Guttae stomachicae - skład
100 g preparatu zawiera: 25 g nalewki z korzenia kozłka lekarskiego (1:4-5), 25 g nalewki z liści mięty (1:19-21), 25 g wyciągu z ziela dziurawca (1:1), 25 g nalewki gorzkiej (1:4-5). Preparat zawiera 65,0% ÷ 75,0% (v/v) etanolu.
Reklama
Guttae stomachicae - działanie
Tradycyjny preparat roślinny, którego wskazania opierają się wyłącznie na długim okresie stosowania.
Reklama
Guttae stomachicae - wskazania
Zaburzenia trawienia (niestrawność, wzdęcia). Brak łaknienia.
Reklama
Guttae stomachicae - przeciwwskazania
Nadwrażliwość na substancje czynne lub na mentol.
Reklama
Guttae stomachicae - ostrzeżenia
Jeśli objawy nasilą się w trakcie stosowania preparatu, należy skonsultować się z lekarzem lub wykwalifikowanym pracownikiem służy zdrowia. Dawka jednorazowa 15 kropli zawiera około 0,25 g alkoholu, co jest równoważne 6,3 ml piwa lub 2,6 ml wina. Dawka jednorazowa 40 kropli zawiera około 0,8 g etanolu, co jest równoważne 20 ml piwa lub 8 ml wina. Z tego względu nie zaleca się stosowania u pacjentów z chorobami wątroby, padaczką, uszkodzeniem mózgu lub chorobą umysłową oraz u osób z chorobą alkoholową. Pacjenci z refluksem żołądkowo-przełykowym (zgagą) powinni unikać stosowania przetworów z liści mięty pieprzowej ze względu na możliwość nasilenia zgagi. Pacjenci z kamicą żółciową i innymi schorzeniami dróg żółciowych powinni zachować szczególną ostrożność podczas stosowania przetworów z liści mięty pieprzowej. Podczas leczenia należy unikać intensywnej ekspozycji na promieniowanie UV.
Reklama
Guttae stomachicae - ciąża
Nie zaleca się stosowania preparatu w okresie ciąży i karmienia piersią, ponieważ nie wykonano dotychczas badań klinicznych potwierdzających bezpieczeństwo stosowania.
Reklama
Guttae stomachicae - efekty uboczne
Hyperycyna zawarta w intrakcie z dziurawca podczas długotrwałego przyjmowania, zwłaszcza u osób o jasnej karnacji może powodować reakcje fototoksyczne (np. wysypka, zaczerwienie skóry wystawianej na słońce).
Guttae stomachicae - interakcje
W wyniku indukcji izoenzymów cytochromu P-450 przez substancje zawarte w wyciągu z dziurawca następuje szybsze obniżanie poziomu we krwi niektórych leków, co w konsekwencji może osłabiać ich działanie. Dotyczy to cyklosporyn, digoksyny, doustnych środków antykoncepcyjnych, indynawiru, teofiliny, warfaryny. Nie należy stosować wyciągu z dziurawca łącznie z inhibitorami wychwytu zwrotnego serotoniny.
Guttae stomachicae - dawkowanie
Doustnie. Dorośli i młodzież w wieku powyżej 12 lat: 15-40 kropli (co odpowiada 0,6 - 2 ml) - na pół szklanki wody, 3-4 razy na dobę 30 minut przed posiłkiem lub doraźnie w zaburzeniach trawienia. Jeśli nie nastąpiła poprawa lub pacjent czuje się gorzej należy skontaktować się z lekarzem. Nie stosować u dzieci w wieku poniżej 12 lat.
Guttae stomachicae - uwagi
Zawartość etanolu w preparacie wynosi 65,0% ÷ 75,0% (v/v). W 15 kroplach preparatu znajduje się około 0,25 g etanolu, w 40 kroplach – około 0,8 g etanolu. Ze względu na zawartość etanolu lek może wpływać na prowadzenie pojazdów i obsługę maszyn.