Helason - skład
1 g maści zawiera heparynoid w ilości odpowiadającej 100 j.m. heparyny oraz 150 j.m. hialuronidazy.
Reklama
Helason - działanie
Preparat dwuskładnikowy. Heparynoid wydłuża miejscowo czas krzepnięcia oraz działa przeciwzapalnie, trombolitycznie oraz przeciwwysiękowo. Hialuronidaza jest enzymem białkowym, który zwiększa przepuszczalność tkanki łącznej poprzez hydrolizę kwasu hialuronowego, ułatwia resorbcję, zmniejsza obrzęki i wysięki. Po miejscowym zastosowaniu stwierdzono znaczne wydłużenie czasu krzepnięcia uwapnionego osocza i czasu trombinowego. Wystąpienie efektu przeciwzakrzepowego stwierdzono po upływie ok. 2 h od podania maści.
Reklama
Helason - wskazania
Zakrzepowe zapalenie żył, powierzchowne zakrzepy żylne, krwiaki pourazowe, stłuczenia, naderwanie ścięgien i więzadeł.
Reklama
Helason - przeciwwskazania
Nadwrażliwość na składniki leku. Otwarte lub zakażone rany. Uszkodzona skóra, owrzodzenia. Nie stosować na duże powierzchnie skóry.
Reklama
Helason - ostrzeżenia
Należy poinformować pacjenta o konieczności zgłoszenia samoistnych siniaków, rozległych siniaków kończyn dolnych oraz nawracających siniaków i wystąpieniu siniaków po małych urazach. Chronić oczy i błony śluzowe przed kontaktem z preparatem.
Reklama
Helason - ciąża
Należy zachować ostrożność w przypadku przepisywania leku kobietom w ciąży.
Reklama
Helason - efekty uboczne
Mogą wystąpić skórne reakcje alergiczne.
Helason - interakcje
Stosowanie preparatu jednocześnie z innymi lekami przeciwzakrzepowymi może prowadzić do wydłużenia czasu protrombinowego.
Helason - dawkowanie
Miejscowo. Maść wcierać 2-3 razy na dobę na powierzchnię nieuszkodzonej skóry w miejscach dotkniętych urazem. W zapaleniach żył i żylakach stosuje się kompresy z maści 2-3 razy na dobę lub zaleca się wcierać zgodnie z kierunkiem przepływu krwi.
Helason - uwagi
Przed zastosowaniem maści zaleca się stosować okłady z lodu, ucisk i uniesienie okolicy ciała gdzie nastąpił uraz.