Jaki skład ma syrop Herbapect?
5 ml preperatu zawiera: 498 mg wyciągu płynnego z ziela tymianku (1:2), 349 mg nalewki z korzenia pierwiosnka lekarskiego (1:5), 87 mg sulfogwajakolu. Preparat zawiera 6,4-9,0% (V/V) etanolu oraz sorbitol ciekły, niekrystalizujący (E 420).
Reklama
Jakie działanie wykazuje syrop Herbapect?
Preparat przeznaczony do tradycyjnego stosowania w wymienionych wskazaniach, jego skuteczność opiera się wyłącznie na długim okresie stosowania i doświadczeniu.
Preparat o działaniu wykrztuśnym zawiera w składzie wyciąg z ziela tymianku oraz nalewkę z korzenia pierwiosnka. Związkiem chemicznym uzupełniającym działanie wyciągu i nalewki jest sulfogwajakol potasu.
Reklama
Wskazania do stosowania syropu Herbapect
Tradycyjnie w nieżytach górnych dróg oddechowych. Męczący tzw. "suchy kaszel". Utrudnione odkrztuszanie.
Reklama
Przeciwwskazania przed stosowaniem syropu Herbapect
Nadwrażliwość na substancje czynne lub na substancję pomocniczą. Astma. Nie należy stosować u dzieci, które chorowały na ostre zapalenie krtani (krup).
Reklama
Ostrzeżenia przed zażywaniem syropu Herbapect
Preparat zawiera 356,85 mg alkoholu (etanolu) w 5 ml syropu, co jest równoważne 7,14% (w/v). Ilość alkoholu w 5 ml leku jest równoważna mniej niż 9 ml piwa lub 4 ml wina. Mała ilość alkoholu w tym preparacie nie będzie powodowała zauważalnych skutków.
Lek zawiera 5291,25 mg sorbitolu ciekłego, niekrystalizującego, co odpowiada 3504,924 mg czystego sorbitolu w każdych 5 ml syropu i jest równoważne 0,21 ww. Należy wziąć pod uwagę addytywne działanie podawanych jednocześnie produktów zawierających fruktozę (lub sorbitol) oraz pokarmu zawierającego fruktozę (lub sorbitol).
Sorbitol zawarty w preparacie może wpływać na biodostępność innych leków, podawanych równocześnie drogą doustną. Pacjenci z dziedziczną nietolerancją fruktozy nie mogą przyjmować preparatu.
Sorbitol może powodować dyskomfort ze strony układu pokarmowego i może mieć łagodne działanie przeczyszczające. Nie zaleca się stosowania u dzieci w wieku poniżej 4 lat.
Reklama
Herbapect a ciąża
Ze względu na brak danych dotyczących bezpieczeństwa stosowania preparatu, nie zaleca się stosowania w okresie ciąży i karmienia piersią.
Reklama
Jakie efekty uboczne mogą wystąpić w trakcie zażywania Herbapectu?
Ze względu na zawartość ziela tymianku istnieje możliwość wystąpienia reakcji alergicznej (wstrząs anafilaktyczny, obrzęk naczyniowo-ruchowy - obrzęk Quinckego). Ponadto mogą wystąpić zaburzenia żołądka i jelit: nudności, wymioty.
Interakcje syropu Herbapect z innymi lekami
Brak danych.
Dawkowanie syropu Herbapect
Doustnie. Dorośli: 5 ml syropu od 3 do 4 razy na dobę, po posiłku. Dzieci w wieku powyżej 4 lat i młodzież do 18 lat: 2,5 ml syropu od 3 do 4 razy na dobę po posiłku, nie częściej niż co 4h.
Do opakowania dołączona jest miarka ułatwiająca dawkowanie, za pomocą której należy odmierzać preparat. Nie należy przyjmować więcej niż 20 ml preparatu na dobę. Nie należy przekraczać zalecanej dawki.
Nie należy stosować dłużej niż 7 dni. Preparatu nie zaleca się stosować u dzieci w wieku poniżej 4 lat.
Syrop nie zawiera cukru i może być stosowany przez diabetyków.