na dobę niezależnie od posiłków. Tabletkę należy połknąć w całości. Preparat należy stosować przez co najmniej 6 miesięcy. Nie ma konieczności modyfikacji dawki u pacjentów z różnego stopnia niewydolnością nerek (nawet przy klirensie kreatyniny 9 ml/min) oraz u pacjentów powyżej 70 rż. Nie badano leku u pacjentów hemodializowanych.

Finasteryd Mepha - uwagi

Przed rozpoczęciem leczenia należy wykluczyć zwężenie spowodowane trójpłatowym rozrostem gruczołu krokowego. U pacjentów leczonych finasterydem należy rozważyć konsultację urologiczną. Podczas leczenia należy regularnie wykonywać badania mające na celu wykluczenie raka gruczołu krokowego. U pacjentów leczonych finasterydem stężenie swoistego antygenu sterczowego (PSA) we krwi jest o ok. 50% mniejsze niż przed leczeniem, co należy wziąć pod uwagę w diagnostyce raka gruczołu. Każde zwiększenie stężenia PSA u pacjenta leczonego finasterydem powinno być dokładnie przeanalizowane. Jeżeli do wykrywania raka gruczołu krokowego wykorzystywany jest odsetek wolnego PSA, żadna korekta nie jest potrzebna.


Podobne leki
Proscar
Penester
Finaride
Avodart

Reklama

Rewolucja w precyzji leczenia nowotworów 🙌
Sprawdź!