Galvenox - skład
1 kaps. zawiera 500 mg jednowodnego dobezylanu wapnia. Preparat zawiera azorubinę (E122) i żółcień chinolinową (E104).
Reklama
Galvenox - działanie
Preparat zmniejsza nadmierną przepuszczalność naczyń włosowatych i zwiększa ich wytrzymałość. Ponadto zwiększa elastyczność erytrocytów, zaś u pacjentów z retinopatią cukrzycową zmniejsza nadmierną lepkość krwi, poprawiając jej właściwości reologiczne. Ma działanie antyagregacyjne, zmniejsza hamowanie syntezy kolagenu powodowane przez glukozę, przyspieszając fibrynogenezę kolagenu typu II (składnika ścian tętnic). Preparat usprawnia krążenie obwodowe żylne, poprawia drenaż układu limfatycznego, powodując zmniejszenie obrzęków. Maksymalne stężenie we krwi osiąga po 6 h od podania doustnego w dawce 500 mg. Wiąże się z białkami osocza w 20-25%. Jest wydalany głównie w postaci niezmienionej, 10% dawki - w postaci metabolitów. Ok. 50% doustnej dawki wydalane jest z moczem.
Reklama
Galvenox - wskazania
Retinopatia cukrzycowa. Objawy kliniczne w przebiegu przewlekłej niewydolności żylnej kończyn dolnych (bóle, kurcze mięśni, parestezje, obrzęk, zmiany skórne związane z zastojem żylnym). Pomocniczo w zakrzepowym zapaleniu powierzchownych żył kończyn dolnych. Żylaki odbytu.
Reklama
Galvenox - przeciwwskazania
Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Preparatu nie należy stosować u dzieci (bezpieczeństwo stosowania i skuteczność nie były na tej grupie badane).
Reklama
Galvenox - ostrzeżenia
Ostrożnie stosować u pacjentów z czynną chorobą wrzodową żołądka i (lub) dwunastnicy lub z przewlekłym zapaleniem błony śluzowej żołądka. Wskazana jest okresowa kontrola czynności żołądka i dwunastnicy; w przypadku zaostrzenia objawów lek należy odstawić. W rzadkich przypadkach dobezylan wapnia może powodować agranulocytozę, związaną prawdopodobnie z reakcją nadwrażliwości. Należy poinformować pacjenta, że w przypadku pojawienia się jakichkolwiek objawów zakażenia powinien skontaktować się z lekarzem; w takiej sytuacji należy odstawić lek i wykonać badania morfologii krwi z rozmazem. Lek zawiera azorubinę (E122) i żółcień chinolinową (E104); może powodować reakcje alergiczne.
Reklama
Galvenox - ciąża
Ze względu na brak danych dotyczących przenikania wapnia dobezylanu przez łożysko oraz wystąpienia ewentualnych zaburzeń rozwojowych u płodu, lek może być stosowany u kobiet w ciąży wyłącznie wtedy, gdy potencjalna korzyść z takiej terapii przewyższa ryzyko dla płodu. Dobezylan wapnia przenika w niewielkich ilościach do mleka kobiet karmiących piersią. Brak danych dotyczących wpływu dobezylanu wapnia na niemowlę karmione piersią. Przed rozpoczęciem stosowania preparatu kobieta powinna przerwać karmienie piersią.
Reklama
Galvenox - efekty uboczne
Rzadko: ból w nadbrzuszu, nudności, biegunki, wymioty, reakcje skórne, bóle stawów, bóle i zawroty głowy, gorączka. Bardzo rzadko: zahamowanie czynności szpiku z agranulocytozą (0,32/milion kuracji). U 27% chorych z retinopatią cukrzycową leczonych dobezylanem wapnia w dawce 1500 mg na dobę występowały bóle w nadbrzuszu o średnim nasileniu. Ponadto odnotowano przypadki reakcji alergicznych miejscowych (wysypki) i uogólnionych (pokrzywka).
Galvenox - dawkowanie
Doustnie: zwykle 500-1000 mg, tj. 1 kaps. 1 lub 2 razy na dobę. Dawkę leku należy ustalać indywidualnie dla pacjenta, zależnie od nasilenia objawów choroby. Okres leczenia wynoszący zazwyczaj od kilku tygodni do wielu miesięcy, zależy od rodzaju choroby i jej przebiegu. U osób z ciężką niewydolnością nerek, zwłaszcza dializowanych, należy stosować zmniejszone dawki leku. Sposób podania. Lek stosuje się doustnie w trakcie głównych posiłków.
Galvenox - uwagi
Lek nie ma wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.