Gynalgin - skład
1 tabl. dopochwowa zawiera 250 mg metronidazolu i 100 mg chlorochinaldolu.
Reklama
Gynalgin - działanie
Preparat złożony o szerokim zakresie działania przeciwbakteryjnego, przeciwgrzybiczego i przeciwpierwotniakowego. Jest skuteczny w leczeniu zakażeń pochwy wywołanych przez bakterie: Escherichia coli, Staphylococcus albus koagulazo-ujemny, S. aureus koagulozo-dodatni, Streptococcus beta hemolizujący, dyfteroidy, Enterococcus spp., Enterobacter spp. oraz pierwotniaka Trichomonas vaginalis. Wydalany jest głównie przez nerki (w ponad 60%).
Reklama
Gynalgin - wskazania
Leczenie zakażeń pochwy wywołanych przez wrażliwe bakterie oraz pierwotniaka rzęsistka pochwowego. Lek jest skuteczny w leczeniu stanów zapalnych pochwy wywołanych jednoczesnym występowaniem bakterii, pierwotniaków (rzęsistka pochwowego) oraz grzybów.
Reklama
Gynalgin - przeciwwskazania
Nadwrażliwość na substancje czynne lub na którąkolwiek substancję pomocniczą.
Reklama
Gynalgin - ostrzeżenia
Stosować ostrożnie u pacjentek z ciężką niewydolnością wątroby (ryzyko kumulacji metronidazolu) oraz u pacjentek ze zmianami w składzie morfotycznym krwi w wywiadzie. Nie stosować w dużych dawkach i długotrwale (ryzyko wystąpienia podostrej neuropatii rdzeniowo-wzrokowej wywołanej chlorochinaldolem). Nie należy stosować preparatu doustnie. Po rozpoczęciu leczenia metronidazolem w postaci do podawania ogólnoustrojowego u pacjentów z zespołem Cockayne’a, odnotowano przypadki ciężkiej hepatotoksyczności lub ostrej niewydolności wątroby, w tym o bardzo szybkim przebiegu, zakończone zgonem. Dlatego w tej grupie pacjentów metronidazol można stosować jedynie po dokładnej analizie stosunku korzyści do ryzyka oraz jeśli alternatywne sposoby leczenia nie są dostępne. Przed rozpoczęciem terapii, a także w trakcie jej trwania oraz po jej zakończeniu należy wykonać testy wątrobowe, aby upewnić się, że czynność wątroby mieści się w granicach normy lub że został osiągnięty poziom wartości początkowych. Jeśli parametry czynności wątroby będą znacznie podwyższone, należy zaprzestać stosowania leku. Pacjentom z zespołem Cockayne’a należy doradzić, aby natychmiast przerwali przyjmowanie metronidazolu oraz zgłosili swojemu lekarzowi wszelkie objawy, mogące świadczyć o uszkodzeniu wątroby.
Reklama
Gynalgin - ciąża
Nie stosować w ciąży, jeśli nie jest to bezwzględnie konieczne. Zachować ostrożność stosując preparat w okresie karmienia piersią.
Reklama
Gynalgin - efekty uboczne
Częstość nieznana: ból i zawroty głowy, nieprawidłowe doznania czuciowe w obrębie kończyn, depresja, zaburzenia snu, kurczowe bóle brzucha, uczucie dyskomfortu w obrębie jamy brzusznej, nudności, wymioty, uczucie nieprzyjemnego smaku w ustach, biegunka, zaparcie, wzdęcia, uczucie suchości w jamie ustnej, ciemne zabarwienie moczu, świąd, podrażnienie i pieczenie w obrębie pochwy, uczucie dyskomfortu w obrębie miednicy, upławy, obrzmienie sromu, zaburzenia miesiączkowania, krwawienie z pochwy, plamienia, świąd skóry, kurcze mięśni, uczucie nadmiernego zmęczenia, nadmierna drażliwość, wyciekanie leku z pochwy, zmniejszenie apetytu. Wyniki badań wskazują, że długotrwałe stosowanie dużych dawek chlorowcopochodnych chinoliny (do których należy chlorochinaldol) może powodować wystąpienie podostrej neuropatii rdzeniowo-wzrokowej, charakteryzującej się zaburzeniami czucia, osłabieniem mięśniowym, bólami oraz zaburzeniami widzenia.
Gynalgin - interakcje
Spożywanie alkoholu podczas doustnego leczenia metronidazolem może powodować wystąpienie reakcji disulfiramowej (reakcji nietolerancji alkoholu), natomiast przyjmowanie doustne metronidazolu w trakcie leczenia disulfiramem może powodować wystąpienie reakcji psychotycznych oraz stanu splątania. Metronidazol stosowany doustnie może powodować zwiększenie stężenia we krwi: warfaryny, litu, cyklosporyny oraz 5-fluorouracylu. Prawdopodobieństwo wystąpienia powyższych interakcji podczas stosowania metronidazolu dopochwowo jest niewielkie, ze względu na małe stężenie leku we krwi. Związki metali i jodu osłabiają działanie chlorochinaldolu.
Gynalgin - dawkowanie
Dopochwowo. Dorośli: 1 tabl. raz na dobę głęboko dopochwowo, najlepiej na noc. Leczenie należy rozpocząć 2-4 dni po zakończeniu menstruacji i kontynuować przez 10 dni. W razie potrzeby leczenie powtórzyć. Unikać stosowania w trakcie miesiączki. W trakcie zakażenia, jak i w czasie leczenia preparatem nie należy odbywać stosunków seksualnych. U partnera seksualnego pacjentki należy również zastosować odpowiednie leczenie. Szczególne grupy pacjentów. Nie ma konieczności zmiany dawkowania u pacjentów z zaburzeniami czynności wątroby lub nerek oraz u osób w podeszłym wieku. Lek nie jest zalecany do stosowania u dzieci i młodzieży <18 lat (brak danych dotyczących bezpieczeństwa stosowania i skuteczności).
Gynalgin - uwagi
Zawarty w preparacie metronidazol może wpływać na wyniki oznaczeń stężeń osoczowych: AspAT, AlAT, kwasu mlekowego, trójglicerydów, heksokinazy glukozy. Lek nie ma wpływu lub wywiera nieistotny wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.